Kthehu ...

Trupi dhe Shëndeti

Katër gabime gjatë përdorimit të vajit të ullirit

👤Redaksia.B 🕔09:01 26.06.2018

Të gjithë tashmë e dimë se vaji i ullirit, për shkak të përbërjes së vet specifike, është i dobishëm për organizmin tonë, por shumë njerëz nuk dinë ta zgjedhin dhe përdorin atë si duhet.

Lexo Artikullin e plotë

Gjashtë mënyra me të cilat aloe vera bëhet e magjishme për lëkurën tuaj

👤Redaksia.B 🕔14:51 25.06.2018

Studime të ndryshme të bëra në studimin e përparësive të bimës aloe vera kanë treguar që vërtet kjo bimë ka disa cilësi të cilat janë të efektshme në shërimin e gjendjeve të ndryshme të lëkurës, nga lëkura e thatë deri te sëmundjet kozmetike.

Lexo Artikullin e plotë

Grupi zero i gjakut ka më së paku rrezik nga sëmundjet e zemrës

👤Redaksia.B 🕔14:08 25.06.2018

Lexo Artikullin e plotë

Luftoni atakun në zemër për 60 sekonda!

👤Redaksia.B 🕔12:01 25.06.2018

Jeta e një njeriu i cili pëson një atak në zemër, ka gjasa të shpëtohet vetëm me një lëvizje të vetme.

Lexo Artikullin e plotë

Shtrirja në plazh nuk është e mirë për shëndetin mental

👤Redaksia.B 🕔11:53 25.06.2018

Lexo Artikullin e plotë

Synetia zvogëlon rrezikun nga prekja e kancerit të prostatës

👤Redaksia.B 🕔11:29 25.06.2018

Një studim i fundit tregon se synetia zvogëlon rrezikun nga prekja e kancerit të prostatës për më shumë se 15 për qind.

Lexo Artikullin e plotë

Pse duhet t’i pastroni çorapet me ujë të ftohtë

👤Redaksia.B 🕔11:17 25.06.2018

Çorapet e pastra dhe mirëmbajtja e tyre është e rëndësishme për një higjienë të mirë, sidomos për ata njerëz që pëlqejnë çorapet dhe kanë një koleksion me to.

Lexo Artikullin e plotë

Anemia mposhtet edhe me ushqim!

👤Redaksia.B 🕔09:06 25.06.2018

Anemia mund t’ju bëjë të ngadalshëm dhe të nevrikosur. Edhe pse rastet dallojnë, shpeshherë anemia mund të ndërlidhet me mungesën e materieve të caktuara ushqyese. Rritja e konsumimit të atyre materieve përmes ushqimit shpesh mund të zgjidhë problemin dhe të kthejë energjinë.

Lexo Artikullin e plotë

Hata Joga për ankth dhe stres

👤Redaksia.B 🕔08:53 25.06.2018

Hallet e njerëzimit, pohonte Katullo, nisën me zbulimin e orës. Mendojmë se kishte të drejtë; jemi gjithmonë nxitimthi, nuk kemi asnjëherë kohë për një shëtitje. Atë pak kohë të lirë e kalojmë pranë televizorit duke ndjekur ndoshta programe që na argëtojnë, por edhe na ngarkojnë emocionalisht. Kjo nxit ankthin, nervozizmin, pagjumësinë dhe depresionin.

Lexo Artikullin e plotë

Mosha kur duhet të martoheni, që ajo të jetë e suksesshme

👤Redaksia.B 🕔15:57 22.06.2018

Lexo Artikullin e plotë

E vërteta e pamohueshme mbi yndyrat!

👤Redaksia.B 🕔15:52 22.06.2018

Yndyrat jo vetëm që nuk janë përgjithësisht të dëmshme, por ekziston një diapazon i tërë i tyre pa të cilat thjesht organizmi nuk do të mbijetonte.

Lexo Artikullin e plotë

Organizata Botërore e Shëndetësisë e liston varësinë nga video-lojërat si problem të shëndetit mendor

👤Redaksia.B 🕔13:13 22.06.2018

Në rishikimin e fundit të manualit të klasifikimit të sëmundjeve, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSh) ka thënë se të problemet për ta ndalur veten të luani video-lojëra tani kualifikohen si problem i ri i shëndetit mendor.

Lexo Artikullin e plotë

Nëse lindni pas moshës 25 – jetoni më gjatë

👤Redaksia.B 🕔13:02 22.06.2018

Lexo Artikullin e plotë

Testi i thjeshtë i urinës mund të matë se sa është plakur trupi ynë

👤Redaksia.B 🕔12:54 22.06.2018

Studiuesit zbulojnë se një substancë e tregon dëmtimin oksidativ që rritet në urinë kur njerëzit plaken. Studimi, i publikuar së fundi në revistën me qasje të hapur Frontiers in Aging Neuroscience, e përshkruan gjithashtu një mënyrë për t’i matur lehtësisht nivelet e këtij markeri në mostrat e urinës njerëzore.

Lexo Artikullin e plotë

Receta kundër gërhitjes

👤Redaksia.B 🕔12:37 22.06.2018

Nëse keni një partner që gërhet, atëherë e dini mirë se çfarë sikleti që është.

Lexo Artikullin e plotë

Zbuteni dhimbjen në muskuj!

👤Redaksia.B 🕔12:23 22.06.2018

Nëse pas një kohe të gjatë të aktiviteteve të reduktuara ose të ndërprera plotësisht, filloni që të ushtroni në mënyrë intensive dhe nëse nuk jeni parapërgatitur, dhimbja në muskuj do të jetë e pashmangshme.

Lexo Artikullin e plotë