Kthehu ...

Lugina

Arifi e Musliu i përgjigjen sfidës së Nagipit (video)

👤Redaksia 🕔17:02 21.08.2014

Edhe kryetari i Kuvendit Komunal të Bujanocit Jonuz Musliu ka vendosur që t’i përgjigjet pozitivisht ftesës për të marrë pjesë në “Ice Bucket Challenge”.

Lexo Artikullin e plotë

Bujanoci me potenciale të mëdha të turizmit, afro 20 mijë turistë gjatë vitit

👤Redaksia 🕔15:03 21.08.2014

Komuna e Bujanocit ka një territor prej 61 km2 dhe sipas të dhënave të regjistrimit të popullsisë në vitin 2002 jetojnë afro 43 mijë banorë me vendbanim të përhershëm dhe të përkohshëm.

Lexo Artikullin e plotë

Medvegjë: Reagon kabineti i zëvendëskryetarit lidhur me shkrimet në mediat serbe

👤Redaksia 🕔11:06 21.08.2014

Lidhur me shkrimet e paraqitura në disa media serbe rreth takimit tradicional "Ditët e diasporës" që është mbajtur me 9 gusht në Banjë të Sjarinës nën patronatin e KK Medvegjë dhe sh.h. "Medvegja" nga Zvicëra sot ka reaguar Kabineti i zëvendëskryetarit të komunës së Medvegjës, Florim Sahiti duke përgënjeshtruar pohimet e dalura në këto media.

Lexo Artikullin e plotë

3.6 milionë dinarë për asfaltimin e 180 metrave në lagjen Karakaçka

👤Redaksia 🕔22:28 20.08.2014

Kompania preshevare “Saba Bellça” asfaltoi edhe një rrugë në Bujanoc, në lagjen Karakaçka në afërsi të tregut të këtij qyteti.

Lexo Artikullin e plotë

KKSH: Studentët në Shqipëri regjistrohen individualisht, pushtetet lokale po manipulojnë me lista

👤Redaksia 🕔14:41 20.08.2014

Këshilli Kombëtar Shqiptar (KKSH) njofton të gjithë kandidatët për student në institucionet publike të shkollimit të lartë në Republikën e Shqipërisë nga Lugina e Preshevës, përkatësisht nga komuna e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës se regjistrimi është individual dhe nuk ka asnjë procedurë të regjistrimit kolektiv.

Lexo Artikullin e plotë

Beqiri fton partitë shqiptare për të kandiduar në zgjedhjet e këshillit kombëtarë

👤Redaksia 🕔12:54 20.08.2014

Kryetarët e këshillave kombëtare të shqiptarëve dhe romëve në Serbi, Galip Beqiri dhe Vitomir Mihajloviç, kanëftuartë gjitha ata që jetojnë në këtë shtet që të regjistrohen në listat e veçanta zgjedhore në mënyrë qëtë votojnë në zgjedhjet për anëtarë të këshillave nacionale të pakicave në Serbi, që do të mbahen me 26 tetor.

Lexo Artikullin e plotë

Hidhen themelet e shtëpisë së re të familjes Musliu (foto)

👤Redaksia 🕔01:49 20.08.2014

Më 17 korrik të këtij viti familja Musliu nga Bujanoci, si pasojë e zjarrit që përfshiu shtëpinë e tyre mbeti pa kulm mbi kokë. Qendra e Solidaritetit dhe Avancimit (QSA) me seli në Preshevë ka nisur ndërtimin e shtëpisë për këtë familje të mbetur në qiell të hapur.

Lexo Artikullin e plotë

Revanshizmi primitiv i organit të përkohshëm të “Komunalisë”

👤Redaksia 🕔22:11 19.08.2014

Artikulli i me titull: “A do të privatizohet edhe “Komunalia?!”, i publikuar në disa portale të Luginës, ka zgjuar reagimin e rreptë dhe të menjëhershëm të organit të përkohshëm të Ndërmarrjes Publike “Komunalia” në Bujanoc, thuhet në kumtesën e Shoqërisë Civile “Perspektiva” në Bujanoc.

