Kthehu ...

Intervista

Burkhard për “fair play” në zgjedhjet e Këshillave Kombëtarë

👤Redaksia 🕔22:44 03.10.2014

Ambasadori i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian (OSBE) në Serbi, Peter Burkhard, pret që kandidatët në zgjedhjet e 26 tetorit të garojnë në mënyrë të drejtë duke respektuar njëri tjetrin.

Lexo Artikullin e plotë

Davutollu: Turqia është evropiane

👤Redaksia 🕔19:23 10.09.2014

Ministri i Jashtëm turk, Ahmet Davutollu, i cili mori në dorëzim kryesimin e radhës së Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës tha se “kanë marrë fund debati lidhur me qenien apo jo të Turqisë evropiane”.

Lexo Artikullin e plotë

Gjendja e shqiptarëve të Luginës, një qetësi e brishtë

👤Redaksia 🕔00:13 10.09.2014

Shaip Kamberi, deputet në parlamentin e Serbisë,  gjatë  intervistës së dhënë në portalin ndërkombëtar Egje &Adriatik, shprehet se unitetit i faktorit politik shqiptar në Lugine është më se i nevojshëm, por ama, ky unitet duhet tëjetë në terren, jo vetëm në deklarata dhe platforma politike. Më gjerësisht, intervistën mund ta lexoni me poshtë, ku ofrohen detaje shumë të rëndësishme për gjendjen dhe poltikëberjen e sotme në Luginë.

Lexo Artikullin e plotë

Shkrimtari nga Presheva: Arsyet ekzistojnë e vargërohen

👤Redaksia 🕔15:37 22.08.2014

“Krijimtaria letrare dhe jeta në përgjithësi kanë një paralelizëm, ato kanë lidhshmëri në mes vete”. Kështu e vlerëson mes tjerash veprimtarinë e tij poetike dhe atë të çdo krijuesi poetik shkrimtari Bilall Maliqi

Lexo Artikullin e plotë

Taipi pret ftesë nga trajneri i Kombëtares së Shqipërisë apo asaj të Kosovës

👤Redaksia 🕔15:11 17.08.2014

Mesfushori i FC Wil në Zvicër (Liga e dytë) dhe lojtari i U-21 të Shqipërisë, Gjelbërim Taipi mezi po pret një ftesë nga trajneri italian i Kombëtares së Shqipërisë, Xhani de Biazi. 22- vjeçari nga Tërnoci i Bujanocit ka shënuar dy gola në pesë ndeshjet e para dhe shpreson të vijojë me këtë linjë, duke pasur gjithnjë synim një grumbullim me kuqezinjtë.

Lexo Artikullin e plotë

Kamberi: Vuçiqi ishte skandaloz

👤Redaksia 🕔12:59 02.08.2014

Njëri nga dy deputetët shqiptarë në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, në seancën e fundit plenare i kërkoi ministrit të Arsimit furnizimin me tekste shkollore për nxënësit shqiptarë të Luginës së Preshevës.

Lexo Artikullin e plotë

Rivalitetet brenda shqiptare, pengesë e jetësimit të të drejtave në Luginë

👤Redaksia 🕔12:54 30.07.2014

Me legjislacionin aktual në fuqi, Këshilli Kombëtarë Shqiptarë mund të kontribuoj pjesërisht në zhvillimin e të drejtave kolektive të shqiptarëve në fushën e arsimit, kulturës, informimit dhe përdorimit të gjuhës, ka vlerësuar Belgzim Kamberi, kryetar i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës. Kamberi gjatë një interviste dhënë Portalit Informativ-TITULLI ka thënë se KKSH gjatë këtyre katër viteve të funksionimit energjia është konsumuar shumë në rivalitetet dhe koketimet e fshehta midis KKSH-së dhe pushteteve lokale, veçmas lidhur me çështjet e drejtorëve të shkollave, ngaqë kur kishte mundësi dhe kur nuk rrezikoheshin shumë interesat e brendshme të blloqeve rivale, konflikti politik shpërfaqej me procese procedurale dhe ligjore reciproke, duke lobuar në Qeverinë e Serbisë kundër tjetrit, ndërsa në rastet kur kishte interesa të përbashkëta, atëherë jetësoheshin marrëveshjet e fshehta “xhentëlmene” midis krerëve të pushtetit lokal dhe atyreve të KKSH-së, sidomos në Preshevë.

