Kthehu ...

Trupi dhe Shëndeti

Tetë ushqime që pastrojnë organizmin

👤Redaksia 🕔16:20 18.01.2018

Jeni kënaqur me shumë darka, festa, duke shijuar pije, ëmbëlsira… Por tani është koha për pastrim të trupit! Ajo që iu sugjerojmë nuk është uji dhe limoni për ditët në vijim. Por mund të fusni disa ushqime në dietën tuaj, që mund të ndihmojnë të pastroni trupin nga toksinat e dëmshme dhe të largoni “helmet” nga mëlçia, zorrët dhe veshkat. Më poshtë po iu sjellim tetë ushqime, që ndihmojnë të detoksifikoni trupin. Nëse pini duhan apo pini ilaçe, atëherë këto ushqime do t’iu ndihmojnë të largoni kimikatet e tepërta.

Lexo Artikullin e plotë

Një "udhëtim" në shtëpinë ku tradicionalja ulet këmbëkryq. Zahiretë e dimrit shkojnë deri në Kalabri!

👤Redaksia 🕔16:19 18.01.2018

Në inboxin e Revistës Shije kupton se diversiteti i ndjekësve tanë është i pafundmë. Kupton dhe mëson sesi disa familje shqiptare, që për arsye nga më të ndryshmet zgjodhën të jetonin përtej kufijve, morën me vete traditat, e sidomos kur vjen puna tek nevoja më themelore e njëriut: Të ushqyerit!

Lexo Artikullin e plotë

Numri ideal i portokalleve që duhet të hani në ditë

👤Redaksia 🕔16:12 18.01.2018

Portokallet padyshim janë frutat më të vlefshme për të garatuar vitalitetin e trupit të njeriut gjatë sezonit të ftohtë të dimrit. Ato kanë jo vetëm shije shumë të mirë, por edhe mundësi të pafundme në kuzhinë. Ja cilat janë të gjitha vlerat ushqyese të një portokalli.

Lexo Artikullin e plotë

Ushqimet që rrisin presionin e gjakut (dhe ju nuk i dini)

👤Redaksia 🕔19:08 17.01.2018

Shumë ushqime padyshim mund të kontribuojnë në rritjen e presionit të gjakut, një problem që prek rreth 17 milionë italianë.

Lexo Artikullin e plotë

Si të bësh komposto me mollë

👤Redaksia 🕔19:06 17.01.2018

Lëngjet e frutave janë më të mirat kur i shtrydh vetë. Por kujt nuk i pëlqejnë të shtrydhura, ne i sugjerojmë një tjetër mënyrë, për t’i bërë komposto. Molla gjendet me lehtësi në treg, si prodhim vendas.

Lexo Artikullin e plotë

Lulet më të mira për të pastruar ajrin brenda shtëpisë!

👤Redaksia 🕔19:05 17.01.2018

Lexo Artikullin e plotë

Një lugë në ditë nga kjo rikthen memorien, forcon arteriet dhe shumë më tepër!

👤Redaksia 🕔11:53 15.01.2018

Xhensen është me të vërtetë një ilaç natyral që duhet ta keni gjithmonë pranë vetes. Sigurisht,kjo e fundit ndonjëherë varet edhe nga mundësitë. Xhenseni është një rrënjë shumë e veçantë dhe ka pamjen e një qenieje njerëzore në miniaturë, është e njohur në mbarë botën si një bombë energjitike.

Lexo Artikullin e plotë

Ulni presionin e gjakut, pastroni mëlçinë dhe kuroni tumoret falë kësaj recete me panxhar!

👤Redaksia 🕔11:52 15.01.2018

Panxhari është një nga bimët më të dobishme që ju mund të konsumoni për të trajtuar ndryshimet e trupit. Ai ka një përmbajtje të lartë të vitaminave A, C, si dhe disa minerale, fibra dietike dhe ushqyes të ndryshëm.

Lexo Artikullin e plotë

Çfarë duhet të bëni që qafa juaj të duket më e re? Ju mësojmë mënyrën më të lehtë dhe natyrale!

👤Redaksia 🕔11:51 15.01.2018

Një nga zonat që "preket" më shumë me kalimin e viteve është pa dyshim lëkura e qafës sonë, pasi ajo fillon të humbasë elasticitetin dhe varet.

Lexo Artikullin e plotë

Bashkoni një lugë limon me një lugë vaj ulliri. Rezultatin nuk do e harroni kurrë!

👤Redaksia 🕔13:28 11.01.2018

Kura për çdo problem shëndetësor që mbërthen trupin tonë mund të jetë edhe natyrale. Pikërisht për këtë arsye, mjekësia popullore ende vazhdon të ketë një terren të fuqishëm.

Lexo Artikullin e plotë

I thoni lamtumirë barkut të varur! Eliminojeni me këtë ilaç natyral dhe të fuqishëm në vetëm 10 ditë

👤Redaksia 🕔13:26 11.01.2018

Ndodh që pas shtatëzanisë ose rënies në peshë, disa kilogramë të përqendrohen sidomos në zonën e barkut. Një tjetër arsye që kontribuon në formimin e barkut të varur është dhe mënyra e keqe e të jetuarit apo dietat jo të shëndetshme.

Lexo Artikullin e plotë

Kombinimi perfekt i mëngjesit, rregullon sheqerin në gjak dhe zvogëlon kolesterolin!

👤Redaksia 🕔13:25 11.01.2018

Keni probleme të vendosni se çfarë do të hani për mëngjes? Ju me siguri doni diçka që t'ju japë përfitime shëndetësore dhe t'ju japë energji gjatë gjithë ditës. Epo, ne kemi përgjigjen për ju!

Lexo Artikullin e plotë

Kapsllëku, diagnoza dhe mjekimi

👤Redaksia 🕔13:22 11.01.2018

Kapsllëku (konstipacioni) është kalimi i rrallë dhe i vështirë i jashtëqitjes. Frekuenca e lëvizjeve të zorrës (jashtëqitjes) në mesin e njerëzve të shëndoshë dallon nga dy deri tre jashtëqitje në ditë ose deri tre në javë.

Lexo Artikullin e plotë

Dhimbje në shpinë, ënjtje, frymëmarrja e dobë: Shenjat që tregojnë se veshkat nuk po punojnë si duhet

👤Redaksia 🕔13:21 11.01.2018

Çdo ditë, trupi ynë kryen shumë funksione, dhe jeta jonë dinamike, si dhe zakone të këqija, ndonjëherë e pengojnë punën e duhur.

Lexo Artikullin e plotë

Për një gjumë të qetë, qetësimin e nervave dhe shëndet të mire pini këtë shurup

👤Redaksia 🕔13:20 11.01.2018

Nenexhiku ka përfitime të shumta shëndetësore për trupin, dhe ja se si ju mund ta bëni një shurup të tillë në shtëpi.

Lexo Artikullin e plotë

Këto janë 5 ushqimet që ju shkaktojnë akne dhe puçrra. Nëse keni këto probleme, duhet ta shmangni ngrënien e tyre

👤Redaksia 🕔10:02 08.01.2018

Ajo që hamë dhe pijmë reflektohet drejtpërdrejt në trupin dhe shëndetin tonë.

Lexo Artikullin e plotë