Kthehu ...

KULTURË

Drita Çomo, ditari tmerrësisht i dhimbshëm i një shkrimtareje shqiptare

👤Redaksia 🕔19:45 19.09.2017

“Ditët rrëshqasin pa zhurmë, të hirta, të zbrazëta, të njëllojta. Më duket se e kam humbur nocionin e kohës.

Lexo Artikullin e plotë

‘Fluturat 2017’ nis sot në Prizren

👤Redaksia 🕔11:30 18.09.2017

Festivali i këngës për fëmijë “Fluturat 2017”, mbahet sonte nga ora 19:30 në kopshtin e Kinema Lumbardhit në Prizren, me ç’rast 19 fëmijë do ta shpërfaqin talentin e tyre.

Lexo Artikullin e plotë

A i plotëson kriteret kjo shtatore e heroit Adem Jashari?

👤Redaksia 🕔12:55 17.09.2017

Lexo Artikullin e plotë

Shprehjet më të bukura të Paulo Coelho

👤Redaksia 🕔10:28 15.09.2017

Paulo Coelho, autori brazilian i shumë librave të përkthyer në të gjithë botën, është një ndër shkrimtarët më të mirë të kësaj epoke, i nderuar me çmime shumë të rëndësishme. Mes shumë sukseseve të tij, janë edhe shprehjet e librave, të cilat kanë mbetur gjatë në memorien e çdo lexuesi.

Lexo Artikullin e plotë

Letra e Mitrush Kutelit për Lasgush Poradecin

👤Redaksia 🕔12:02 14.09.2017

Dje u mbushën 110-të vite që kur lindi në Pogradec shkrimtari i njohur Dhimitër Pasko me pseudonimin letrar Mitrush Kuteli. Pasi përfundoi shkollën në Bukuresht, ai u kthye në Shqipëri ku jetoi e punoi si shkrimtar, përkthyes dhe financier dhe ku vdiq në vitin 1967.

Lexo Artikullin e plotë

Sami Frashëri: Abdyli, vëllai im trim, i zgjuar, i guximshëm e shpirtgjerë

👤Redaksia 🕔10:11 08.09.2017

Ky portret i Abdyl Frashërit, shkruar nga vëllai i tij Samiu, edhe pse në pak rreshta, zbulon gjithë madhështinë e këtij burri patriot që punoi për Shqipërinë derisa dha frymën e fundit.

Lexo Artikullin e plotë

Datëlindja e Dritëro Agollit do të shënohet me publikimin e një libri të ri

👤Redaksia 🕔10:52 06.09.2017

Dritëro Agolli sërish do të jetë pranë lexuesve, pikërisht nëpërmjet një botimi që është në përfundim e sipër, shkruan KultPlus.

Lexo Artikullin e plotë

Kanuni i Lekë Dukagjinit përkthehet në Spanjë nga Dr. Erida Ajazi

👤Redaksia 🕔09:39 05.09.2017

I pari mendim që më erdhi ndër mend, kur profesoresha e Universitetit Florida Southern College dhe ST. Peterburg College Florida – SHBA, Erida Ajazi më dhuroi librin e përkthyer prej saj në spanjisht “Kanuni i Lekë Dukagjinit” (El Kanun de Lekë Dukagjini) me një parathënie të At Gjergj Fishtës.

Lexo Artikullin e plotë

Studiuesi i njohur: Alfabeti shqiptar dhe ai grek kanë prejardhje të njëjtë

👤Redaksia 🕔09:37 05.09.2017

Gjuha shqipe, siç është përmendur nga Konica.al një artikull të mëparshëm, është shkruar shumë kohë para dokumentit të parë në gjuhën shqipe. Studiues të shumtë janë marrë me të duke konkluduar në përfundime të ndryshme. Por, studiuesi dhe albanologu i njohur G. fon Hahn harton një tezë të veçantë mbi gjuhën shqipe dhe prejardhjen e saj.

Lexo Artikullin e plotë

Hapet konkursi letrar ‘Frymoj në Letër’

👤Redaksia 🕔09:53 04.09.2017

“Frymoj në letër” është aktiviteti i radhës i cili do të organizohet nga Ideartë. Një konkurs letrar, një mundësi e shkëlqyer për të gjithë personat që kanë dhunti të shkruarin, pa limit moshe, me synimin e vetëm të promovuarit e talenteve në fushën letrare.

Lexo Artikullin e plotë

50 fakte që nuk i dinit nga jeta e Ismail Qemalit

👤Redaksia 🕔09:39 04.09.2017

Kush është Ismail Qemali. Edhe një vogëlush 6-vjeçar e ka në majë të gjuhës përgjigjen: Plaku që ngriti flamurin dhe shpalli Pavarësinë. Problemi është se po aq sa ky vogëlush, është një pjesë e madhe e popullsisë së Shqipërisë që dinë vetëm kaq për plakun flokëbardhë që kreu aktin më të rëndësishëm në historinë e shtetit shqiptar. Ka një takëm njerëzisht që dinë më shumë.

Lexo Artikullin e plotë

Bajrami i vitit 1936: Mjerim, opium qiellor dhe një gjuhë që nuk kuptohet

👤Redaksia 🕔11:00 02.09.2017

Bajrami i vitit 1936. Shqipëria e kohës dergjej si një prej vendeve më të prapambetura në Evropë. Përpjekjet për modernizimin e shtetit shqiptar dhe lidhjet gjithnjë e të afërta me Italinë nuk po e ndryshonin aspak peisazhin e mjeruar social.

Lexo Artikullin e plotë

Qeveria e Shqipërisë mirëpret ide për Vitin Mbarëkombëtar të Skënderbeut

👤Redaksia 🕔11:02 31.08.2017

Pak ditë më parë, pasi veç shpalli kabinetin e ri të Qeverisë ‘Rama 2’, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, pati shpallur vitin 2018-të, Vit Mbarëkombëtar të Skënderbeut.

Lexo Artikullin e plotë

Nuk ka shpresë që Kosova të marrë pjesë në Eurovizionin e vitit tjetër

👤Redaksia 🕔11:00 31.08.2017

Kosova nuk ka shanse të marrë pjesë në garën e madhe muzikore të Evropës.

Lexo Artikullin e plotë

Nis Festivali Ndërkombëtar i Filmit “Dea Open Air”, edicioni i katërt me 50 filma në Sarandë

👤Redaksia 🕔09:46 30.08.2017

Lexo Artikullin e plotë

Hayek: Pse tregu vepron si Referendum ku vota e qytetarëve përcakton gjithçka

👤Redaksia 🕔08:19 26.08.2017

Friedrich August von Hayek (1899-1992) ishte një ekonomist politik i cili kishte një ndikim të jashtëzakonshëm mbi mënyrën se si njerëzit në shoqëritë kapitaliste e kuptojnë konceptin e lirisë. Në kontrat, për Hayek “liri” nuk do të thoshte demokraci apo një angazhim për një sërë idealesh “liberale”.

Lexo Artikullin e plotë