Kthehu ...

Lajme

LDK hapet për PDK-në

👤Redaksia 🕔09:01 19.11.2014

Lidhja Demokratike e Kosovës, të mërkurën (sot) do të vendosë nëse do të shkojë në krah të PDK-së në bashkëqeverisje, apo do të mbetet si parti opozitare. Fjalën e fundit për njërin nga këto opsione do ta japë Këshilli i Përgjithshëm i partisë.

Lexo Artikullin e plotë

Vizita e Ramës i dha hov shpresës së shqiptarëve të Luginës (video) ?

👤Redaksia 🕔20:43 18.11.2014

Gati një javë pas vizitës së tij në Serbi vazhdon të jetë e fortë jehona e mesazheve të kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama.

Lexo Artikullin e plotë

Jovana nga Beogradi, profesoreshë e gjuhës shqipe dikur në Bujanoc tani në Kamenicë (video)

👤Redaksia 🕔20:33 18.11.2014

Jovana Tintor është profesoreshë e gjuhës shqipe në Fakultetin e Beogradit dhe ajo e flet shqipen, në mos edhe më mirë se disa politikanë shqiptarë.

Lexo Artikullin e plotë

Serbia deri në vitin 2050 i humb 2 milionë banorë

👤Redaksia 🕔20:21 18.11.2014

Sipas kërkimeve demografike në Serbi deri në vitin 2050 do të jenë një milion e gjysmë deri në dy milionë banorë më pak, ka thënë sot bashkëpunëtori i Qendrës për kërkime demografike, Vladimir Nikitoviq.

Lexo Artikullin e plotë

Merkel: Nuk habitem nëse Serbia hap një konflikt të ri

👤Redaksia 🕔20:16 18.11.2014

Berlini zyrtar po shqetësohet nga dita në ditë për orientimin e Serbisë ndaj Rusisë. Kancelarja gjermane Angela Merkel ka qënë kësaj radhe e drejtpëdrejt me Beogradin.

Lexo Artikullin e plotë

Përfundon Festivali “Ditët e Komedisë Shqiptare” Presheva 2014, Teatri “Migjeni” nga Shkodra shfaqja më e mirë (video)

👤Redaksia 🕔14:51 18.11.2014

Ka përfunduar edicioni i XI i Festivalit “Ditët e Komedisë Shqiptare -Presheva 2014”. Shfaqja “Rëndësia e të qenit i Ndershëm” nga teatri “Migjeni” i Shkodrës u zgjodh shfaqja më e mirë e festivalit për vitin 2014. Gjithashtu juria profesionale ka ndarë edhe shtatë çmime tjera për pjesëmarrësit në këtë festival.

Lexo Artikullin e plotë

Gjykata vendos: Këshillat e shkollave në Bujanoc të kundërligjshëm (dokumenti)

👤Redaksia 🕔13:06 18.11.2014

Gjykata Administrative me seli në Beograd, përkatësisht departamenti i saj në Nish këto ditë ka sjell aktgjykimin me të cilin i shpall të pavlefshme të gjitha vendimet e Kuvendit Komunal të Bujanocit të datës 21.12.2012.

Lexo Artikullin e plotë

QSA ndihmon familjet e Luginës për stinën e Dimrit (foto)

👤Redaksia 🕔10:25 18.11.2014

Qendra e Solidaritetit dhe Avancimit (QSA) në Preshevë në vazhdën e aktiviteteve të saj të rregullta, këtyre ditëve filloi implementimin e projektit “Përkrahja Dimërore”.

Lexo Artikullin e plotë

Filloristi 13-vjeçar nga Përlepnica humb jetën në oborrin e shkollës

👤Redaksia 🕔09:13 18.11.2014

Blend Kamberi (13 vjeç), nxënës i shkollës fillore “Skënderbeu” në fshatin Përlepnicë të Komunës së Gjilanit ka humbur jetën tragjikisht të hënën, derisa ishte duke lozur në oborrin e shkollës. Vdekja e tij dyshohet të ketë ardhur nga një bashkëmoshatar, i cili gjatë lojës e kishte shtyrë atë.

Lexo Artikullin e plotë

Lirohet benzina, dizeli dhe mazuti në Maqedoni

👤Redaksia 🕔09:02 18.11.2014

Çmimi i shitjes me pakicë në Maqedoni, i benzinave prej sonte në mesnatë lirohet prej një deri në 1,5 denarë, ndërsa çmimi i dizelit për gjysmë denarë.

Lexo Artikullin e plotë

Rama: Në Beograd u tregova kush janë shqiptarët

👤Redaksia 🕔22:08 17.11.2014

​“Kam bërë diçka që ka qenë pjesë e natyrës dhe detyrës sime. Besoj që pavarësia e Kosovës është ajo që i takon”, tha Rama, në emisionin Zona B në Klan Kosova.

Lexo Artikullin e plotë

Bosnje, arrestohen 12 serbë për krime lufte

👤Redaksia 🕔22:03 17.11.2014

Policia boshnjake arrestoi sot 12 serbë me shtetësi boshnjake, pasi ata ishin të dyshuar për krime kundër njerëzimit gjatë luftës së viteve 1992-95.

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiç-Gabriel: BE-së i intereson Ballkani Perëndimor, konflikti ukrainas i vështirë për Serbinë

👤Redaksia 🕔20:11 17.11.2014

Bashkëpunimi i ndërsjellë mes vendeve të Ballkanit Perëndimor, theksoi zëvendës kancelari gjerman, është parakusht për prosperitet

Lexo Artikullin e plotë

Siriani i fshehur nën dyshemenë e veturës kapet në Serbi

👤Redaksia 🕔19:28 17.11.2014

Një shtetas sirian i cili po tentonte të kalojë ilegalisht kufirin serb, i fshehur nën dyshemenë e një veture të llojit Fiat, u zbulua dhe ndalua nga autoritetet doganore serbe.

Lexo Artikullin e plotë

Bujanoc: “Ujku Platin 15”, marrin pjesë marinsat e SHBA-së, Shqipëria refuzon

👤Redaksia 🕔12:36 17.11.2014

Në bazën “Jug” të Bujanocit nga dita e sotme e deri më 28 nëntor, do të mbahet stërvitja taktike multinacionale “Ujku Platin 15”.

Lexo Artikullin e plotë

Në një autosallon në Gjermani hajnat lënë pa rrota të gjitha makinat (foto)

👤Redaksia 🕔09:21 17.11.2014

Hajnat e automjeteve janë vënë në aksion në Gjermani. Rasti më i fundit ka befasuar edhe policinë, për shkak se në një autosallon “Mühlenbruch GmbH” në Neunkirchen janë vjedhur vetëm rrotat e dhjetëra veturave të eskpozuara për shitje.

Lexo Artikullin e plotë