Kthehu ...

Lugina

Xhamia e Rahovicës me çati të re (foto)

👤Redaksia 🕔12:09 05.08.2014

Ka filluar riparimi i çatisë të njërës nga xhamitë e fshatit Rahovicë të komunës së Preshevës. Pas iniciativës së marrë nga Bashkësia Lokale (BL) Rahovicë, Këshilli i Xhamisë edhe banorët e kanë përkrahur këtë iniciativë.

Lexo Artikullin e plotë

“Avala Resources” dhe “Dunav Minerals” së bashku në zbulimin e arit në Medvegjë

👤Redaksia 🕔01:53 05.08.2014

Firmat kanadeze “Avala Resources” dhe “Dunav Minerals”, kompani kanadeze të cilat gjenden në listën e Bursës së Torontos, kanë lidhur marrëveshje rreth integrimit.

Lexo Artikullin e plotë

Arifi takon përfaqësuesit e shoqatave të Luginës që veprojnë në diasporë

👤Redaksia 🕔21:01 04.08.2014

Kryetari i komunës së Bujanocit Nagip Arifi në sallën e vogël të komunës ka takuar përfaqësuesit e shoqatave të shqiptarëve nga kjo komunë që veprojnë në Zvicër.

Lexo Artikullin e plotë

Shqipëria do të vazhdojë bashkëpunimin me të zgjedhurit e Luginës (foto)

👤Redaksia 🕔16:53 04.08.2014

Ambasadori i ri i Republikës së Shqipërisë, Ilir Boçka, ka pritur sot në një takim miqësorë deputetët shqiptar në parlamentin republikan.

Lexo Artikullin e plotë

Ngrihet padi ndaj E.S, dyshohet për sulm ndaj punëtorëve të Elektrodistribucionit në Tërnoc

👤Redaksia 🕔16:31 04.08.2014

Zyrtarët e Stacionit Policorë në Bujanoc kanë dorëzuar në Prokurorinë Themelore Publike në Vranjë kallëzim penal kundër E.S. (1968) nga Tërnoci i komunës së Bujanocit.

Lexo Artikullin e plotë

Takimi i kryetarëve me drejtorin e Elektrodistribucionit shtyhet për të mërkurën

👤Redaksia 🕔11:31 04.08.2014

(e martë)

Takimi i paraparë për t’u mbajtur sot në mes të dy kryetarëve të komunave Bujanoc dhe Preshevë dhe drejtorit të ri të Elektroditribucionit “Jug-Lindje” është shtyrë për nesër.

Lexo Artikullin e plotë

Shi i përcjellë me vetëtima ‘apokaliptike’ në Luginë

👤Redaksia 🕔23:58 03.08.2014

Mbrëmjen e së dielës komunat Bujanoc dhe Preshevë janë përfshirë nga stuhia me shi të rrëmbyeshëm i përcjellë me vetëtima të shumta.

Lexo Artikullin e plotë

Mbi 100 biznese po i promovojnë produktet e tyre në Gjilan, asnjë nga Lugina

👤Redaksia 🕔14:45 03.08.2014

Është hapur zyrtarisht të shtunën Panairi regjional i produkteve vendore "Gjilani 2014”, në të cilin të gjitha bizneset e regjionit po i promovojnë produktet e tyre, të cilin panair e organizon drejtoria për Zhvillim Ekonomik e Komunës së Gjilanit dhe do të mbahet për dy ditë me radhë.

Lexo Artikullin e plotë

Arsiq: Problemet ekonomike më të mëdha se ato të sigurisë

👤Redaksia 🕔02:03 03.08.2014

Nënkryetari i komunës së Bujanocit, Stojança Arsiq, ka deklaruar se qeveria lokale në këtë komunë përpiqet që të ringjallë ekonominë dhe shtoi se “problemet ekonomike janë më të mëdha se ato të sigurisë”.

Lexo Artikullin e plotë

Edhe sot pritje të gjata për të hyrë dhe dalë nga Kosova

👤Redaksia 🕔15:49 02.08.2014

(e diel)

Informacionet e orës 14:00 anë treguar se në Merdare kolona në hyrje ishte e gjatë diku rreth 2-3 kilometra me pritje prej 3-4 orësh, ndërsa në dalje kolona ishte e gjatë prej rreth 2 kilometra me pritje të cilat zgjasnin për rreth 3 orë

Lexo Artikullin e plotë

Malësia e Bujanocit të dielën me “Takimin e Vendlindjes – Zarbica 2014”

👤Redaksia 🕔14:18 02.08.2014

Këshilli organizues përmes njoftimit për opinion fton banorët e fshatrave të Malësisë së Bujanocit që të marrin pjesë në manifestimin tradicional “Takimi i Vendlindjes – Zarbica 2014”.

Lexo Artikullin e plotë

Gazetari e shkrimtari nga Lugina: St.Martin, ishulli në Karaibe me të gjitha stinët verë (foto)

👤Redaksia 🕔11:01 02.08.2014

Aeroplani ulet në aeroportin e ndërtuar në bregun e plazhit Maho, aty ku mund të shkosh në plazh para se të shkosh në hotelin tënd

Lexo Artikullin e plotë

Halimi kërkon raport për të gjitha komunat, e jo vetëm për Preshevë e Bujanoc

👤Redaksia 🕔03:19 02.08.2014

Deputeti i Partisë për Veprim Demokratik Riza Halimi ka kërkuar të premten të dhëna për komunat rreth borxheve të rrymës në Serbi.

Lexo Artikullin e plotë

Gojkoviq: Vuçiq nuk ka përdorë gjuhë ofenduese

👤Redaksia 🕔02:59 02.08.2014

Kryetarja e Parlamentit të Serbisë Maja Gojkoviq ka vlerësuar të premten se adresimi i kryeministrit Aleksandar Vuçiq ndaj deputetit të Partisë për Veprim Demokratik (PVD) Shaip Kamberit , në të cilën mes tjerash i ka “kujtuar” në obligimin ligjor për pagesën e rrymës, nuk paraqet nxitje të urrejtjes kombëtare apo fetare si dhe intolerancë.

Lexo Artikullin e plotë

Liderë të Luginës në shënimin e 724 vjetorit të shtetësisë së Zvicrës

👤Redaksia 🕔22:41 01.08.2014

Me ftesë të ambasadorit të Zvicrës në Beograd Jean-Daniel Ruch, liderët shqiptarë nga komuna e Bujanocit dhe Preshevës kanë qëndruar sot në solemnitetin e përgatitur në shënim të këtij përvjetori.

Lexo Artikullin e plotë

KDNJ, Vuçiqit: Të drejtat e njeriut nuk varen nga përmbushja e detyrimeve ndaj shtetit

👤Redaksia 🕔19:14 01.08.2014

Këshilli për të Drejtat e Njeriut (KDNJ) reagon ndaj qëndrimeve të Kryeministrit të Republikës së Serbisë, z.Aleksandar Vuçiq, të paraqitura në seancën parlamentare të 31 korrikut 2014.

Lexo Artikullin e plotë