Kthehu ...

Lugina

Shqetësime në Luginë për ftesa në biseda informative nga policia serbe

👤Redaksia 🕔11:43 22.06.2014

Fushata e marrjes në të ashtuquajturat biseda informative të shqiptarëve në Luginën e Preshevës nga pjesëtarët e Ministrisë serbe të Punëve të Brendshme ka shqetësuar deputet shqiptarë në parlamentin republikan. Për deputet kjo fushat është edhe një metodë e re e presionit shtetëror serb ndaj shqiptarëve që jetojnë në këtë zonë e që ka për qëllim zbrazjen e këtyre trojeve.

Lexo Artikullin e plotë

Zgjedhjet e reja në PVD me kufizim mandati të funksioneve partiake

👤Redaksia 🕔21:28 21.06.2014

Është kjo iniciativa që del nga mbledhja e sotme e kryesisë së PVD-së, e cila ka formuar grupin e veçantë për të përgatitur ndryshimet e Statutit të PVD-së.

Lexo Artikullin e plotë

Bujanoc: Një shqiptar i plagosur si pasojë e zënkës mes të rinjve

👤Redaksia 🕔14:10 21.06.2014

Në magjistralet Bujanoc-Gjilan, në afërsi të fshatit Turi të komunës së Bujanocit si pasojë e konfliktit fizikë dhe të shtënave me armë, një i ri nga fshati Nesalcë ka mbet i plagosur.

Lexo Artikullin e plotë

Rizgjedhja e drejtorit, dridh koalicionin në Preshevë

👤Redaksia 🕔12:17 21.06.2014

Posti i drejtorit të shtëpisë së kulturës “Abdulla Krashnica” në Preshevë ka nxitë mosmarrëveshje në mes të partnerëve të koalicionit qeverisës në këtë komunë.

Lexo Artikullin e plotë

Shtrenjtohet sigurimi i makinave, nga 1 korriku mbi 60 për qind më shtrenjtë

👤Redaksia 🕔10:24 21.06.2014

Pronarët e makinave prej muajit korrik do të paguajnë më shtrenjtë sigurimin e obliguar të makinave.

Lexo Artikullin e plotë

Në Ditën e Refugjatëve, në Bujanoc ndahen 20 banesa (foto)

👤Redaksia 🕔17:26 20.06.2014

“Salvatore”, vendi kur dikur banonin të shpërngulurit nga Kosova, tashmë është përfunduar ndërtesa me kushte shumë të mira banimi, ndërsa përfitues të saj janë 20 familje të zhvendosura.

Lexo Artikullin e plotë

“Sezai Surroi” me drejtues të ri

👤Redaksia 🕔22:57 19.06.2014

(e premte)

Shkolla e mesme “Sezai Surroi” sot ka zgjedhur udhëheqësin e ri të këtij institucioni arsimor.

Lexo Artikullin e plotë

Halimi: Armët e gjetura në Turi mund të jenë shkak i marrjes në biseda informative

👤Redaksia 🕔20:54 19.06.2014

"Supozoj se intensifikimi i bisedave informative në Bujanoc ka të bëjë me problemin e armëve të gjetura në oborrin e xhamisë në fshatin Turi", bën të ditur lideri i PVD-së, njëherit deputeti popullor, Riza Halimi.

Lexo Artikullin e plotë

Bujanoc: Kontratë me vlerë mbi 7.9 milionë dinarë për shtrim të rrugëve

👤Redaksia 🕔18:02 19.06.2014

Drejtori i Drejtoratit për Ndërtim në Bujanoc sot ka nënshkruar kontratë me vlerë mbi 7.9 milionë dinarë për shtruarjen e rrugëve në rajonin e Klenikut.

Lexo Artikullin e plotë

Lugina gati për muajin e Ramazanit, e pret me manifestim (foto)

👤Redaksia 🕔16:13 19.06.2014

Bashkësia Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë (BIPBM), përmes sektorit për femra, sot organizoi manifestim fetar në shtëpinë e kulturës në Bujanoc.

Lexo Artikullin e plotë

Beqiri kërkon ndryshimin e ligjit për përdorim zyrtarë të gjuhëve dhe shkrimeve

👤Redaksia 🕔13:50 19.06.2014

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH) Galip Beqiri theksoi “nevojën e ndryshimit të ligjit për përdorim zyrtar të gjuhëve dhe shkrimeve” në debatin e parë publik për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi përdorimin zyrtar të gjuhëve dhe shkrimeve, të organizuar me iniciativën e Ombudsmanit republikan, Sasha Jankoviq, në Beograd.

Lexo Artikullin e plotë

Sadriu: Liderët heshtnin si pula para Stankoviqit

👤Redaksia 🕔13:34 19.06.2014

Në Tryezën e rrumbullakët “Marrëdhëniet etnike dhe sundimi i Ligjit në Serbi të jugut”, të mbajtur në Preshevë, Kujtim Sadriu pati një debat të nxehtë me kryetarin e Trupi Koordinues Zoran Santakoviq.

Lexo Artikullin e plotë

“Na përjashtuan nga puna-na kthej gjykata, tani ja ku na kanë pru” (foto)

👤Redaksia 🕔08:20 19.06.2014

Punëtorët shqiptar në Bujanoc, të përjashtuar dhe më pas të kthyer nga gjykata në vendet e tyre të punës, tashmë gati një muaj janë ndarë nga kolegët e tyre, duke u dërguar në një zyrë me qindra metra larg ndërtesës ku dikur punonin, e që ka kushte të rënda pune.

Lexo Artikullin e plotë

“Shpërthejnë” kanalizimet, shiu rrëmbyeshëm vërshon Tërnocin (foto & video)

👤Redaksia 🕔21:19 18.06.2014

Shiu që në orët e muzgut përfshiu komunën e Bujanocit, ka bërë që shumë pjesë të rrjeteve të kanalizimit të dështojnë në përballimin e një fluksi të madh uji.

Lexo Artikullin e plotë

“Sezai Surroi”: Ndahen diploma, tenxhere, thika, tharëse flokësh...(foto)

👤Redaksia 🕔20:03 18.06.2014

Maturantët e shkollës së mesme “Sezai Surroi” në Bujanoc pas përfundimit të arsimit të mesëm sot kanë pranuar edhe diplomat.

Lexo Artikullin e plotë

Problemet e shqiptarëve në Luginë, pjesë e diskutimeve në tryezën e rrumbullakët (foto)

👤Redaksia 🕔19:04 18.06.2014

Tryeza e rrumbullakët “Marrëdhëniet etnike dhe sundimi i Ligjit në Serbi të jugut” është mbajtur sot në Preshevë.

Lexo Artikullin e plotë