Kthehu ...

Lajme

Tërnoc: Pacientët nuk durojnë më, ka mungesë të mjekëve dhe shkurtim të shërbimeve

👤Redaksia 🕔15:43 23.06.2014

Ambulanca në fshatin më të madh të komunës së Bujanocit, në Tërnoc, po vuan nga mungesa e mjekëve, derisa pacientët që sot herët vizituan këtë shërbim mjekësor kanë mbet të pakënaqur.

Lexo Artikullin e plotë

Zvicër: Shfaqet premiera “Wer bist du – Cili je ti” me regjisorë dhe aktorë nga Lugina (foto)

👤Redaksia 🕔13:12 23.06.2014

Në pranin e shumë shikuesve shqiptar dhe zviceran të dielën u shfaq premiera e filmit dokumentar “Wer bist du – Cili je ti” në regji dhe skenar të regjisorit Valton Jakupi nga Tërnoci i komunës së Bujanocit .

Lexo Artikullin e plotë

Këshilli Nacional i Shqiptarëve të Serbisë-çka më tutje?

👤Redaksia 🕔21:28 22.06.2014

Shqiptarët që jetojnë në kuadër të shtetit të Serbisë në tri komunat e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, kanë një mori mekanizmash institucional që të realizojnë të drejtat e tyre individuale dhe kolektive të garantuara me kushtetutën e shtetit serb, por edhe me konventat ndërkombëtare.

Lexo Artikullin e plotë

Shqetësime në Luginë për ftesa në biseda informative nga policia serbe

👤Redaksia 🕔11:43 22.06.2014

Fushata e marrjes në të ashtuquajturat biseda informative të shqiptarëve në Luginën e Preshevës nga pjesëtarët e Ministrisë serbe të Punëve të Brendshme ka shqetësuar deputet shqiptarë në parlamentin republikan. Për deputet kjo fushat është edhe një metodë e re e presionit shtetëror serb ndaj shqiptarëve që jetojnë në këtë zonë e që ka për qëllim zbrazjen e këtyre trojeve.

Lexo Artikullin e plotë

Zgjedhjet e reja në PVD me kufizim mandati të funksioneve partiake

👤Redaksia 🕔21:28 21.06.2014

Është kjo iniciativa që del nga mbledhja e sotme e kryesisë së PVD-së, e cila ka formuar grupin e veçantë për të përgatitur ndryshimet e Statutit të PVD-së.

Lexo Artikullin e plotë

Bujanoc: Një shqiptar i plagosur si pasojë e zënkës mes të rinjve

👤Redaksia 🕔14:10 21.06.2014

Në magjistralet Bujanoc-Gjilan, në afërsi të fshatit Turi të komunës së Bujanocit si pasojë e konfliktit fizikë dhe të shtënave me armë, një i ri nga fshati Nesalcë ka mbet i plagosur.

Lexo Artikullin e plotë

Rizgjedhja e drejtorit, dridh koalicionin në Preshevë

👤Redaksia 🕔12:17 21.06.2014

Posti i drejtorit të shtëpisë së kulturës “Abdulla Krashnica” në Preshevë ka nxitë mosmarrëveshje në mes të partnerëve të koalicionit qeverisës në këtë komunë.

Lexo Artikullin e plotë

Shtrenjtohet sigurimi i makinave, nga 1 korriku mbi 60 për qind më shtrenjtë

👤Redaksia 🕔10:24 21.06.2014

Pronarët e makinave prej muajit korrik do të paguajnë më shtrenjtë sigurimin e obliguar të makinave.

Lexo Artikullin e plotë

Në Ditën e Refugjatëve, në Bujanoc ndahen 20 banesa (foto)

👤Redaksia 🕔17:26 20.06.2014

“Salvatore”, vendi kur dikur banonin të shpërngulurit nga Kosova, tashmë është përfunduar ndërtesa me kushte shumë të mira banimi, ndërsa përfitues të saj janë 20 familje të zhvendosura.

Lexo Artikullin e plotë

Pranohen 135.700 kërkesa azilantësh në Evropë

👤Redaksia 🕔13:30 20.06.2014

28 vendet e BE-së kanë miratuar rreth 136 mijë këkesa për azil, kryesisht për shkak të luftës civile në Siri, tregojnë të dhënat e “Eurostat”-it që i ka publikuar Komisioni Evropian.

Lexo Artikullin e plotë

“Sezai Surroi” me drejtues të ri

👤Redaksia 🕔22:57 19.06.2014

(e premte)

Shkolla e mesme “Sezai Surroi” sot ka zgjedhur udhëheqësin e ri të këtij institucioni arsimor.

Lexo Artikullin e plotë

Halimi: Armët e gjetura në Turi mund të jenë shkak i marrjes në biseda informative

👤Redaksia 🕔20:54 19.06.2014

"Supozoj se intensifikimi i bisedave informative në Bujanoc ka të bëjë me problemin e armëve të gjetura në oborrin e xhamisë në fshatin Turi", bën të ditur lideri i PVD-së, njëherit deputeti popullor, Riza Halimi.

Lexo Artikullin e plotë

Bujanoc: Kontratë me vlerë mbi 7.9 milionë dinarë për shtrim të rrugëve

👤Redaksia 🕔18:02 19.06.2014

Drejtori i Drejtoratit për Ndërtim në Bujanoc sot ka nënshkruar kontratë me vlerë mbi 7.9 milionë dinarë për shtruarjen e rrugëve në rajonin e Klenikut.

Lexo Artikullin e plotë

Politikani zviceran që shpëtoi Behramin nga dëbimi në Kosovë

👤Redaksia 🕔16:54 19.06.2014

Sikur të mos ishte deputeti i sotëm i CVP-së (Partia Demokristiane) në Parlamentin e Kantonit të Tesinës, Alex Pedrazzini, Zvicra dhe shqiptarët do të kishin mangut një yll të futbollit. Valon Behrami dhe familja e tij i detyrohen këtij politikani zviceran për qëndrimin e tyre në Zvicër dhe zhvillimin e Valonit në një legjendë futbolli çfarë është ai sot.

Lexo Artikullin e plotë

Lugina gati për muajin e Ramazanit, e pret me manifestim (foto)

👤Redaksia 🕔16:13 19.06.2014

Bashkësia Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë (BIPBM), përmes sektorit për femra, sot organizoi manifestim fetar në shtëpinë e kulturës në Bujanoc.

Lexo Artikullin e plotë

Beqiri kërkon ndryshimin e ligjit për përdorim zyrtarë të gjuhëve dhe shkrimeve

👤Redaksia 🕔13:50 19.06.2014

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH) Galip Beqiri theksoi “nevojën e ndryshimit të ligjit për përdorim zyrtar të gjuhëve dhe shkrimeve” në debatin e parë publik për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi përdorimin zyrtar të gjuhëve dhe shkrimeve, të organizuar me iniciativën e Ombudsmanit republikan, Sasha Jankoviq, në Beograd.

Lexo Artikullin e plotë