Kthehu ...

Intervista

Fatmir Hasani: Kur Parlamenti serb, vepron në mënyrë selektive?

👤Redaksia 🕔10:35 14.12.2016

“Qeveria e Beogradit, nuk i përmbush standardet evropiane për zgjidhjen e problemeve të pakicave në këtë shtet shumetnik”, kështu shprehet deputeti i vetëm popullor shqiptar në parlamentin e Serbisë, Fatmir Hasani.

Lexo Artikullin e plotë

Nagip Arifi flet për ikjet nga Partia Demokratike: Rruga e mbarë i qoftë

👤Redaksia 🕔19:36 19.11.2016

Ish kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi në një intervistë për Titulli.com ka folur për ikjet e e fundit të anëtarëve nga Partia Demokartike që sipas tij janë me vullnet të tyre dhe jo në mungesë të hapësirës për veprim.

Lexo Artikullin e plotë

Pajaziti: Për 15 vite Bujanoci ka stagnuar, koha të ecim para

👤Redaksia 🕔15:57 05.10.2016

Në një intervistë për Portalin Informativ Titulli.com, Arbër Pajaziti, ish –shef i kabinetit të kryetarit të komunës së Bujanocit flet për herë të parë për idenë e krijimit të një grupacioni të ri politik. Ai thotë se qëllimi nuk është të dëmtohet PD-ja e të forcohet pushteti, ngase sipas tij, që të dyja blloqet politike janë të njejta. Pajaziti pohon se ka një interesim të jashtëzakonshëm të qytetarëve për frymën e re politike dhe se proporcionalisht janë të përfshirë individë nga të gjitha subjektet ekzistuese politike. Grupimi i ri politik, sipas Pajazitit, nuk ka për qëllim interesat personale apo grupore, ai nuk i ka rrënjët as nga Beogradi e Sanxhaku, por buron nga populli, gjegjësisht nga shtresa më e ndritur, rinia.

Lexo Artikullin e plotë

Si funksionon Shoqata "Feniks" në Luginë?

👤Redaksia 🕔22:32 30.12.2015

Nga Klub Letrar është shndërruar në Shoqatën e Shkrimtarëve “Feniks”, e regjistruar në agjencinë përkatëse në Beograd, kështu na shpjegon krijuesi letrarë Bilall Maliqi, veprimtarinë e "Feniks".

Lexo Artikullin e plotë

Dështimet nga çështja e lapidarit, ajo e regjistrimit të popullsisë në Luginë

👤Redaksia 🕔23:04 19.07.2015

Megapress realizoi një intervistë me Belgzim Kamberin nga Këshlli për të Drejtat e Njeriut në Preshevë. Sipas Kamberit spektri politik shqiptar është sot substancialisht dhe strukturalisht i defaktorizuar. Pa program dhe vizion politik, ai është kryesisht i orientuar në realizimin e politikave klienteliste në dobi të interesave korruptive të individëve nëpër parti politike. “Të drejtat e njeriut dhe liritë themelore të njeriut në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë cenohen në një shkallë mjaft të lartë. Serbia nuk shfaq vullnet të mjaftueshëm politik për t’i avancuar të drejtat e pakicave kombëtare sikur komunitete.” – thotë Kamberi

Lexo Artikullin e plotë

Luginës i duhet një muze për ruajtjen e trashëgimisë, politika të bëjë më shumë për këtë ...!

👤Redaksia 🕔12:42 01.07.2015

“Në tekstet shkollore të historisë, lufta e fundit e Kosovës është përmendur vetëm kalimthi aty këtu, jo në mënyrë të detajuar dhe nuk është trajtuar si duhet, prandaj mendoj se tekstet e historisë duhet të rishkruhen edhe një herë, në mënyrë që të përfshihet më detajisht lufta heroike e UÇK-ës njëherit edhe lufta heroike e UÇPMB-së në tekstet shkollore të historisë”, ka thënë Prof.dr. Isuf Ahmeti, historian gjatë një intervistë dhënë gazetarit të Portalit Informativ Titulli.com.

Lexo Artikullin e plotë

Edi Rama: Jam më i gjatë së Vuçiqi, më të u pajtuam në Tiranë

👤Redaksia 🕔23:59 05.06.2015

Kryeministri Edi Rama këtë të premte ishte i ftuar në “Top Show Magazine” me Alban Dudushin, në një intervistë të sa personale aq edhe politike. Rama foli për familjen, Zahon, vizitën e Vuçiç, zgjedhjet e 21 qershorit, garën e Tiranës e të tjera.

