Kthehu ...

Lugina

Përfaqësues nga Bashkësia Islame e Maqedonisë qëndrojnë në Preshevë (video)

👤Redaksia 🕔16:37 20.02.2017

Një delegacion nga Bashkësia Islame e Maqedonisë zhvillo takim me përfaqësues nga Bashkësia Islame për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, shkruan Titulli.com

Lexo Artikullin e plotë

Fillon projekti i nxënësve “5 Minuta Kulturë” në Preshevë (video)

👤Redaksia 🕔12:21 20.02.2017

Për herë të parë Shkolla e Mesme Teknike “Presheva” drejtimi i mjekësisë ka filluar projektin “5 Minuta Kulturë” që ka përqëllim zhvillimin e kreativitetit dhe aftësive interpretuese tek të rinjtë e moshës 15-19 vjeç në recitim, këndim, humor, vizatim e taletene tjera.

Lexo Artikullin e plotë

Komuna e Bujanocit në vitin 2014 investoi mbi 1 milion euro në infrastrukturën rrugore (statistika)

👤Redaksia 🕔11:53 20.02.2017

Në territorin e komunës së Bujanocit gjatë vitit 2014 janë investuar afro 138 milion dinarë në ndërtimin, mirëmbajtjen, përmirësimin dhe materialet për sinjalizimin e rrugëve lokale.

Lexo Artikullin e plotë

Në Bujanoc dhe Preshevë shqiptarët po bëhen shtetas të huaj?

👤Redaksia 🕔16:56 19.02.2017

Ministria e Punëve të Brendshme të Serbisë në bazë të “Ligjit mbi vendbanimin dhe qëndrimin e banorëve” (“Gazeta zyrtare RS”, nr.87/11) bënë verifikimin e banimit të përhershëm apo të përkohshëm dhe në këtë mënyrë po pasivizon qytetarët shqiptarë në Luginë të Preshevës.

Lexo Artikullin e plotë

Akademia e Shkencave të Kosovës me projekte hulumtuese shkencore për Luginën e Preshevës

👤Redaksia 🕔20:32 18.02.2017

Në janar të vitit 2017 Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës nxorri në dritë botimin me titull “NATYRA E LUGINËS SË PRESHEVËS – struktura, determinantet dhe resurset natyrore” të autorit Dr. Arsim Ejupi, profesor në Departamentin e Gjeografisë të Fakultetit të Shkencave Matematike-Natyrore në Universitetin e Prishtinës.

Lexo Artikullin e plotë

Në maternitetin jashtë spitalor mungesë gjinekologësh nga Presheva

👤Redaksia 🕔20:21 18.02.2017

Në maternitetin jashtë spitalor në Preshevë i hapur në muajin Korrik të vitit 2015 gjatë krizës së refugjatëve ka lindur një refugjate ndërsa nga fillimi i vitit lindën dy fëmijë.

Lexo Artikullin e plotë

Vatra nderon veprimtarët e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës

👤Redaksia 🕔19:58 18.02.2017

Për nderë të festës së pavarësisë së republikës së Kosovës, Lëvizja Qytetare Vatra ka nderuar me mirënjohje 28 aktivistë të çështjes kombëtarë me prejardhje nga Presheva, Bujanoci dhe Medvegja.

Lexo Artikullin e plotë

Turqia në kontakte të vazhdueshme me shqiptarë në Luginë të Preshevës

👤Redaksia 🕔10:26 17.02.2017

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tash e sa vite në kabinetin e tij e ka rezervuar një vend për një shqiptar, të cilit ia ka besuar informatat për zhvillimet në Ballkan. Është ky shqiptari Sabri Demiri, i lindur në ish-kryeqytetin e Vilajetit të Kosovës, në Shkup, që kishte rrugëtuar në Turqi për të nxënë dije, pa e ditur se do të bëhet pjesë e ekipit të një prej liderëve më të fuqishëm në botë.

Lexo Artikullin e plotë

Presidenti i Serbisë ndanë mirënjohje Myftiut Nexhmedin ef. Saqipit nga Bujanoci

👤Redaksia 🕔09:00 16.02.2017

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq ka ndarë medalje Myftiut Nexhmedin ef. Saqipit nga komuna e Bujanocit për kontributin e tij për paqe, dialog dhe humanitet.

Lexo Artikullin e plotë

Investimet e Shqiprim Arifit, po mbeten pretime të thata

👤Redaksia 🕔22:45 15.02.2017

Kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi ështëduke treguar sukses të lartë për nënshkrimin e partneritetit me investitorë potencial dhe premtimeve për hapjen e vende të reja të punës në komunën më të varfur që ai qeveris.

Lexo Artikullin e plotë

Shtëpinë e Shëndetit në Preshevë fiton donacion prej 10 mijë euro nga Gjermania

👤Redaksia 🕔21:57 15.02.2017

Organizata Humanitare “Humedica” nga Gjermania dhuroi Shtëpisë së Shëndetit në Preshevë donacion prej medikamenteve të ndryshme, karroca, shtretër dhe shumë paisje tjera që janë të nevojshme për një institucionin shëndetësorë, raporton rtv "Aldi".

Lexo Artikullin e plotë

Reagim ndaj grupit të rebeluar të PDSH-së: Dorëzoni mandatin e këshilltarit

👤Redaksia 🕔07:45 15.02.2017

Partia Demokratike Shqiptare në mbledhjen e saj ka kërkuar nga këshilltarët e kuvendit komunal nga radhët e PDH-së që nuk u binden organeve të saja, të DORËZOJNË mandatet e tyre para nëndegëve nga të cilat kanë ardhur ose para organeve të tjera të partisë.

Lexo Artikullin e plotë

Preshevë: PDSH nuk merë pjesë në zgjedhjet presidenciale të Serbisë

👤Redaksia 🕔07:28 15.02.2017

Partia Demokratike Shqiptare që udhëhiqet nga Ragmi Mustafa, përmes një deklarate për media ka njoftuar se nuk do të merë pjesë në zgjedhjet presidenciale që do të mbahen këtë vit në Serbi.

Lexo Artikullin e plotë

Prishtinë: Mbahet konferenca Ballkanike “Mbroni Gazetarët, Ruajeni të Vërtetën”

👤Redaksia 🕔18:51 14.02.2017

Në Prishtinë është mbajtur konferenca “Mbroni Gazetarët, Ruajeni të Vërtetën” me pjesëmarrës nga Evropa Juglindore të organizuar nga Misioni i OSBE-së në Kosovë.

Lexo Artikullin e plotë

Pse Junuz Musliu po fsheh shpenzimet për 2015 në Këshillin Kombëtar Shqiptar?

👤Redaksia 🕔11:05 14.02.2017

Galip Beqiri, ka kërkuar nga Këshilli Kombëtar Shqiptar sqarime lidhur me mjetet e shpenzuara gjatë vitit 2015.

Lexo Artikullin e plotë

Valdet Sadiku nga Zyra Ndërlidhëse e Kosovës qëndroi në Bujanoc

👤Redaksia 🕔19:12 13.02.2017

Në selinë e Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH), kryetari Junuz Musliu, priti shefin e Zyrës Ndërlidhëse të Kosovës në Beograd, Valdet Sadiku i shoqëruar nga bashkëpunëtorët e tij.

Lexo Artikullin e plotë