Kthehu ...

Lugina

Arifi: Nxënës, urime viti i ri shkollor

👤Redaksia 🕔22:07 31.08.2014

Kryetari i komunës së Bujanocit Nagp Arifi uron nxënësit duke i dëshiruar suksese në vitin e ri shkollor 2014/2015.

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiq: Nxënësit shqiptarë në Luginë të Preshevës do t’i kenë librat shqip

👤Redaksia 🕔20:59 31.08.2014

Nxënësit shqiptarë në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, të hënën do t’i kenë librat në gjuhën shqipe, ka thënë kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, raporton Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë.

Lexo Artikullin e plotë

Rikthehen kolonat dhe pritjet e gjata në kufi me Serbinë

👤Redaksia 🕔14:13 31.08.2014

Në pikë-kalimin kufitar Merdar dhe Dheu i Bardhë në mes Kosovës dhe Serbisë përsëri janë krijuar kolona dhe pritje të gjata në dalje nga Kosova.

Lexo Artikullin e plotë

Medvegja kërkon 10 milion dinarë nga Qeveria për kompensimin e dëmeve

👤Redaksia 🕔10:03 31.08.2014

Kryetari i komunës së Medvegjës, Sllobodan Drashkoviq është takuar në Beograd me përfaqësuesit e Trupit Koordinues për komunat Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë me të cilët ka biseduar për kompensimin e dëmeve ndaj qytetarëve që u janë shkaktuar gjatë përmbytjeve të fundit në Medvegjë.

Lexo Artikullin e plotë

Zilja po na thërret!

👤Redaksia 🕔02:56 31.08.2014

Cila zile? Zilja mekanike që lëvizë me anë të dorës, ajo elektronike që shtypet me gisht, apo zilja politike që na shtyp me të dy këmbët kohe pas kohe.

Lexo Artikullin e plotë

Hapet Medreseja në Preshevë (foto)

👤Redaksia 🕔19:11 30.08.2014

Në orët të mesditës së sotme, në prani të krerëve fetar nga Lugina e rajoni, krerëve institucional dhe qytetarëve, është bërë hapja solemne e Medresesë në Preshevë.

Lexo Artikullin e plotë

Shqiptarët nga Lugina kapen në Gjilan me 23 kg marihuanë

👤Redaksia 🕔12:16 30.08.2014

Dy shtetas të Serbisë janë arrestuar në Livoq të Gjilani, tek të cilët, pas kontrollimit u është gjetur dhe konfiskuar më shumë se 23 kilogramë marihuanë.

Lexo Artikullin e plotë

Mundë të organizohen protesta përpara shkollave dhe godinave të komunave Bujanoc dhe Preshevë?!

👤Redaksia 🕔10:33 30.08.2014

Ora e parë e mësimit, nëpër shkollat me mësim në gjuhën shqipe në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, do të fillojë me protesta, në shenjë pakënaqësie për tekstet shkollore, që u mungojnë.

Lexo Artikullin e plotë

Mësimi i gjuhës serbe, mollë sherri mes Luginës dhe Beogradit (foto)

👤Redaksia 🕔23:52 29.08.2014

Tryeza e mbajtur sot (e premte) në Beograd në të cilën përveç përfaqësuesve shtetëror dhe ndërkombëtar morën pjesë edhe liderët institucional të Luginës, është “nxehur” si shumë, sa që ka detyruar Ministrin e Arismit, Shkencës dhe Zhvillimit Teknologjik, Sërgjan Verbiq të lëshojë këtë tryezë.

Lexo Artikullin e plotë

Liderët ofrojnë unitet të rrejshëm për poena politik

👤Redaksia 🕔20:43 29.08.2014

Saga me përmbajtjen e teksteve shkollore nuk do të përfundojë as këtë vit, për nxënësit e shkollave fillore shqiptare në Luginë të Preshevës që është një nga problemet më shqetësuese, që çuditërisht kalon me pak pluhur dhe më pastaj për gjatë gjithë vitit kalon pa u ndjerë nga “specialistët tanë” të fushës së arsimit në Luginë.

Lexo Artikullin e plotë

Lugina në protestë në ditën e parë të fillimit të mësimit (video)

👤Redaksia 🕔17:09 28.08.2014

Pas takimit të mbajtur dje dhe sot udhëheqësit e partive politike shqiptare dhe institucioneve në Luginë te Preshevës janë dakorduar që më 1 shtator të protestojnë duke kërkuar tekste mësimore në gjuhën shqipe për nxënësit e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës.

Lexo Artikullin e plotë

Fakulteti Ekonomik në Bujanoc dhe mësimi i gjuhës serbe, temë bisedimi mes Tors dhe Stankoviqit

👤Redaksia 🕔15:53 28.08.2014

Zoran Stankoviq, kryetari i Trupit Koordinues për komunat Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë është takuar me komisaren e lartë për pakica kombëtare, Astrid Tors dhe me këtë rast kanë biseduar rreth çështjeve që kanë të bëjnë me komunat Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë.

Lexo Artikullin e plotë

Politikanët, Hoxhallarët dhe Kryqi në Bujanoc

👤Redaksia 🕔11:53 28.08.2014

Kudo në botë në sistemin politik pluralist kemi gjithmonë partinë në pushtet dhe opozitën. Një përjashtim të tillë nuk e bënë edhe komuna e Bujanocit. Është e drejtë e opozitës që t’i luftoj të metat e partisë në pushtet me qëllim që t’ia rrëmbej pushtetin në zgjedhjet e ardhshme. Kundërshtimi i të metave duhet të ketë mbështetje të arsyeshme e jo të pakuptimta, pasi që mund të sjell pasoja negative afatgjate jo vetëm për opozitën, por për mbarë popullatën e komunës sonë.

Lexo Artikullin e plotë

FHKL: Myftiu nga Presheva kërcënoi kryetarin e Fondit

👤Redaksia 🕔21:50 27.08.2014

Fondi Humanitar i Kosovës Lindore (FHKL) përmes një kumtese të lëshuar në opinion thotë se kryetari i këtij fondi me seli në Zvicër, Xhelal Memeti, disa herë është kërcënuar nga kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame (KBI) për Preshevë, Fikret Limani.

Lexo Artikullin e plotë

Konfiskim të poker aparateve dhe shkyçje nga rryma për shkak të vjedhjes

👤Redaksia 🕔17:33 27.08.2014

Pjesëtarët e policisë nga departamenti në Vranjë më 22 gusht të këtij viti, në vazhdim të aksionit për kontrollimin e lokaleve të pajisura me lojëra të fatit në rrethinën e Preshevës, kanë kryer kontrollim në tre objekte nga të cilat janë marrë 14 aparate pokeri dhe shumë pajisje teknike.

Lexo Artikullin e plotë

Bujanoci të premten pa energji elektrike

👤Redaksia 🕔14:42 27.08.2014

Qyteti i Bujanocit të premten (29 gusht) nga ora 6:00 deri në orën 8:00 do të mbetet pa energji elektrike.

Lexo Artikullin e plotë