Lexo Artikullin e plotë

Njohja e Kosovës nga Serbia është një proces i pakthyeshëm

👤Redaksia 🕔23:55 29.05.2015

Shpëtim Çaushi, ish-ambasadori shqiptar në Serbi, në një intervistë për gazetën “Shekulli”, komenton vizitën e kryeministrit serb, Aleksandër Vuçiç në Tiranë. Sipas tij, tashmë janë thyer politikat e izolimit shekullore mes dy vendeve dhe jemi futur në një rrugë të re, atë të komunikimit të nivelit të lartë, që për rrjedhojë do të ketë ndikim pozitiv edhe në shumë aspekte të jetës në të dy vendet.

Lexo Artikullin e plotë

Mead Osmani, doktoranti nga Lugina: Me mijëra dokumente për Luginën në arkivat e Turqisë (Foto)

👤Redaksia 🕔01:24 01.03.2015

Lugina e Preshevës së shpejti do të ketë një prej Doktorëve të pakët që kanë studiuar mbi Perandorinë Osmane, i cili në këtë intervistë për lexuesit e portalit informativ Titulli, shpalos informacionet historike që datojnë nga periudha e sundimit pesë shekullore të kësaj Perandorie në këto troje të banuara me shqiptarë.

Lexo Artikullin e plotë

Belgzim Kamberi: Spektri politik shqiptar pa program dhe vizion politik

👤Redaksia 🕔23:21 15.02.2015

Intervista e Belgzim Kamberit dhënë revistës “ VLERA” në Prishtinë, numri i janarit

Lexo Artikullin e plotë

Al-Assad: Kështu do të përfundojë lufta në Siri

👤Redaksia 🕔22:41 28.01.2015

Lufta civile në Siri hyn së shpejti në vitin e saj të pestë dhe me asnjë zgjidhje në horizont.

Lexo Artikullin e plotë

Lugina ka nevojë për Kosovën e Shqipërinë

👤Redaksia 🕔18:53 02.01.2015

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Riza Halimi, ka deklaruar se as në vitin që lamë pas Serbia nuk ka ndryshuar në raport me shqiptarët në Luginë të Preshevës.

Lexo Artikullin e plotë

Regjisori nga Lugina film për Skënderbeun (Foto)

👤Redaksia 🕔22:10 30.11.2014

Regjisori dhe aktori nga Lugina që vepron dhe jeton në Zvicër, pas realizimit të shumë filmave, në plan ka edhe një film për Skënderbeun.

Lexo Artikullin e plotë

Edi Rama: Shkëmbimi i territoreve është marrëzi

👤Redaksia 🕔22:59 13.11.2014

Kanë kaluar dy ditë, por vizita e Kryeministrit Rama në Beograd dhe në Preshevë vazhdon të dominojë me komente dhe analiza, por edhe me mendime të njerëzve të thjeshtë nëpër rrjetet sociale, jo thjesht për shkak se ajo ishte një vizitë historike ende pa nisur, për shkak se një Kryeministër i Shqipërisë shkelte Beogradin pas 68 vjetësh, por edhe për atë që ndodhi më pas në konferencën për shtyp me Kryeministrin Vuçiç, ku Rama i kërkoi Serbisë që të pranonte realitetin e Kosovës dhe se do të ishte më mirë që ta njihte atë sa më shpejt. 

Lexo Artikullin e plotë

RTV “Lugina” mediumi i ardhshëm i integruar shqiptar

👤Redaksia 🕔13:29 14.10.2014

Digjitalizimi dhe privatizimi i mbështetur me ligj, është sa pozitiv aq edhe negativ, paraprakisht mundësitë materiale për digjitalizim janë të vogla, thotë kështu drejtori i RTV “Presheva”, Reshat Neziri.

Lexo Artikullin e plotë

Beqiri: Prioritet ishte arsimi, pushtetet lokale pengesa për avancimin e pozitës shqiptare në Luginë

👤Redaksia 🕔10:04 05.10.2014

Funksioni dhe roli që ka Këshilli Kombëtar Shqiptar ka një rëndësi të madhe për pakicën shqiptare që jeton në Serbi, me ligjin për pakicat etnike, aty ku janë mbi 15 për qind të popullatës ato kanë të drejtë ta përdorin gjuhën e tyre amtare zyrtarisht, ka deklaruar në një intervistë për Titullin, Galip Beqiri kryetar i KKSH-së. Ai ka udhëhequr këtë institucion që përfaqëson interesat shqiptare për katër vite dhe thotë se prioritet i është dhënë fushës së arsimit.

Lexo Artikullin e plotë