Kthehu ...

Lugina

Organizata nga Novi Pazari me projekt edhe në Luginë, të rinjtë më aktiv në këshillat nacionale

👤Redaksia 🕔09:50 22.09.2014

Organizata joqeveritare “Urban In“, nga Novi Pazari realizon projektin i cili quhet „Të rinjtë aktiv për këshilla nacionale aktive“.

Lexo Artikullin e plotë

Marrëveshja po dështon, vetëm gjashtë diploma të luginasve të nostrifikuara

👤Redaksia 🕔21:28 21.09.2014

Jo më shumë se gjashtë veta kanë arritur të marrin nostrifikimin e diplomave në Serbi. Të diplomuarit e Luginës së Preshevës në universitetet e Kosovës nuk po përfitojnë nga Marrëveshja për njohjen reciproke të diplomave universitare mes Kosovës dhe Serbisë.

Lexo Artikullin e plotë

Imami nga Presheva: Mësimet e Krasniqit janë të rrezikshme

👤Redaksia 🕔19:32 21.09.2014

Përderisa për arrestimin e imamit Shefqet Krasniqi ka reaguar zvicerani Nicolas Blancho, kryetar i Shoqatës së Këshillit Qendror Islamik të Zvicrës, mendim tjetër ka imami i xhamisë së Bernës, shqiptari Mustafa Memeti nga komunaon n e Preshevës që jeton dhe punon në Zvicër.

Lexo Artikullin e plotë

Ambasadori takon kryetarin e Medvegjës, falë namazin në xhaminë e Sjarinës (foto)

👤Redaksia 🕔13:19 20.09.2014

Ambasadori i Malajzisë në Beograd Yubazlan Yusof të pretmen ka qëndruar për vizitë pune në Medvegjë. Me këtë rast ai fillimisht është takuar me kryetarin e komunës, Sllobodan Drashkoviq dhe bashkëpunëtorët e tij.

Lexo Artikullin e plotë

PD bën zyrtare vendimin për pjesëmarrje në zgjedhje

👤Redaksia 🕔22:48 19.09.2014

Partia Demokratike (PD) në mbledhjen e Kryesisë të mbajtur sot ka votuar pro pjesëmarrjes në zgjedhje për Këshillë Kombëtar Shqiptar.

Lexo Artikullin e plotë

Kujdes, shkëmbinjtë rrezikojnë kalimtarët në rrugën e Breznicës (foto)

👤Redaksia 🕔22:16 19.09.2014

Shembja e shkëmbinjve që ka filluar qysh pas ndërtimit të rrugës së Breznicës që ka kushtuar mbi 100 milionë dinarë po vazhdon edhe sot.

Lexo Artikullin e plotë

Konferencë shkencore në Preshevë

👤Redaksia 🕔15:33 19.09.2014

Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës, me seli në Preshevë.

Lexo Artikullin e plotë

Kamberi, deputeti që sfidon Kuvendin e Serbisë

👤Redaksia 🕔10:49 19.09.2014

Në Beograd, në kryeqendrën e Serbisë, Shaip Kamberit, deputet nga Lugina e Preshevës, i janë shtuar vizitat. Prejse është zgjedhur deputet popullor, pozicioni i tij po sforcohet çdo ditë e më shumë, ndonëse thotë se ndaj zërit të tij dhe të deputetëve të tjerë të pakicave në Serbi vazhdojnë paragjykimet. Ai thotë se, aktualisht, Serbia po e lufton Këshillin Nacional.

Lexo Artikullin e plotë

Titulli mediumi i vetëm shqip, partner medial në “Forumin e Sigurisë” Beograd 2014

👤Redaksia 🕔10:46 19.09.2014

Qendra e Beogradit për Politika të Sigurisë, Lëvizja Evropiane në Serbi dhe Fondi për Ekselencë Politike organizojnë për të kartën herë “Forumi i Sigurisë “ cili do të mbahet nga 30 shtatori deri më 2 tetor të vitit 2014 me titulli “Evropa 2014: Fundi apo fillim i ri.

Lexo Artikullin e plotë

Historike, shqiptari nga Lugina pjesë e Kombëtares Shqiptare

👤Redaksia 🕔10:16 19.09.2014

Berat Xhimshiti do të luajë për Kombëtaren shqiptare. Lajmi konfirmohet nga burime të sigurta në Federatën Shqiptare të Futbollit, ku edhe kanë nisur tashmë procedurat për pajisjen me dokumentacionin e nevojshëm për 21-vjeçarin nga Tërnoci, i Komunës së Bujanocit.

Lexo Artikullin e plotë

Shkarkohet drejtori i shtëpisë së shëndetit në Preshevë

👤Redaksia 🕔09:04 19.09.2014

Gjatë ditës së enjte Këshilltarët e Kuvendit Komunal në Preshevë u mblodhën për seancën e VI-të në të cilën u diskutuan pesë pika të rendit të ditës.

Lexo Artikullin e plotë

Në Bujanoc helmohet familja pesë anëtarëshe

👤Redaksia 🕔23:15 18.09.2014

Familja pesë anëtarëshe nga rrethina e Bujanocit për shkak të helmimit nga ushqimi ka përfunduar në Shërbimin Infektiv të qendrës Shëndetësore në Vranjë.

Lexo Artikullin e plotë

Shqiptarët e Luginës po plaçkiten nga Shoqata e Sigurimeve!

👤Redaksia 🕔16:53 18.09.2014

 

Edhe pse Qeveria e Kosovës para më shumë se një viti kishte marrë vendim që shqiptarët e Luginës së Preshevës të lirohen nga taksat e sigurimeve të automjeteve, megjithatë Shoqata e Sigurimeve nuk po e respekton këtë vendim. Ato edhe më tutje vazhdojnë të plaçkitin qytetarët shqiptarë të Luginës së Preshevës.

Lexo Artikullin e plotë

Ambasadori i Shqipërisë Ilir Boçka takon liderët e Luginës (foto)

👤Redaksia 🕔16:31 18.09.2014

Ambasadori i sapo emëruar i Shqipërisë në Beograd Ilir Boçka ka qëndruar sot në Luginë të Preshevës me ç’rast është takuar me liderët institucional shqiptarë.

Lexo Artikullin e plotë

Bujanoc: As-asët e hem-hemët e Luginës!

👤Redaksia 🕔09:47 18.09.2014

Në Luginë të Preshevës, me vite të tëra, veprojnë subjekte politike, të cilat vuajnë nga një moskoordinim i veprimeve të përbashkëta.

Lexo Artikullin e plotë

Komuna e Bujanocit ndihmohet me veturë dedikuar romëve (foto)

👤Redaksia 🕔08:34 18.09.2014

20 komuna në Serbi kanë përfituar makina pë terren të tipit "Dacia" me një vlerë prej 4.8 milion eurove.

Lexo Artikullin e plotë