Kthehu ...

Lugina

Mustafa: Protesta si pasojë e pakënaqësisë dhe revoltës së shqiptarëve

👤Redaksia 🕔14:58 02.09.2014

Kryetari komunës së Preshevës Ragmi Mustafa ka mbështetur protestën e ditës së djeshme të mbajtur nga nxënësit dhe profesorët e shkollave shqipe në Luginë të Preshevës, të cilët kërkuan tekste në gjuhën shqipe.

Lexo Artikullin e plotë

Kalojnë në mënyrë ilegale kufirin, arrestohen dy luginasit

👤Redaksia 🕔12:19 02.09.2014

Në pikën kufitare në Muçibabë, njësiti policor ka arrestuar dy të dyshuar meshkuj shqiptarë, shtetas të Serbisë, pasi që të njëjtit në mënyrë ilegale kanë kaluar kufirin Serbi – Kosovë, njoftoj policia e Kosovës, transmeton rajonipress.

Lexo Artikullin e plotë

Bujanoc: Shuplakë protestave demagogjike!

👤Redaksia 🕔11:15 02.09.2014

Shoqëria Civile “Perspektiva”, përshëndet mospjesëmarrjen e prindërve në protestat e zhvilluara para shkollave, duke mos rënë pre e manipulimeve të disa liderëve politikë, të cilët deshën, që zilen shkollore ta zëvendësojnë me zilen politike!

Lexo Artikullin e plotë

Kontrabanduesit e drogës nga Lugina, një muaj paraburgim

👤Redaksia 🕔23:03 01.09.2014

Një gjyqtar i procedurës paraprake i Departamentit të Krimeve të Rënda të Gjykatës Themelore në Gjilan, sipas kërkesës së Prokurorisë Themelore në Gjilan, ka urdhëruar mbajtjen në paraburgim të pandehurve M. Mehmeti dhe N. Mehmeti, në kohëzgjatje prej 1 (një) muaji.

Lexo Artikullin e plotë

Kamberi: Ministri politizoi të drejtat e fëmijëve të Luginës

👤Redaksia 🕔18:25 01.09.2014

Vizita e sotme e Ministrit të Arsimit, Shkencës dhe Zhvillimit Teknologjik të Serbisë, Sërgjan Verbiq në Bujanoc, nga iniciuesi i pajisjes falas me tekste shkollore të filloristëve shqiptarë, vlerësohet i realizuar në mënyrë gjysmake.

Lexo Artikullin e plotë

Presheva vetëm me një bankë! (video)

👤Redaksia 🕔16:03 01.09.2014

Largimi i vazhdueshëm i institucioneve shtetërore, mbyllja e shumë ekonomive e me to edhe bankave e kanë shndërruar Komunën e Preshevës, në një bashkësi të madhe lokale me më se 50 mijë banorë. Mbyllja e dy nga gjithsejtë tri bankat sa funksiononin në Presheve, konsiderohet edhe një grusht për ekonominë e Preshevës.

Lexo Artikullin e plotë

VV, solidarizim me protestat për shkollat shqipe në Luginën e Preshevës

👤Redaksia 🕔15:51 01.09.2014

Lëvizja Vetëvendosje solidarizohet më të gjitha format e protestave në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, lidhur me shkollat shqipe dhe gjendjen e arsimit.

Lexo Artikullin e plotë

Halimi: Qeveritë serbe me arrogancë po shkelin të drejtat elementare të shqiptarëve

👤Redaksia 🕔13:56 01.09.2014

Në ditën e fillimit të vitit të ri shkollor, deputeti popullor dhe kryetari i Partisë për Veprim Demokratik (PVD) Riza Halimi ka reaguar me rastin e fillimit të këtij viti në mungesë të kushteve për zhvillim të procesit arsimor.

Lexo Artikullin e plotë

Ministri i Arsimit ndan libra në Bujanoc, nxënësit dhe KDNJ protestojnë (foto & video)

👤Redaksia 🕔13:48 01.09.2014

Në shkollat fillore dhe të mesme të Luginës së Preshevës sot, pas vizitës së ministrit të arsimit në këtë rajon, është protestuar, duke kërkuar që nxënësit e kësaj ane të kenë tekste mësimore në gjuhën shqipe.

Lexo Artikullin e plotë

KKSH uron fillim të mbarë të vitit të ri shkollor

👤Redaksia 🕔13:12 01.09.2014

Me rastin e fillimit të vitit shkollor 2014/2015, i urojmë të gjithë nxënësve, mësimdhënësve dhe prindërve, këtë ditë të rëndësishme, që shënon një fillim të ri në rrugëtimin drejt diturisë dhe ndërtimit të një të ardhmeje të ndritur.

Lexo Artikullin e plotë

Arifi: Nxënës, urime viti i ri shkollor

👤Redaksia 🕔22:07 31.08.2014

Kryetari i komunës së Bujanocit Nagp Arifi uron nxënësit duke i dëshiruar suksese në vitin e ri shkollor 2014/2015.

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiq: Nxënësit shqiptarë në Luginë... do t’i kenë librat shqipe

👤Redaksia 🕔20:59 31.08.2014

Nxënësit shqiptarë në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, të hënën do t’i kenë librat në gjuhën shqipe, ka thënë kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, raporton Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë.

Lexo Artikullin e plotë

Rikthehen kolonat dhe pritjet e gjata në kufi me Serbinë

👤Redaksia 🕔14:13 31.08.2014

Në pikë-kalimin kufitar Merdar dhe Dheu i Bardhë në mes Kosovës dhe Serbisë përsëri janë krijuar kolona dhe pritje të gjata në dalje nga Kosova.

Lexo Artikullin e plotë

Medvegja kërkon 10 milion dinarë nga Qeveria për kompensimin e dëmeve

👤Redaksia 🕔10:03 31.08.2014

Kryetari i komunës së Medvegjës, Sllobodan Drashkoviq është takuar në Beograd me përfaqësuesit e Trupit Koordinues për komunat Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë me të cilët ka biseduar për kompensimin e dëmeve ndaj qytetarëve që u janë shkaktuar gjatë përmbytjeve të fundit në Medvegjë.

Lexo Artikullin e plotë

Zilja po na thërret!

👤Redaksia 🕔02:56 31.08.2014

Cila zile? Zilja mekanike që lëvizë me anë të dorës, ajo elektronike që shtypet me gisht, apo zilja politike që na shtyp me të dy këmbët kohe pas kohe.

Lexo Artikullin e plotë

Hapet Medreseja në Preshevë (foto)

👤Redaksia 🕔19:11 30.08.2014

Në orët të mesditës së sotme, në prani të krerëve fetar nga Lugina e rajoni, krerëve institucional dhe qytetarëve, është bërë hapja solemne e Medresesë në Preshevë.

Lexo Artikullin e plotë