Kthehu ...

Lugina

Halimi: Të ruhet tërësia territoriale e Luginës me çfarëdo marrëveshjeje mes Kosovës e Serbisë

👤Redaksia 🕔10:41 13.08.2018

Veterani i skenës politike të Luginës së Preshevës, Riza Halimi, bashkimin e mundshëm të këtij territori me Kosovën e konsideron përmbushje të ambicieve të kahershme të shqiptarëve të kësaj ane, porse shfaq skepticizëm për kohën kur është shfaqur ky propozim.

Lexo Artikullin e plotë

Plane aktive që komuna e Bujanocit të ndahet në dy pjesë

👤Redaksia 🕔10:34 13.08.2018

Ideja për shkëmbimin e territoreve me Serbinë, nuk është mirëpritur nga asnjë politikan në Kosovë por as nga shtetet mike të Kosovës, të cilët kanë thënë se ndarja e territoreve do të sjelltë destabilizim në Ballkan.

Lexo Artikullin e plotë

Serbia me ‘listë të kuqe’ kundër qytetarëve të Luginës

👤Redaksia 🕔23:49 12.08.2018

Përveç akademik Hivzi Islamit, autoritetet serbe nuk kanë lejuar të hyjnë në shtetin e tyre as qytetarë të tjerë të Luginës së Preshevës, që mbajnë pozita të larta në administratën e Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Surroi thotë se është naivitet të mendosh se Serbia e lëshon Luginën e Preshevës, tregon edhe arsyen (Video)

👤Redaksia 🕔23:19 11.08.2018

Publicisti Veton Surroi në një intervistë për Ora News, thotë se është naivitet të mendosh se meqë Lugina e Preshevës kërkon të bashkohet me Kosovën, kjo mund të shtrohet në tavolinën e bisedimeve me Serbinë.

Lexo Artikullin e plotë

Eksodi i të rinjëve shqiptarë nga Lugina e Preshevës

👤Redaksia 🕔11:08 11.08.2018

Përtej deklaratave për një korrigjim të mundshëm të kufijeve që do ta bënte Luginën e Preshevës pjesë të Kosovës, mungesa e punësimit dhe mosnjohja e arsimit në shqip në Serbi po i shtyn shumë të rinj nga Bujanoci, Medvedgja dhe Presheva ta kërkojnë të ardhmen tyre në perëndim.

Lexo Artikullin e plotë

Haziri: Kosova detyrë historike që të bashkohet në mënyrë paqësore me komunat jugore të Serbisë

👤Redaksia 🕔10:21 11.08.2018

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, thotë se Kosova e ka detyrë historike dhe patriotike që të bashkohet në mënyrë paqësore me komunat jugore të Serbisë, Preshevën, Medvegjën e Bujanocin.

Lexo Artikullin e plotë

Analizë: Si ndodhi që Thaçi dhe Vuçiq të flasin pabesueshmërisht ngjashëm?

👤Redaksia 🕔12:07 10.08.2018

Strategjikisht Serbia e ka shënuar fitoren e parë në momentin që tema e tyre e ndarjes dhe shkëmbimeve të territoreve është pranuar nga Kosova që të diskutohet. Është naive të besosh se palët nuk kanë qëllime tjera strategjike që dëshirojnë të arrijnë pas pazarit të kufijve dhe krijimit të precedentit të parë mes Kosovës dhe Serbisë

Lexo Artikullin e plotë

Emisari Bildt: Rama mbështetës i idesë katastrofale të këmbimit të territoreve

👤Redaksia 🕔11:48 10.08.2018

Carl Bildt, diplomati suedez që njeh mirë rajonin e Ballkanit ka paralajmëruar kundër shkëmbimit të territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Lexo Artikullin e plotë

Sejdiu: Thaçi po përdor Luginën për aventura të veta

👤Redaksia 🕔11:37 10.08.2018

Deputeti i pavarur, Korab Sejdiu, ka thënë se presidenti Hashim Thaçi po përdor termin për korrigjim kufijsh me Serbinë dhe bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën vetëm për aventura të veta personale.

Lexo Artikullin e plotë

Newsweek”: Serbia ka punuar në heshtje që Veriu i Kosovës të shkëmbehet për një copë të Serbisë Jugore

👤Redaksia 🕔08:19 10.08.2018

Natyra e vështirë e mosmarrëveshjes, që zgjat prej dekadash në Ballkan, po detyron ligjvënësit të marrin në konsideratë zgjidhje që komuniteti ndërkombëtar i ka shmangur prej kohësh.

Lexo Artikullin e plotë

Lajiq: Aneksimi i Luginës së Preshevës është ndarje e Serbisë, jo e Kosovës

👤Redaksia 🕔13:19 09.08.2018

Ministri i Tregtisë, i Turizmit dhe i Telekomunikacionit të Serbisë Rasim Lajiq ka vlerësuar sot se “aneksimi i Preshevë, Bujanocit e Medvegjës, për të cilin po spekulojnë medie, në fakt është ndarje e Serbisë dhe e jo e Kosovës, transmeton Koha.net.

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiq: Pajtohem për ridefinim të kufijve me shqiptarët

👤Redaksia 🕔13:15 09.08.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sot se angazhohet për ridefinim të kufijve me shqiptarët.

Lexo Artikullin e plotë

Osmani: Me Thaçin rrezikojmë të humbim edhe këtë territor, e lëre më të na bashkohet Lugina

👤Redaksia 🕔09:57 09.08.2018

Deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani në Interkativ ka thënë se me presidentin Hashim Thaçi në krye të dialogut Kosova rrezikon ta humb edhe këtë territor që e ka, e jo më t’i bashkohet edhe Lugina e Preshevës.

Lexo Artikullin e plotë

Kamberi: Zgjidhja parciale për Luginën sjell tragjedi

👤Redaksia 🕔08:26 09.08.2018

Kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, gjatë një interviste për gazetën “Zëri” ka treguar se si ka lindur ideja për shkëmbimin e territoreve në mes të Kosovës dhe Serbisë, për kërkesat politike të shqiptarëve të Luginës, për ekspertët ndërkombëtarë të cilët i ka angazhuar Serbia për t’i bërë “llogaritë” rreth skenarëve të mundshëm, etj.

Lexo Artikullin e plotë

Mustafa: Ky është treni i fundit që Lugina e Preshevës t’i bashkëngjitet Kosovës

👤Redaksia 🕔08:20 09.08.2018

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Ragmi Mustafa, ka komentuar idenë e korrigjimit të kufijve.

Lexo Artikullin e plotë

Halimi: Jam skeptik që Lugina mund të bashkohet me Kosovën

👤Redaksia 🕔08:16 09.08.2018

Kryetar i Partisë së Veprimit Demokratik në Preshevë, Riza Halimi, ka thënë se ideja e presidentit Hashim Thaçi, që Lugina e Preshevës të bashkohet me Kosovën, është vështirë e realizueshme duke parë rrethanat aktuale.

Lexo Artikullin e plotë