Kthehu ...

Trupi dhe Shëndeti

Ky është fruti që ju mbron nga kanceri, sëmundjet e zemrës dhe diabeti!

👤Redaksia 🕔06:37 13.04.2018

Ky frut është përdorur për më shumë se 5 mijë vjet në Indi, për rinovimin e trupit dhe për të forcuar sistemin imunitar. Amla është një frut me ngjyrë të verdhë dhe të gjelbër. Ajo mund të rritet deri në 18 metra.

Lexo Artikullin e plotë

Ky është problemi më i zakonshëm shëndetësor që ju keni dhe nuk e pranoni! Luftohet vetëm kështu

👤Redaksia 🕔15:31 12.04.2018

Ka disa probleme shëndetësore të cilave nuk i japim rëndësinë e duhur, madje as nuk na pëlqen t’i pranojmë se i kemi. Pikërisht për këtë kategori shqetësimesh do të flasim në këtë artikull dhe madje do t’ju tregojmë edhe zgjidhjet përkatëse.

Lexo Artikullin e plotë

Sa më aktivë prindërit, aq më inteligjentë fëmijët e tyre!

👤Redaksia 🕔15:24 12.04.2018

Prindërit që ushtrojnë mund të nxisin inteligjencën e gjeneratave të ardhshme, thekson një hulumtim i ri.

Lexo Artikullin e plotë

Përfitimet shëndetësore të vajit të ullirit

👤Redaksia 🕔15:21 12.04.2018

Tradicionalisht një dietë me yndyrë të ulët është përshkruar për të parandaluar sëmundje të ndryshme si sëmundjet e zemrës dhe diabetin.

Lexo Artikullin e plotë

Përzierja me dy përbërës që trajton kapsllëkun

👤Redaksia 🕔08:04 11.04.2018

Janë një shumëllojshmëri arsyesh pse mund të vuajmë nga kapsllëku si: ushqimi që konsumojmë, mungesa e aktivitetit fizik, mosha etj. Përdorimi i laksativëve nuk është i rekomandueshëm sepse mund të krijojë varësi si dhe të prishë funksionin normal të zorrëve me kalimin e kohës.

Lexo Artikullin e plotë

Karamele me tre përbërës që do ju eliminojnë kollën dhe dhimbjen e fytit

👤Redaksia 🕔08:02 11.04.2018

Shumë interesante është gjetja se ka disa karamele që mund t’ju ndihmojnë ta eliminoni kollën. Të gjithë prindërit e dinë se nganjëherë është e vështirë të nxitësh fëmijën për të marrë një pilulë ose shurup. Por si thoni për një karamele? Të jeni të sigurt se asnjë fëmijë nuk do ta refuzojë.

Lexo Artikullin e plotë

Për më shumë shije, gatuajini domatet e pjekura vetëm kështu!

👤Redaksia 🕔08:01 11.04.2018

Ka pafund mënyra për t’i përgatitur domatet, por të gatuara në këtë mënyrë do t’ju shijojnë akoma më shumë. Një recetë verore që mund ta keni në tryezën tuaj për drekë apo për darkë.

Lexo Artikullin e plotë

Mënyra më efektive për të evituar sheqerin! Askush nuk jua ka thënë më parë

👤Redaksia 🕔07:59 02.04.2018

Trupi ka aftësinë për të drejtuar sasinë e ushqimit që konsumohet gjatë ditës dhe për këtë, përgjegjëse të procesit janë hormonet ghrelin dhe leptin. Për shembull, kur një person konsumon sasi të shumta sheqeri, trupi ndërton një brez leptine, i cili kontrollon akumulimin e yndyrës, dhjamit dhe urisë. Ghrelin është hormoni që ndjek "fokusin e kënaqësisë" të cerebrumit dhe në thelb, “detyron” personin të ha ushqimet që e joshin.

Lexo Artikullin e plotë

Pse duhet ta shpërndani kripën nëpër shtëpi

👤Redaksia 🕔07:49 02.04.2018

Për qindra vjet njerëzit kanë përdorur kripë në shtëpitë e tyre për qëllime pastrimi. Ky përbrës unik nuk ka asnjë efekt toksik dhe kjo është arsyeja pse njerëzit mund të mbështeten tek kripa për të dizinfektuar dhe pastruar gjëra të ndryshme që gjenden në pajisjet e tyre shtëpiake.

Lexo Artikullin e plotë

Për çdo sëmundje rekomandohet një lloj i caktuar bananeje. Zbuloni cilën duhet të hani ju!

👤Redaksia 🕔08:00 28.03.2018

Bananet janë një ushqim shumë i shëndetshëm. Vitaminat dhe elementët përbërës të bananes mbrojnë trupin tuaj.

Lexo Artikullin e plotë

Sëmundjet e rrezikshme që shkaktohen nga gjumi me flokë të lagur. Mos e bëni më këtë gjë!

👤Redaksia 🕔07:59 28.03.2018

A është keq të flesh me flokë të lagura? Nënat tona gjithmonë na kanë thënë që nuk është mirë të shkosh në shtrat me flokë të lagura sepse mund të marrim të ftohtë ose pneunomi. Por a është kjo e vërtetë? Kjo nuk është e vertetë megjithatë nëse flini menjëherë pasi keni bërë dush dhe nuk i thani flokët tuaj mund të jetë një vendim i keq gjithsesi. Ja përse:

Lexo Artikullin e plotë

Humbi 28 kilogramë në 6 javë duke përdorur vetëm këtë truk!

👤Redaksia 🕔07:58 28.03.2018

Sipas mjekëve, gratë mbi 40 vjeç kanë më shumë probleme me shkrirjen e yndyrës së barkut, si rezultat i ndryshimeve hormonale që vijnë me moshën. Ndryshimet hormonale ngadalësojnë metabolizmin dhe inflamacioni i stomakut e ngadalëson procesin e shkrirjes së yndyrës. Thuhet se konsumi i frutave dhe perimeve, zvogëlimi i marrjes së kalorive dhe stërvitja e rregullt janë mënyra më e mirë për humbjen e peshës.

Lexo Artikullin e plotë

Mos guxoni t’i hidhni më bishtat e spinaqit. Ja si t’i përdorni ato

👤Redaksia 🕔09:06 12.03.2018

Gjatë gjithë kohës kemi hedhur poshtë ndoshta një pjesë po aq të mirë sa gjethet. Dhe po flasim për spinaqin, një nga superushqimet, të cilin e rekomandojnë të gjithë mutricionistët dhe mjekët si pjesë të pandashme të menusë ditore.

Lexo Artikullin e plotë

Ky është sekreti për të bërë fëmijët që të pëlqejnë perimet!

👤Redaksia 🕔09:02 12.03.2018

Luani me ngjyrat, me format origjinale dhe diçka të njohur që ata e duan shumë. Ku mund të jetë një fillim i mbarë që fëmijët tuaj të pëlqejnë perimet.

Lexo Artikullin e plotë

Hithra kundër rënies së flokëve. Ja si ti përdorni

👤Redaksia 🕔09:00 12.03.2018

Më poshtë po paraqesim një recetë të thjeshtë për të përgatitur një locion me bazë hithrën, e cila do të përdoret pas shampos, në mënyrë që të forconi flokët. Mbani shënim!

Lexo Artikullin e plotë

A e dini se ekziston një alergji që nuk lejon njerëzit të qajnë e as të lahen

👤RedaksiaR 🕔12:36 07.03.2018

Sipas të dhënave zyrtare, këtë lloj sëmundje e kanë vetëm 50 persona

Lexo Artikullin e plotë