Kthehu ...

Trupi dhe Shëndeti

Çaji i hithrës, një ilaç natyral kundër artritit

👤Redaksia 🕔15:58 15.07.2014

Hithra është një prej bimëve me efekte të shumëfishta shëruese. Por, në mesin e shumë të mirave shëndetësore, hithra është efektive edhe në luftimin e artrit (reumatizmit).

Lexo Artikullin e plotë

Ç’duhet të dini për mykun e këmbëve

👤Redaksia 🕔15:51 15.07.2014

Myku i këmbëve zakonisht hyn tek sëmundjet sezonale sidomos në atë të verës pasi lidhet direkt më shtimin e djersës.

Lexo Artikullin e plotë

Qumështi i bletës, sëmundjet që mund të kurojë

👤Redaksia 🕔15:45 15.07.2014

Qumështi i bletës është tonik, energjik, antiseptik (kundra mikrobeve), etj. Ai është mjaft pozitiv për shëndetin dhe shumë i preferuar nga meshkujt. Gjithashtu, përdoret edhe për maska bukurie.

Lexo Artikullin e plotë

Lindja e fëmijës, 5 këshilla për nënat e reja

👤Redaksia 🕔15:43 15.07.2014

Ritmi më i mirë që mund të ndiqni pas lindjes së fëmijës dhe kthimit në shtëpi bashkë me të, është ndjekja e ritmit të të sapolindurit.

Lexo Artikullin e plotë

Gjithë arsyet pse duhet të hani dardhë

👤Redaksia 🕔11:54 14.07.2014

Dardha është një prej frutave shumë të rëndësishme për organizmin tonë. Është e përbërë në masën 84% nga uji dhe në masën 16% nga proteinat, sheqeri, karbohidrate, fosfori dhe magnezi. Vitaminat kryesore që përmban kjo frutë janë A, disa të grupit B, përveç vitaminave C, D, K dhe J.

Lexo Artikullin e plotë

Si ta mbroni zemrën tuaj?

👤Redaksia 🕔11:46 14.07.2014

Në botë sa vjen e rritet numri i të rinjve me sëmundje të zemrës, përderisa shumë njerëz vdesin si pasojë e sëmundjeve kardiovaskulare. Ekzistojnë hapa që secili prej nesh mund t’i ndërmarrë për përmirësimin e shëndetit të zemrës dhe në këtë mënyrë të parandalojë vdekjen dhe invaliditetin e parakohshëm, që vjen si pasojë e sëmundjeve kardiovaskulare.

Lexo Artikullin e plotë

Dy maska efikase kundër strijave

👤Redaksia 🕔17:33 06.07.2014

Pasi nënat lindin një fëmijë, në trupin e tyre gjithmonë shfaqen sprijat. Por këto viza shpesh mund t’i gjeni edhe tek femrat në moshë të re, kur kanë pësuar ndryshime drastike të peshës së trupit.

Lexo Artikullin e plotë

Disa këshilla që duhet të ndiqni para se të flini

👤Redaksia 🕔17:14 01.07.2014

Shpesh herë ndodh që të lëmë veten pas dore, dhe të mos kujdesemi për lëkurën ashtu siç duhet. Por cilat janë hapat që duhet të ndjekim përpara se të flemë gjumë.

Lexo Artikullin e plotë

Dieta ideale me shalqi

👤Redaksia 🕔17:11 01.07.2014

Përveç shalqirit, kjo dietë ju lejon të konsumoni mish pa dhjamë, produkte qumështi me përqindje të ulët yndyre, perime dhe drithëra. Regjimi nuk duhet të zgjasë më shumë se pesë ditë, gjatë këtyre ditëve ju duhet të konsumoni 5 vakte dhe të pini shumë ujë.

Lexo Artikullin e plotë

Sekreti i lënies së duhanit

👤Redaksia 🕔17:08 01.07.2014

Përgjigja e vetme për lënien e duhanit mbetet:”Vullneti i fortë”, i shoqëruar me këmbëngulje, mbështetje nga ana e familjes dhe miqve.

Lexo Artikullin e plotë

Arsyet pse kosi duhet konsumuar çdo dite!

👤Redaksia 🕔17:07 01.07.2014

Kosi është ushqimi që dietologët sugjerojnë se duhet ngrënë çdo ditë. Ka shumë vlera si dhe elementë apo ushqyes të lartë. Për më tepër, lufton gripin, mund të jetë një vakt me vetë dhe redukton kile.

Lexo Artikullin e plotë

Një mollë para buke - nëse doni të humbni peshë

👤Redaksia 🕔17:06 01.07.2014

Studimet kanë treguar që pjesëmarrësit, të cilët rregullisht hanë mollë para ushqimit dukshëm më lehtë e mbajnë peshën, por edhe dobësohen.

Lexo Artikullin e plotë

Ja disa këshilla dietike për Muajin e Ramazanit

👤Redaksia 🕔15:46 27.06.2014

Një ditë para nisjes së Muajit tëRamazanit, Ministria e Shëndetësisë së Shqipërisë, duke iu uruar agjërim të lehtë dhe të pranuar të gjithë besimtarëve myslimanë shqiptarë sugjeron disa këshilla dietike për ndryshimin e zakoneve të ushqyerjes gjatë këtij muaji.

Lexo Artikullin e plotë

Dhembja e shpinës në zyrë: si ta shmangni?

👤Redaksia 🕔20:30 14.06.2014

Janë të paktë njerëzit që në ditët e sotme nuk mund të bëjnë dot pa punuar në kompjuter gjithë ditën ose të paktën për një pjesë të saj.

Lexo Artikullin e plotë

​Si të dobësoheni pa dietë?

👤Redaksia 🕔20:26 14.06.2014

Të dobësohesh pa një dietë, pa pasur nevojë që ta privoni dhe ta limitoni veten tuaj është e mundur, kjo nëse bëni disa veprime të përditshme të shëndetshme. Ja si mund të humbi peshë pa shumë sakrifica:

Lexo Artikullin e plotë

Stresi ndikon në rritjen e oreksit

👤Redaksia 🕔20:23 14.06.2014

Të ndjerit në stres i kurajon njerëzit që të kenë më shumë ndjesi për të ngrënë. Sipas studimit hormonet aktivizohen kur një person ndihet në ankth ose brengat janë zbuluar në qelizat e shijes, të cilat identifikojnë shije të ëmbël, të shijshme dhe të hidhur.

Lexo Artikullin e plotë