Kthehu ...

Lajme

Bujanoc: Pas ndërtimit të objektit për refugjatë, konkurs i ri për shtëpi montuese

👤Redaksia 🕔00:29 29.06.2014

Në Bujanoc po qëndron i hapur konkursi për refugjatët nga Kosova të cilët tashmë janë duke jetuar në tre qendra kolektive të kësaj komune.

Lexo Artikullin e plotë

Serbia rrezikohet nga 'Tornado-t'

👤Redaksia 🕔19:07 28.06.2014

Nga e hëna, Serbia do të jetë nën kërcënimin e tornadove. Katastrofa alarmohet nga Drejtoria hidrometeorologjike e Serbisë. Në faqen zyrtare të kësaj drejtorie shkruhet se të hënën, më 30 qershor pritet moti i keq me rrebeshe shiu, breshër dhe erë të fuqishme. 

Lexo Artikullin e plotë

Deputetët e Luginës ftohen nga kryeministri Rama me rastin e marrjes së statusit kandidatë

👤Redaksia 🕔11:37 28.06.2014

Kryeministri i Shqipërisë përmes Ministrisë së Jashtme ka ftuar në shënimin e statusit kandidatë, Riza Halimin dhe Shaip Kamberin, dy deputetët shqiptarë të Luginës së Preshevës në Parlamentin e Serbisë.

Lexo Artikullin e plotë

PD feston, Jonuzi si shkon?!

👤Redaksia 🕔20:57 27.06.2014

Partia Demokratike në Bujanoc, njëherit subjekti më i ri shqiptarë në këtë komunë, të premten ka shënuar tre vjetorin e themelimit në manifestimin e mbajtur në restorant “Rozafa”.

Lexo Artikullin e plotë

QSA nisë aksionin, ndihmon 100 familje me “Shportën e Ramazanit” (foto)

👤Redaksia 🕔20:05 27.06.2014

Jemi vetëm disa orë larg syfyrit të parë të këtij muaji të shenjtë të Ramazanit, e pa dyshim si çdo vit edhe kësaj radhe Qendra e Solidaritetit dhe Avancimit (QSA) me seli në Preshevë, ka rifilluar realizimin e projektin tashmë të njohur “Shporta e Ramazanit”.

Lexo Artikullin e plotë

Një mashkull mbyt veten duke kërcyer nën tren

👤Redaksia 🕔19:23 27.06.2014

Një mashkull rreth të 60-ve ka kërcyer nën trenin në linjën ndërkombëtare, në stacionin e Vranjës.

Lexo Artikullin e plotë

KBI: Dikush ka nevojë për ndihmë

👤Redaksia 🕔18:51 27.06.2014

Këshilli i Bashkësisë Islame (KBI) në Bujanoc përmes Departamentit të të Rinjve dhe Gruas me anë të aktivitetit vullnetar, shitjen e ëmbëlsirave, është angazhuar në ndihmën e njerëzve në nevojë.

Lexo Artikullin e plotë

Konkursi po vazhdon, qytetarët mbeten të pa njoftuar?!

👤Redaksia 🕔11:46 27.06.2014

Konkursi i anuluar për ndarjen e mjeteve për organizata joqeveritare i shpallur nga Komisioni për ndarjen e mjeteve më 26 maj, ka vazhduar të mbetet i hapur deri më sot pas formimit të Komisionit të ri.

Lexo Artikullin e plotë

Ushtria e Shqipërisë refuzon të vije në Bujanoc në ushtrime të përbashkëta me Ushtrinë e Serbisë

👤Redaksia 🕔22:09 26.06.2014

Në bazën ushtarake të ushtrisë serbe “Jug”, të komunës së Bujanocit, do të zhvillohet stërvitje ushtarake, ku do të marrin pjesë pjesëtarë të ushtrisë amerikane edhe ato ballkanike si nga Sllovenia, Kroacia, Bulgaria, Maqedonia dhe Rumania.

Lexo Artikullin e plotë

PVD shpalos "listën e punësimeve familjare" në Bujanoc (dokumenti)

👤Redaksia 🕔20:21 26.06.2014

Partia për Veprim Demokratik (PVD) - dega në Bujanoc ka reaguar lidhur me punësimet që sipas tyre po bëhen nga funksionerët e qeverisjes lokale në Bujanoc.

Lexo Artikullin e plotë

Arifi e Mustafa takohen me diplomatin kosovar (foto)

👤Redaksia 🕔15:18 26.06.2014

Kryetarët e komunave të Bujanocit dhe Preshevës sot në orët e para të punës kanë takuar udhëhëqësinë e zyrës ndërlidhëse të Kosovës në Beograd, Valdet Sadikun.

Lexo Artikullin e plotë

Sadiku dhe Kamberi diskutojnë edhe për mbështetjen e sektorit të shoqërisë civile në Luginë

👤Redaksia 🕔14:56 26.06.2014

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, Belgzim Kamberi ka takuar të enjten në Preshevë, shefin e Zyrës Ndërlidhëse të Kosovës në Beograd, Valdet Sadiku.

Lexo Artikullin e plotë

Bisedat Informative na kujtojnë periudhën e Millosheviqit në Luginë

👤Redaksia 🕔07:52 26.06.2014

Lëvizja e Progresit Demokratik dhe lideri i saj Jonuz Musliu, i cili njëherit është edhe kryetar i Kuvendit Komunal të Bujanocit, kanë reaguar ashpër lidhur me të të ashtuquajturave biseda informative, të cilat po i ndërmerr sigurimi shtetëror serb, ndaj qytetarëve shqiptarë, përkatësisht ish ushtarëve të UÇPMB-së, kinse për të zbuluar armatimin e gjetur afër Xhamisë në Turi të Bujanocit.

Lexo Artikullin e plotë

KKSH shënon 4 vjetorin e themelimit, marrin pjesë figura të larta nga jeta politike dhe institucionale (foto)

👤Redaksia 🕔17:13 25.06.2014

Këshilli Kombëtar Shqiptar (KKSH) me seli në Bujanoc sot ka shënuar katër vjetorin e themelimit dhe prezantimit të punës gjatë kësaj periudhe.

Lexo Artikullin e plotë

Progresi Evropian ndan 24 milion euro për komunat e pazhvilluara në Serbi, përfiton edhe Lugina (foto)

👤Redaksia 🕔16:08 25.06.2014

Bashkimi Evropian, Qeveria zvicerane dhe Serbia do të ndajnë më së paku 24.6 milion euro gjatë tre viteve të ardhshme për të mbështetur zhvillimin e 34 qeverisjeve lokale në juglindje dhe jugperëndim të Serbisë.

Lexo Artikullin e plotë

Era shkakton dëme edhe në Luginë (foto)

👤Redaksia 🕔13:40 25.06.2014

Pas raportimeve se stuhia e fortë që ka përfshirë pjesë të Kosovës ka shkaktuar dëme në infrastrukturë, siç ishte rasti me minaren e xhamisë në Gjilan edhe në Luginë kalimi i kësaj ere të fortë nuk kaloi pa pasoja.

Lexo Artikullin e plotë