Kthehu ...

KULTURË

Dua Lipa, energjike në koncertin në Londër (VIDEO)

👤Redaksia 🕔10:13 21.04.2018

Këngëtarja me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa, ka vazhduar të promovojë këngët në turneun e saj botëror.

Lexo Artikullin e plotë

Fotografia që dëshmon pasionin e Ibrahim Rugovës për vallëzim (FOTO)

👤Redaksia 🕔18:20 19.04.2018

Ibrahim Rugova cilësohet si figura historike e Kosovës, që pati rol kyç në shtetndërtimin e vendit.

Lexo Artikullin e plotë

Regjisori serb, në Festivalin e Kanës me personat e zhdukur në luftën në Kosovë

👤Redaksia 🕔18:59 18.04.2018

Filmi “The Load” me regjisorin serb Ognjen Glavonic është përzgjedhur të marrë pjesë në Festivalin e Filmit në Kanë.

Lexo Artikullin e plotë

Pesë interpretime të fuqishme të aktorit Mirush Kabashi (VIDEO)

👤Redaksia 🕔08:47 18.04.2018

Mirush Kabashi është një aktor shqiptar i cili numëron rreth 100 role në teatër dhe filma. Kabashi tek publiku mbahet mend veçmas për interpretimet artistike të poezive të ndryshme.

Lexo Artikullin e plotë

Filmi 'Kthimi' jepet premierë në Maqedoni

👤Redaksia 🕔08:45 18.04.2018

Filmi i Kastriot Abdylit, “Kthimi” do të ketë premierën sot (18 prill) në kinemanë Cineplexx të Shkupit dhe nga 19 prilli vazhdon shfaqjen në repertuar të rregullt, shkruan sot gazeta "Zëri".

Lexo Artikullin e plotë

A nuk është andrra jote të të vij padiktueshëm njëherë?

👤RedaksiaI 🕔07:47 17.04.2018

Lexo Artikullin e plotë

Origjina etnike, biografia dhe ndryshimi i emrit e mbiemrit të Migjenit

👤RedaksiaI 🕔07:39 17.04.2018

Bota dhe kritika letrare shqiptare e kohës kur jetoi dhe shkroi me dëshirën e tij në gjuhën shqipe, shkrimtari Millosh Nikolla, megjithëse kishte shkruar pak si sasi, e mirëpriti, e nderoi, e ndihmoi dhe e pranoi këtë “talent të rrallë” me cilësi të spikatur, jo vetëm sa qe gjallë, por edhe fill mbas vdekjes, shkruan Agron Luka në Koha Jonë, të cilin po e transmetojmë të plotë.

Lexo Artikullin e plotë

Monumentet e kulturës islame, atraksionet kryesore turistike në Andaluzi

👤RedaksiaI 🕔07:34 17.04.2018

Andaluzia është krahina më jugore dhe më e ngrohtë e Spanjës, pjesë e gadishullit Iberik, ku për tetë shekuj muslimanët kanë lënë gjurmët e tyre në kulturë, arkitekturë, mënyrë të jetës, por edhe mbi gjuhën e cila dallon nga gjuha standarde spanjolle, për çka ndryshe quhet edhe të folurit andaluzian.

Lexo Artikullin e plotë

Poema dramatike Gjergj Kastrioti Skënderbeu, përmbyll turneun në Europë

👤RedaksiaI 🕔07:31 17.04.2018

Aktori i madh Xhevat Limani, themelues dhe drejtues i Teatrit shqiptar në Amerikë ne mars dhe prill të kėtij viti, përmes poemes dramatike të titulluar “Gjergj Kastrioti Skenderbeu” ngjallli dhe solli Skenderbeun ne Europė. Zoti Limani mbajti turne ne Kalabri dhe Sicili, për ta përmbyllur ate me shumė sukses në Stuttgart të Gjermanisë. Për të përcjellur 63 minuta të përmbushura plot emocione, kishin ardhur personalitete nga bota diplomatike, artistike si dhe shum dashamir të teatrit nga Gjermania, Zvicra dhe Franca. Nga Kosova kishte ardhur zonja Shyhrete Kastrati, drejtoresh e Qendrës kulturore shqiptare për diasporë.

Lexo Artikullin e plotë

Restaurimi i Qendrës Historike, Kumbaro: Vlora një nga polet më të rëndësishme turistike

👤RedaksiaI 🕔07:28 17.04.2018

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ka inspektuar punimet që po kryhen në Qendrën Historike të Vlorës, ku u shpreh se pas përfundimit të projektit kjo zonë do të kthehet në një destinacion të rëndësishëm për turistët.

Lexo Artikullin e plotë

Shqiptarët i shpëtuan jetën, amerikania krijon organizatë për mbrojtjen e kulturës shqiptare

👤Redaksia 🕔07:47 16.04.2018

Një shtetase amerikane nga Atlanata, Georgia ka themeluar një organizatë për mbrojtjen dhe promovimin e kulturës shqiptare.

Lexo Artikullin e plotë

Muderriz Murtezai, atdhetari i pathyeshëm për bashkim kombëtar

👤Redaksia 🕔08:11 15.04.2018

Luzhjanët e Gjakovës kanë histori të pasur për bashkimin kombëtar. Veçanërisht Haxhi Muderriz Murtezai e në vijim trashëgimtarët e tij janë shquar si luftëtarë të pareshtur të mendjes e të pushkës në shërbim të çështjes kombëtare. Haxhi Muderriz Murtezai (1868-1920) kreu studimet e larta teologjike (1874-1884) në Stamboll.

Lexo Artikullin e plotë

Njihuni me dokumentin më të vjetër të shkruar në gjuhën shqipe

👤Redaksia 🕔07:36 15.04.2018

Dorëshkrimi latinisht me “Formulën e Pagëzimit” u gjet më 8 nëntor në bibliotekën “Laurenziana”, të Firences nga historiani rumun Nikolla Jorga dhe u botua prej tij me 1915.

Lexo Artikullin e plotë

‘Jeta nuk është një komedi për të cilën më parë mund të bësh prova’

👤Redaksia 🕔08:34 14.04.2018

VASCO ROSSI – KURRË, ASGJË NUK ËSHTË ASHTU SIÇ DUKET

Lexo Artikullin e plotë

Historia e një prej fotografive më të dhimbshme nga lufta e Kosovës (FOTO)

👤Redaksia 🕔06:58 13.04.2018

Peter Turnley është një fotograf i njohur amerikan që ka shpërfaqur në mediat botërore edhe fotografitë e pamjeve të luftës së fundit në Kosovë, shkruan KultPlus.

Lexo Artikullin e plotë

Dritëro Agolli: Poetët dridheshin para Vaçe Zelës

👤Redaksia 🕔06:45 13.04.2018

KultPlus ju sjellë fjalët që i kishte thënë poeti Dritëro Agolli kur kishte marrë lajmin se këngëtarja shumë e dashur për publikun shqiptar, Vaçe Zela, kishte vdekur.

Lexo Artikullin e plotë