Kthehu ...

KULTURË

Formohet organizata e studentëve shqiptarë në Universitetin Harvard

👤Redaksia 🕔08:05 20.11.2017

Një personazh aspak i panjohur për publikun shqiptar, studenti shqiptar në SHBA, Deni Hoxha ka themeluar për herë të parë organizatën studentore shqiptare në Universitetin Harvard.

Lexo Artikullin e plotë

Hemingway shkroi gjashtë fjalë që do t’ua thyejnë zemrën

👤Redaksia 🕔08:01 20.11.2017

Shkrimtarëve të vërtetë u mjaftojnë vetëm disa fjalë për të krijuar vepra arti! Lexoni dramën dhe dhimbjen që i famshmi Ernest Hemingway mblodhi në vetëm gjashtë fjalë, duke krijuar kështu historinë më të shkurtër në botë.

Lexo Artikullin e plotë

Shitja rekord, 450 mln dollarë për pikturën e Da Vinçit

👤RedaksiaR 🕔10:38 16.11.2017

Një pikturë 500-vjeçare që besohet të jetë vepër e Leonardo da Vincin u shit në Nju Jork për një shifër rekord prej 450 milion dollarësh. Piktura njihet me emrin Salvator Mundi ose shpëtimtari i botës.

Lexo Artikullin e plotë

Vajza nga Prishtina ishte pjesë e filmit “Fast and Furious 7” (Video)

👤RedaksiaR 🕔10:36 16.11.2017

Modelja nga Prishtina, Besiana Dili, është njëra ndër të paktat vajza tona e cila ka depërtuar edhe jashtë vendit.

Lexo Artikullin e plotë

Paparacët duke fotografuar macen e Bill Clinton

👤Redaksia 🕔09:36 15.11.2017

Është fotografi e vitit 1992 ku shihen fotografët që kanë rrethuar macen e BillClinton, shkruan KultPlus.

Lexo Artikullin e plotë

Nëntori do të shpalosë “Ditët e Kulturës Shqiptare në Zvicër”

👤Redaksia 🕔09:29 15.11.2017

Një ekspozitë dhe një shfaqje teatrale janë përfshirë në Ditët Kulturore Shqiptare që do të mbahen në tri vende brenda Zvicrës duke përfshirë: Bern, Gjenevën dhe Winterthur, shkruan KultPlus.

Lexo Artikullin e plotë

Mbi 40 mijë vizitorë në ekspozitën me artefakte të Kosovës në Beograd

👤Redaksia 🕔09:21 15.11.2017

Mesatarisht një mijë vizitorë në ditë e kanë parë ekspozitën në Akademinë Serbe të Shkencave në Beograd, në të cilën janë ekspozuar artefakte të Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Pse leximi na bën më të lumtur

👤Redaksia 🕔08:10 13.11.2017

Nëse nuk të pëlqen të lexosh, është koha të ndryshosh. Shkenca thotë se kushdo që zhytet në lexim do të jetë më i lumtur.

Lexo Artikullin e plotë

Dua Lipa - “Këngëtarja më e mirë e re” në MTV EMA

👤Redaksia 🕔06:45 13.11.2017

Këngëtarja e re kosovare, Dua Lipa, ka marrë çmimin “Këngëtarja më e mirë e re” në ceremoninë MTV European Music Awards.

Lexo Artikullin e plotë

“Kosova e panjohur” në një guidë turistike në gjuhën gjermane

👤Redaksia 🕔09:38 11.11.2017

Libri mban titullin "Kosovo - Natur und Kultur zwischen Amselfeld und albanischen Alpen" (Kosova - Natyra dhe kultura në mes të Fushës së Kosovës dhe Alpeve Shqiptare)

Lexo Artikullin e plotë

“Paris-soir” 1938: Shija e mbretëreshës Geraldinë për modën parisiene dhe fustani i nusërisë porositur në Paris (Foto)

👤Redaksia 🕔09:32 11.11.2017

Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar të hënën e 25 prillit 1938, në faqen Nr.2, një shkrim në lidhje me Konteshën Geraldinë, bukuroshen hungareze “Trëndafilin e bardhë” të Budapestit, mbretëreshën e ardhshme të Shqipërisë, e cila ishte asokohe në prag të martesës me Mbretin Zog.

Lexo Artikullin e plotë

Muret e mërzitshëm kthehen në art gjigant

👤RedaksiaR 🕔08:46 10.11.2017

Fluturat gjigante që duken sikur fluturojnë në çdo moment

Lexo Artikullin e plotë

Muri i Madh Kinez u hap për turistët para 47 viteve

👤RedaksiaR 🕔08:23 10.11.2017

Muri i Madh Kinez është hapur për turistët pikërisht më 10 nëntor të vitit 1970. Ky mur mbetet një objekt mahnitjeje për të huajt dhe është tashmë një simbol kombëtar i respektuar.

Lexo Artikullin e plotë

Vogëlushja korçare që u bë ylli i Hollywood-it

👤RedaksiaR 🕔14:11 09.11.2017

Gjatë karrierës së saj ajo ka provuar të jetë aktore, kërcimtare dhe akrobate. Fillimisht ajo punoi në teatrin italian “Bertoldissimo” dhe bëri një turne të sukseshëm nëpër Itali.

Lexo Artikullin e plotë

Ndërron jetë aktorja Karin Dor

👤RedaksiaR 🕔14:09 09.11.2017

Aktorja gjermane, Karin Dor, ka ndërruar jetë në shtëpinë e pleqve në München, në moshën 80-vjeçare.

Lexo Artikullin e plotë

Filmi horror shqiptar “Bloodlands” hap festivalin e Australisë

👤RedaksiaR 🕔09:18 09.11.2017

Filmi horror shqiptar “Bloodlands”, me skenar dhe regji nga Steven Kastrissios, nën interpretimin e aktorëve Gëzim Rudi, Ilire Vinca, Suela Bako, Alesia Xhemalaj, Emiljano Palali, Dritan Arbana, Florist Bajgora, Enxhi Cuku, do hapë Festivalin e Filmit Horror në Sidnej të Australisë, që nis më datë 29 nëntor.

Lexo Artikullin e plotë