Kthehu ...

Lajme

Serbia përgatit paradë të madhe ushtarake për Putinin

👤Redaksia 🕔21:02 01.10.2014

Pasi Vladimir Putin konfirmoi vizitën në Serbi, në përvjetorin e çlirimit të Beogradit në vitin 1944, liderët serb thonë se do ta mirëpresin atë me paradë ushtarake “e cila nuk është parë ndër vite”.

Lexo Artikullin e plotë

Beograd: Vajza kërcen nga ndërtesa në kafiterinë e mbushur me njerëz

👤Redaksia 🕔20:58 01.10.2014

Një vajzë e panjohur rreth të tridhjetave, ka kërcyer nga një ndërtesë në qendër të Beogradit, duke rënë në tarracën e një kafiterije të mbushur me njerëz.

Lexo Artikullin e plotë

Shqipëria, 200 mijë euro Serbisë e Bosnjës, Luginës 50 mijë!

👤Redaksia 🕔20:58 01.10.2014

Qeveria e Republikës së Shqipërisë ka miratuar ndihmën prej 200 mijë eurosh për Serbinë e Bosnje Hercegovinën, ndërsa Fondi i formuar për Luginën e Preshevës është harruar pas ndihmës prej 50 mijë eurosh të dhënë nga qeveria e Shqipërisë për maternitetin në Preshevë.

Lexo Artikullin e plotë

Shtyhet seanca e së enjtes

👤Redaksia 🕔17:31 01.10.2014

Lexo Artikullin e plotë

Nuk ka arsye për grevë të punëtorëve arsimor

👤Redaksia 🕔17:05 01.10.2014

Ministri i arsimit të Serbisë Srgjan Verbiq ka deklaruar të mërkurën se punëtorët arsimor nuk kanë arsye për grevë dhe se të holla në Serbi nuk ka “për çfarëdo rritje të pagave”.

Lexo Artikullin e plotë

Shefi i ri i NATO-s është rritur në Beograd

👤Redaksia 🕔16:51 01.10.2014

Mediat serbe raportojnë se shefi i ri i NATO-s dhe ish kryeministri norvegjez, Jens Stoltenberg ka kujtime shumë të bukura fëmijërore nga Beogradi.

Lexo Artikullin e plotë

Vranjë: Aksidentohen me makinë, e gjuan me pistoletë në zemër

👤Redaksia 🕔16:27 01.10.2014

Në fshatin Ranutovac, pjesë e Vranjës, pas një aksidenti automobilistik mes dy makinave, vritet shoferi nga afërsia.

Lexo Artikullin e plotë

"Mësimet nga e kaluara, në të mirë të së ardhmes" (foto)

👤Redaksia 🕔11:11 01.10.2014

Rajoni, i cili për shumë vite vlerësohej si një fuçi e paparashikueshme baruti, me shumë sfida në vitin e jubilareve të mëdha, sikurse po fiton përgjigjet e duhura për çështjet komplekse të ditës së sotme.

Lexo Artikullin e plotë

Në Shqipëri vdes maturanti nga Gjilani, bie nga ndërtesa! (video)

👤Redaksia 🕔22:29 30.09.2014

Shkoi në ekskursion në Shqipëri si maturant, por një veti që kishte në gjumë, Blend Selmanit ia mori jetën. Dyshohet se 17 vjeçari ra nga ballkoni i një hoteli në Durrës duke ecur në gjumë.

Lexo Artikullin e plotë

Putin viziton Serbinë më 16 tetor

👤Redaksia 🕔18:46 30.09.2014

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçic, ka marrë konfirmimin zyrtar nga ambasadori rus në Serbi, Aleksandar Çepurin, se presidenti rus, Vladimir Putin, do ta vizitojë Serbinë më 16 tetor, me rastin e 70 vjetorit të çlirimit të Beogradit gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Lexo Artikullin e plotë

Hahn: S’ka zgjerim të BE-së për 5 vjet

👤Redaksia 🕔18:43 30.09.2014

I emëruari për komisionar të fqinjësisë së Bashkimit Evropian dhe të negociatave të zgjerimit, Johannes Hahn, ka thënë se nuk do të ketë zgjerim të BE-së gjatë pesë vjetëve të ardhshëm, nëse ai konfirmohet në këtë post.

Lexo Artikullin e plotë

Shqiptarë e serbë, diskutojnë për shtetin dhe pozitën e shqiptarëve në Luginë (foto)

👤Redaksia 🕔18:00 30.09.2014

Tribuna e mbajtur sot në sallën e vogël të shtëpisë së kulturës në Bujanoc ka mbledhur përfaqësuesit më të rëndësishëm shqiptarë dhe serb të Luginë të diskutojnë në temën “Shteti dhe pozita e shqiptarëve në jug të Serbisë”.

Lexo Artikullin e plotë

Krijimtari Sadullahu pritet nga Beqiri, dhuratë libri me vlerë historike e shkencore

👤Redaksia 🕔16:51 30.09.2014

Në zyrën e kryetarit të Këshillit Kombëtar Shqiptar në Bujanoc është pritur shkrimtari dhe veterani i arsimit Nexhat Sadullahu, me veprën e tij të fundit “Gjenealogjia e Gashëve”.

Lexo Artikullin e plotë

Мaqedonia e ndarë midis kryqit dhe gjysmëhënës

👤Redaksia 🕔13:56 30.09.2014

Dhjetë viteve të fundit në Maqedoni janë ndërtuar rreth 350 xhami dhe minare të reja dhe rreth po aq kisha të reja, kishëza, manastire, paraklise, kryqe… Sipas të dhënave zyrtare të Bashkësisë Islame (BFIM) dhe Kishës Ortodokse të Maqedonisë Arqipeshkvia e Ohrit, në territorin e Shkupit gjenden 133 xhami dhe 112 kisha. Ekspertët vlerësojnë se me këto objekte fetare shënohet territori, ndërsa BFIM dhe Kisha Ortodokse kërkojnë ndërtimin e objekteve të reja fetare sepse objektet e vjetra, sipas tyre, janë “shumë të ngushta” për numrin e madh të besimtarëve.

Lexo Artikullin e plotë

Zgjedhjet për Këshillat Kombëtare në Serbi, në pajtim me ligjin

👤Redaksia 🕔11:18 30.09.2014

Zgjedhjet për Këshillat Kombëtare në Serbi do të mbahen më 26 tetor dhe sipas përfaqësuesve kompetent ky proces do të shkojë mirë.

Lexo Artikullin e plotë

‘Luftë’ në qeverinë serbe, të gjithë armiq

👤Redaksia 🕔09:00 30.09.2014

Udhëheqësit e Partisë Socialiste serbe, Ivica Daçiq dhe Branko Ruzhiq, vazhdojnë të heshtin ndaj akuzave të pjesëtarit të Partisë Përparimtare, Aleksandar Joviçiq.

Lexo Artikullin e plotë