Kthehu ...

Lugina

Akademik Hivzi Islami nuk u lejua të shkonte në Preshevë

👤Redaksia 🕔16:07 08.08.2018

Akademik Hivzi Islami, ish-kryetar i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, anëtar i Akademisë Europiane të Shkencave dhe të Arteve, nuk u lejua të shkonte në Preshevë.

Lexo Artikullin e plotë

Thaçi: Bashkimi i Luginës me Kosovën është gati i pamundur, pritet marrëveshje historike

👤Redaksia 🕔11:51 08.08.2018

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka falënderuar akterët politikë dhe mekanizmat e sigurisë për mesazhet për ruajtjen e stabilitetit dhe gatishmërisë për të reaguar në rast të ndonjë incidenti në fundjavën e kaluar pas paralajmërimeve për shpalljen e autonomisë së pjesës veriore, raporton "Zeri.info".

Lexo Artikullin e plotë

Deklarata e Berishës lidhur me bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovë

👤Redaksia 🕔09:00 08.08.2018

Ish-kryeministri Sali Berisha, në një inervistë për RTV Dukagjini ka komentuar zhvillimet e fundit në Kosovë dhe bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovë.

Lexo Artikullin e plotë

Arifi: Lugina s’do shkëmbim territoresh, por bashkim me Kosovën

👤Redaksia 🕔08:05 08.08.2018

Shqiprim Arifi, kryetar i Preshevës, ka thënë se Lugina e Preshevës nuk do shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë, por do që Presheva, Bujanoci dhe Medvegja t’i bashkohen Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Mustafa pro shkëmbimit të Luginës me Leposaviqin e Zubin Potokun (Video)

👤Redaksia 🕔08:01 08.08.2018

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare të Luginës së Preshevës, Ragmi Mustafa, thotë se është pro që Leposaviqi e Zubin Potoku t’i jepen Serbisë, në shkëmbim me Luginën e Preshevës, që t’i bashkohet Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Gazeta zvicerane Blick: A po bashkohen Kosova dhe Shqipëria në mënyrë sekrete, çka me Luginën e Preshevës?

👤Redaksia 🕔07:58 08.08.2018

Ideja e Shqipërisë së Madhe është sërish e pranishme, shkruan e përditshmja zvicerane Blick, duke shtuar se kundërshtarët e kësaj ideje janë duke ndjekur qasjen graduale të Shqipërisë dhe Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Phillips: Statusi i territoreve shqiptare në Preshevë e vetmja që do të përfshihet në korrigjimin e kufijve

👤Redaksia 🕔14:41 07.08.2018

Më 2017 Prof. Phillips publikoi një raport lidhur me dialogun Kosovë-Serbi. Në të theksohet, që dialogu duhet të përqëndrohet tek rezultati e jo tek procesi. Për DW David L. Phillips thekson: Ndarje në asnjë mënyrë.

Lexo Artikullin e plotë

Kurti e konsideron joadekuate dhe të rrezikshme shprehjen “korrigjim i kufijve”

👤Redaksia 🕔13:50 07.08.2018

Në vazhdim të tryezës për të drejtat e shqiptarëve që jetojnë në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc të cilën e organizoi Lëvizja Vetëvendosje në Kuvendin e Republikës së Kosovës në fund të muajit korrik, kryetari Albin Kurti, i shoqëruar nga Hydajet Hyseni, Kryesues i Këshillit të Përgjithshëm, dhe, deputetja Fitore Pacolli, priti në takim Kryetarin e Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, dhe, shefin e kabinetit të tij, Rahim Salihu.

Lexo Artikullin e plotë

Kosova do të marrë Luginën e Preshevës? Çfarë deklaron Ivica Daçiç

👤Redaksia 🕔12:52 07.08.2018

Hulumtuesi i lartë në Institutin Demokratik të Kosovës (KDI), Artan Murati, ka thënë se dërgimi i Statutit të Asociacionit të komunave serbe direkt në Bruksel, pa u shqyrtuar fare në Prishtinë, e vë Kosovën pothuajse para aktit të kryer.

Lexo Artikullin e plotë

Analizë për shkëmbimin Kosovë-Serbi: Ndryshimi i kufijve është i dëmshëm për interesat shqiptare

👤Redaksia 🕔12:43 06.08.2018

Serbia përpos që do të ruante linjat rrugore dhe hekurudhore në Luginë, ajo do të arrinte të shndërronte qytetin e Bujanocit në një qytet me pakicë shqiptare.

Lexo Artikullin e plotë

Lulemëngjesi në poezinë shqipe: poetja amerikane Carrie Hooper

👤Redaksia 🕔08:04 06.08.2018

Në shtetin e Nju Jorkut jeton dhe krijon profesoresha amerikane, Carrie Hooper, njohëse edisa gjuhëve të huaja, poete e mbushur me frymëzim.

Lexo Artikullin e plotë

Pajaziti: ''Kërkesa e Luginës për bashkim me Kosovën duhet të merret seriozisht''

👤Redaksia 🕔07:51 06.08.2018

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës , Zenun Pajaziti , thotë se ideja e bashkimit të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës me Kosovën nuk është ide e ndonjë partie politike apo lideri në Kosovë.

Lexo Artikullin e plotë

Thaçi: Kosovës t’i kthehet Presheva, Bujanoci dhe Medvegja

👤Redaksia 🕔18:29 05.08.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në një intervistë të shkurtër për KosovaPress ka sqaruar edhe një herë idenë për korrigjimin e kufijve, në kuadër të fazës së fundit të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Lexo Artikullin e plotë

Mustafa: Bashkim me Kosovën, ideja e Thaçit e vonuar

👤Redaksia 🕔08:45 05.08.2018

Politika në Luginën e Preshevës nuk është kundër qëndrimit të fundit të Hashim Thacit për një bashkim të mundshëm të këtyre territoreve me Kosovën.

Lexo Artikullin e plotë

Haliti kundër idesë së Thaçit: Shkëmbimi i territoreve, fatal

👤Redaksia 🕔08:39 05.08.2018

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, në një prononcim për Blic ka folur për arritjen e marrëveshjes me shtetin e Serbisë dhe për ‘kompromisin e dhimbshëm’ , ndarjen apo shkëmbimin e territoreve, për të cilat flet presidenti Thaçi.

Lexo Artikullin e plotë

Berisha u thotë përfaqësuesve të Luginës se është kundër idesë së Thaçit për shkëmbim territoresh

👤Redaksia 🕔15:28 04.08.2018

Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish Lideri i Partisë Demokratike, Sali Berisha, ka bërë të ditur se ka pritur në një takim delegacionin e Partisë Demokratike Shqiptare të Luginës së Preshevës, të kryesuar nga Ragmi Mustafa, ku është biseduar për pozitën e shqiptarëve në Luginë dhe idenë e plasuar ditëve të fundit nga Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, për mundësinë që Pesheva t’i bashkohet Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë