Kthehu ...

Trupi dhe Shëndeti

Bakllava që gatuhet për vetëm gjysmë ore

👤Redaksia 🕔11:21 25.11.2016

Bakllava ekspres: Shije e mirë e njohur, gatuhet për vetëm gjysmë ore!

Lexo Artikullin e plotë

Hani këto ushqime nëse dëshironi që të mos e fitoni demencën

👤Redaksia 🕔11:20 25.11.2016

Thonë se trupi ynë “lulëzon” ose “dështon”, varësisht nga ajo se me çfarë e ushqejmë atë.

Lexo Artikullin e plotë

Ja çfarë i bën trupit tuaj vetëm një kanaçe Red Bull

👤Redaksia 🕔20:54 22.11.2016

A keni menduar ndonjëherë çfarë i bëjnë trupit tuaj pijet energjike?

Lexo Artikullin e plotë

Arrat përmirësojnë një element të rëndësishëm për ju

👤Redaksia 🕔20:51 22.11.2016

Arrat mund të jenë çelësi që ju përmirëson humorin dhe ju largon stresin. Por efekti pozitiv vlen vetëm për të rinjtë, studentët universitarë dhe sidomos për meshkujt.

Lexo Artikullin e plotë

Kush jetojnë më gjatë: mishngrënësit apo vegjetarianët?

👤Redaksia 🕔20:50 22.11.2016

Aftësia jonë për të jetuar një jetë të gjatë, është e ndikuar nga një kombinim i gjeneve tona dhe mjedisit përreth

Lexo Artikullin e plotë

Çfarë do t’ju ndodhë nëse hani 3 herë në javë avokado

👤Redaksia 🕔20:49 22.11.2016

Një avokado në pjatën tënde, nuk është veçse një shtojcë e shijshme, por mbi të gjitha shumë e shëndetshme. Ndonëse një frut jo shumë i përhapur në Shqipëri, kohët e fundit duket se të gjitha kanë filluar t’i kuptojnë vlerat e këtij fruti.

Lexo Artikullin e plotë

Keni gëlltitur ndonjëherë çamçakëzin? Ja çfarë ndodh nëse e bëni

👤Redaksia 🕔20:48 22.11.2016

Mund të merrni frymë lirshëm, legjenda urbane se gëlltitja aksidentale e çamçakëzit mund të çojë në qëndrimin e tij në zorrë për 7 vjet nuk është aspak e vërtetë…

Lexo Artikullin e plotë

Virusi Zika nuk është më rrezik global

👤Redaksia 🕔15:41 19.11.2016

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka bërë të ditur se virusi Zika dhe komplikimet e tij neurologjike nuk paraqesin më kërcënim shëndetësor në botë.

Lexo Artikullin e plotë

Studimi: Djathi krijon varësi si droga

👤Redaksia 🕔15:40 19.11.2016

Djathi përmban një kimikal që gjendet edhe në drogat varëse, kanë zbuluar shkencëtarët. Ekipi që e ka kryer këtë studim ishte përcaktuar të zbulonin se përse ushqime të caktuara krijojnë varshmëri më të madhe se të tjerat.

Lexo Artikullin e plotë

A e ka gjetur mjekësia kineze, ilaçin e leuçemisë

👤Redaksia 🕔15:39 19.11.2016

Një bimë mjekësore që rritet në Kinë sulmon leuçeminë deri në mposhtje të saj, shkruan Daily Mail.

Lexo Artikullin e plotë

Flisni me bebet edhe pse nuk ju kuptojnë! Do të bëhen më inteligjentë

👤Redaksia 🕔15:37 19.11.2016

Një studim i kohëve të fundit ka zbuluar se sa më shumë t’u flitet bebeve, aq më shumë përmirësohet aftësia e tyre për të mësuar më shpejtë të flasin.

Lexo Artikullin e plotë

Luftë Francë – Kinë për ëmbëlsirën e famshme

👤Redaksia 🕔15:36 19.11.2016

Prodhuesit francezë po përgatiten për një betejë me shtetin kinez për markën e një ëmbëlsire që vjen nga provinca e Provencës, në jug të Francës.

Lexo Artikullin e plotë

Përse njerëzit i hanë thonjtë dhe përse duhet ta ndalni këtë dukuri?

👤Redaksia 🕔14:55 18.11.2016

Ngrënia e thonjve qe një kohë të gjatë konsiderohet si shprehi e keqe dhe formë e varësisë. Pavarësisht pasojave potenciale të shëndetit, mbi 30 për qind e njerëzve e bëjnë këtë gjë.

Lexo Artikullin e plotë

Rreziku që vjen nga konsumimi i pijeve energjike

👤Redaksia 🕔14:53 18.11.2016

Të rinjtë i pëlqejnë dhe i përdorin rregullisht pijet energjike.

Lexo Artikullin e plotë

Pesë arsyet përse ju bien flokët

👤Redaksia 🕔14:52 18.11.2016

Është e frikshme të gjesh tufa flokësh në krehër e mos të dish arsyen. Shumë thonë që është sezoanle, por nuk mund të gënjeni veten me një gjë të tillë.

Lexo Artikullin e plotë

Kujdes kur blini ujë në shishe të plastikës, kontrollojeni këtë (Foto)

👤Redaksia 🕔14:50 18.11.2016

A i dini rreziqet nga blerja e ujit në shishe të plastikës? Shanset janë se askush nuk ju ka treguar ndonjëherë të gjitha detajet të cilat duhet t’i dini në mënyrë që të keni një shëndet më të mirë.

Lexo Artikullin e plotë