Lexo Artikullin e plotë

Kamberi: Bisedat informative në Bujanoc, qëllim frikësimin...do të njoftojmë ndërkombëtarët

👤Redaksia 🕔13:26 18.06.2014

Deputeti nga Bujanoci-Shaip Kamberi ka reaguar lidhur me ftesat që po i bëhen qytetarëve të komunës së Bujanocit nga organet e Ministrisë së Punëve të Brendshme (MPB) për biseda informative.

Lexo Artikullin e plotë

Thaçi: Unë në opozitë? Dëshira emocionale dhe moment dëshpërues

👤Redaksia 🕔23:11 17.06.2014

Kryeministri në largim, Hashim Thaçi beson ende se ai do të jetë kryetari i qeverisë së ardhshme. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Thaçi thotë se pas certifikimit të rezultatit të zgjedhjeve do të nisë konsultimet për formimin e koalicionit qeverisës, duke e përjashtuar kështu mundësinë që qeveria e ardhshme të formohet dhe drejtohet nga opozita.

Lexo Artikullin e plotë

Isufi: Dorëheqja me dhimbje, mundë të lind iniciativë e re politike në Bujanoc

👤Redaksia 🕔23:44 14.06.2014

Ish drejtuesi i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇPMB-së në Bujanoc, Edmond Isufi në një intervistë ekskluzive dhënë Portalit Informativ-Titulli ka shpjeguar arsyet e largimit të tij nga kjo detyrë.

Lexo Artikullin e plotë

Latifi: Mos përgjegjësia është kthyer në një epidemi në Luginë

👤Redaksia 🕔23:40 14.06.2014

Publicisti, gazetari, analisti e romancieri Skender Latifi nga Presheva, i cili jeton dhe vepron në Belgjikë nga viti 2006, ka arritur ta ngrejë bibliotekën e shtëpisë dhe ka rreth 3 000 tituj. Prej librave të vjetër, më tepër i ka siguruar librat që janë botuar nga fundi i shekullit XIX. Si fëmijë, në moshën dyvjeçare nga jeta i është ndarë nëna dhe është rritur jetim.

Lexo Artikullin e plotë

Anëtarësimi i Turqisë nuk do ta ngarkonte BE-në

👤Redaksia 🕔23:34 14.06.2014

Intervistë me Mehmet Hasan Gögüş, ambasador i Republikës së Turqisë në Vjenë

Lexo Artikullin e plotë

Bujanoci humb miliona, stagnon me punime në infrastrukturë

👤Redaksia 🕔23:32 14.06.2014

Buxheti i Drejtoratit për Ndërtim, respektivisht i komunës së Bujanocit do të zvogëlohet për së paku 25 milionë dinarë pas largimit nga puna të 17 punëtorëve të cilët gjykata tani po i kthen në punë, duke e vlerësuar vendimin e padrejtë të udhëheqësisë së tanishme të kësaj ndërmarrje publike.

Lexo Artikullin e plotë

Mustafa: Rama të kërkojë njohjen e identitetit kombëtar të shqiptarëve në Luginë

👤Redaksia 🕔23:27 14.06.2014

Rasti i regjionit të Krimesë në Ukrainë nuk ka qenë me vëmendje të theksuar në botë, por një ditë papritmas iu bashkua Federatës Ruse. Edhe Lugina e Preshevës e ka një ngjashmëri të madhe me regjionin e Krimesë në Ukrainë, aq më parë shqiptarët e Luginës së Preshevës e kanë edhe verdiktin e popullit, luftën e UÇPMB-së dhe platformën politike të 14 janarit 2006, e që asociojnë drejt bashkimit me Republikën e Kosovës, tha në një intrevistë, kryetari i komunës sëPreshevës, Ragmi Mustafa.

Lexo Artikullin e plotë

Rama në Serbi, në tryezë të bisedimeve edhe Presheva

👤Redaksia 🕔23:21 14.06.2014

Lexo Artikullin e plotë