Kthehu ...

Trupi dhe Shëndeti

Perimet që janë më të shëndetshme të ziera

👤Redaksia 🕔16:30 25.06.2015

E dimë se ushqimet e freskëta janë më të mirat, por kjo nuk vlen për diusa perime, të cilat pasi që të zihen vetëm sa bëhen më të shëndetshme dhe ushqyese. Ja cilat janë ato:

Lexo Artikullin e plotë

Qepa e re burim i shkëlqyer i vitaminave

👤Redaksia 🕔16:28 25.06.2015

Qepa e re është kultivuar në kopshte kineze para 5 000 vjetësh! A e keni ditur që egjiptianët e lashtë kanë konsideruar që koka e qepës së re simbolizon kozmosin?

Lexo Artikullin e plotë

Erëza që ju ndihmon të humbni në peshë

👤Redaksia 🕔16:26 25.06.2015

Kumina, erëz kjo, e cila në mjekësinë tradicionale përdoret për zvogëlimin e stresit, relakson dhe përmirëson tretjen e ushqimit, por gjithsesi stabilizon edhe nivelin e sheqerit në gjak.

Lexo Artikullin e plotë

Cilët janë më të shëndetshme, bananet jeshile apo të verdha?

👤Redaksia 🕔13:49 20.06.2015

Bananja është një ndër frutat më të këshillueshëm për një shëndet të mirë. Ato i kemi dy llojesh jeshile që janë të papjekura tamam dhe të verdha ose tw pjekurat.

Lexo Artikullin e plotë

Leximi ruan nga plakja

👤Redaksia 🕔13:31 20.06.2015

Secili njeri për të jetuar shëndetshëm dhe mirë duhet të hajë çdo ditë nga pesë fruta dhe perime në ditë, të mos pi duhan e alkool dhe gjithashtu të bëjë sport.

Lexo Artikullin e plotë

Veçoritë e hurmës

👤Redaksia 🕔13:28 20.06.2015

Hurma është e njohur për llojet e saj sa i përket dobive, dhe shkenca ende deri më sot nuk ka arritur që t’i përkufizojë të gjitha dobitë e nxjerra nga ajo.

Lexo Artikullin e plotë

Çipsat nuk janë të preferuar

👤Redaksia 🕔13:24 20.06.2015

Shijet e kripura, yndyrën dhe gjërat e ëmbla truri instinktivisht i kërkon dhe kombinimi i shijeve të patateve të skuqura na bën t’i hamë edhe më shumë.

Lexo Artikullin e plotë

​Një copë akulli në qafën tuaj, bën çudira

👤Redaksia 🕔15:56 05.06.2015

Nëse ju jeni si unë atëherë besoj se ju e përdorni akullin vetëm për ta ftohur pijen tuaj. Por të gjithë ne e kemi përdorur atë gabim. Natyrisht që ata ende e ftohin pijen tuaj por shumica e njerëzve nuk e dijnë përfitimin shëndetësor nga akulli?

Lexo Artikullin e plotë

U shërua nga kanceri duke pirë lëng të karrotës për 8 muaj rresht

👤Redaksia 🕔23:20 26.05.2015

Ann Cameron, autore e shumë librave për fëmijë, u trishtua kur u diagnostifikua me kancer të zorrës së trashë. Në qershor të vitit 2012, ajo hyri në fazën e tretë të kancerit. Kjo ishte edhe më e tmerrshme për të, pasi që burri i saj kishte vdekur nga kanceri në mushkëri në vitin 2005, pas marrjes së kimioterapisë Ajo zgjodhi të mos marrë rrugën e njëjtë të burrit të saj, dhe nuk filloi kimioterapinë fare.

Lexo Artikullin e plotë

Venat e zgjeruara - si t'i trajtojmë në mënyrë natyrale

👤Redaksia 🕔23:05 24.05.2015

Venat e zgjeruara janë problem i shumë njerëzve. Duket se me to bëhet betejë e vazhdueshme. Në vijim ju sjellim disa këshilla se si ta trajtoni në mënyrë natyrale këtë problem.

Lexo Artikullin e plotë

B3 - vitamina nga kozmosi

👤Redaksia 🕔12:14 23.05.2015

B3, një vitaminë kjo esenciale për jetën, prodhohet në mënyrë natyrale diku në kozmos.

Lexo Artikullin e plotë

Çka ndodhë nëse hani hudhër në stomakun bosh?

👤Redaksia 🕔01:05 09.05.2015

Shkencëtarët kanë zbuluar se konsumi i hudhrës në stomakun bosh rrit efikasitetin e saj si antibiotik natyral. Kjo ndodhë për shkak se bakteriet zbulohen dhe nuk mund të mbrohen nga “hudhra tmerruese”.

Lexo Artikullin e plotë

Të paturit më shumë se një grua dëmton zemrën

👤Redaksia 🕔10:18 03.05.2015

Meshkujt që kanë më shumë se një grua kanë më shumë probabilitet të preken nga sëmundjet e zemrës.

Lexo Artikullin e plotë

Fara e zezë parandalon alergjitë

👤Redaksia 🕔10:51 26.04.2015

Studiuesit amerikanë thonë se fara e zezë shëron shumë sëmundje. Sipas tyre, ky ilaç bimor normalizon imunitetin e njeriut.

Lexo Artikullin e plotë

Vetitë kuruese të hithrave

👤Redaksia 🕔23:17 22.04.2015

Hithrat është një bimë e cila rritet kudo dhe njihet për vetitë e saj kuruese. Më parë ajo njihej si një kuro e mirë kundër reumatizmës, ndërsa tashmë mësohet se ajo është një bimë e cila ndikon në heqjen e helmeve nga organizmi, nxit sekretimin e lëngjeve të tretjes dhe lehtëson punën e metabolizmit.

Lexo Artikullin e plotë

Ushtrimet fizike në mëngjes ju ndihmojnë të humbisni peshë

👤Redaksia 🕔14:40 12.04.2015

Ju ndoshta përpiqeni shumë që të zgjoheni pas alarmit të orëve të para të mëngjesit dhe të bëni ushtrime fizike përpapa mëngjesit.

Lexo Artikullin e plotë