Lexo Artikullin e plotë

Lugina ndër vite humbet fshatra me banorë shqiptarë (tabela)

👤Redaksia 🕔16:41 19.08.2014

Në Serbi në vitin 1991 kishte 78.971 shqiptarë, vetëm në komunat Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë të regjistruar ishin 67.836 shqiptarë.

Lexo Artikullin e plotë

PPS-Medvegjë: Ne nuk jemi organizatorë të tekstit, "...Drashkoviq ka festuar Adem Jasharin"

👤Redaksia 🕔11:32 19.08.2014

Këshilli komunal i Partisë Përparimtare Serbe (PPS) në Medvegjë nëpërmes një komunikate bën të ditur se nga mediat publike sikurse edhe qytetarët është njoftuar se në tubimin e shqiptarëve nga mërgata nga kjo komunë që është mbajtur në Banjë të Sjarinës me 9 gusht në të cilin ishte i pranishëm edhe kryetari i komunës së Medvegjës Sllobodan Drashkoviq, gjatë programit është “madhëruar lufta e Shqiptarëve për liri në Kosovë”, “personazhi i Adem Jasharit” etj.

Lexo Artikullin e plotë

Medvegja shfuqizon gjendjen e jashtëzakonshme

👤Redaksia 🕔14:30 18.08.2014

Shtabi komunal për situata të jashtëzakonshme sot ka miratuar vendimin për shfuqizimin e gjendjes së jashtëzakonshme në Medvegjë.

Lexo Artikullin e plotë

Bujanoc: A do të privatizohet edhe “Komunalia”?!

👤Redaksia 🕔10:34 18.08.2014

Pas Ndërmarrjes Publike Radiotelevizioni “Bujanoci”, e cila pritet të privatizohet shumë shpejt, këtij procesi nuk mund t’i ikë as ndërmarrja tjetër shumë problematike “Komunalia”.

Lexo Artikullin e plotë

78 parcela me 1275 hektar, komuna e Bujanocit i ofron për t'i punuar qytetarëve

👤Redaksia 🕔09:11 17.08.2014

Komuna e Bujanocit ka ofruar në shërbim tokë bujqësore në pronësi të shtetit gjithsej 78 parcela kadastrale,që është 1275 hektar.

Lexo Artikullin e plotë

Privatizimi i mediave publike do ta kthejë Luginën në errësirë

👤Redaksia 🕔20:08 16.08.2014

Ndërmarrjet publike radio-difuzive në Luginën e Preshevës të cilat janë themeluar nga kuvendet komunale të komunave Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë pas vitit 2000 me qëllim të kënaqjes së nevojave të përgjithshme të shoqërisë sot janë vërë para sfidës më të madhe gjatë tërë ekzistimit të tyre.

Lexo Artikullin e plotë

Medvegja ndanë 1.2 milion dinarë për të dëmtuarit nga përmbytjet e fundit

👤Redaksia 🕔12:58 16.08.2014

Në takimin e 35-të të Këshillit Komunal të Medvegjës është miratuar raporti për ekzekutimin e buxhetit për periudhën janar qërshor 2014 si dhe është marrë vendimi për ndarjen e ndihmës financiare për 13 familje, objektet ndërtimore të së cilave janë dëmtuar nga përmbytjet e fundit.

Lexo Artikullin e plotë

GQ "Për Jabllanicën e Epërme": Drashkoviq nuk ka festuar Adem Jasharin

👤Redaksia 🕔12:51 16.08.2014

Grupi i qytetarëve "Për Jabllanicën e Epërme" në krye me kryetarin aktual të komunës së Medvegjës Sllobodan Drashkoviq ka reaguar sot për shkak të siç thuhet "komunikatave të rreme në profile anonime në rrjetet sociale" në të cilat lideri i grupit akuzohet se "ka festuar Adem Jasharin me shqiptarët në Banjë të Sjarinës" duke shtuar se nga organet kompetente do të kërkohet investigim i detajuar i këtyre shkrimeve.

Lexo Artikullin e plotë