Kthehu ...

Lajme

Shqiptarët "habisin" policinë italiane sesi fshehin drogën

👤Redaksia 🕔21:21 29.11.2014

Mënyrat për të futur lënë narkotike në territorin italianë janë nga më të ndryshmet dhe sa vijnë dhe sofistikohen. Dy shqiptarë kanë rënë në pranga të policisë italiane në Genova, ndërsa u kapën me një kilogramë lënë narkotike e llojit kokainë.

Lexo Artikullin e plotë

Me anë të artit kujtohen 27 dëshmorët e UÇPMB-së (Foto)

👤Redaksia 🕔21:08 29.11.2014

Pikërisht më 28 Nëntor, me anë të artit janë kujtuar dhe nderuar 27 dëshmorët e kombit të luftës së UÇPMB-së.

Lexo Artikullin e plotë

Feriz Jerliu, mjeshtri që ua vendoste xhamive shqiponjën pa lejen e hoxhallarëve

👤Redaksia 🕔20:53 29.11.2014

Xhamia ku kryejnë ritet fetare banorët e “Arbërisë” së Gjilanit ka në minaren e saj shqiponjën dykrerëshe, simbol ky i vendosur edhe në flamurin shqiptar.

Lexo Artikullin e plotë

Kthimi i Sheshelit po e rrezikon integrimin e Serbisë në BE

👤Redaksia 🕔16:17 29.11.2014

Ambasadorja e Francës në Serbi, Christine Moro ka thënë se vendimi për mbrojtje në liri të liderit radikal serb, Vojsllav Sheshelit ka hapur shumë plagë, dhe sipas saj, kjo nuk kontribuon në rrugën e integrimit në BE.

Lexo Artikullin e plotë

Zvicër: Gratë, me kuotë 30% në stafet e ndërmarrjeve

👤Redaksia 🕔16:09 29.11.2014

Këshilli Federal i Zvicrës planifikon që në të ardhmen të gjitha ndërmarrjet e mëdha (që janë pjesë e bursave) të detyrohen ta respektojnë kuotën gjinore. Sipas kësaj, në stafin menaxherial dhe në udhëheqjen administrative të kompanive, femrat (por edhe meshkujt) duhet të marrin pjesë me së paku 30 për qind.

Lexo Artikullin e plotë

Lugina mbetet pa flamur! (foto)

👤Redaksia 🕔14:51 29.11.2014

U vendosën me brohoritje e duartrokitje të publikut për të qëndruar vetëm disa orë në ndërtesat e institucioneve lokale, ndërsa sot flamuri me shqiponjën dykrenore nuk valon për festën e 28 Nëntorit.

Lexo Artikullin e plotë

Gjilan: “Më ka premtuar 400 mijë euro për ta vrarë një person”

👤Redaksia 🕔12:44 29.11.2014

Raportohet se është arrestuar një i dyshuar pasi që i njëjti më datën 19 nëntor i kishte kërkuar një personi tjetër një shumë të hollash prej 1000 €, ndërsa ankuesi kishte refuzuar t’ia jap.

Lexo Artikullin e plotë

Beqiri: Flamurin e vendosën, por nuk do t'a mbajnë as deri në mëngjes

👤Redaksia 🕔23:55 28.11.2014

Ish kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH), Galip Beqiri, ka thënë se besimi i qytetarëve tek politikanët ka humbur, ndërsa vendosja e flamurit në objektet institucionale është bërë vetëm për poena politik.

Lexo Artikullin e plotë

Vazhdon thirrja kundër narkomanisë

👤Redaksia 🕔23:22 28.11.2014

Në kuadër të fushatës kundër substancave narkotike, drogës, e cila ka filluar me 24 nëntor dhe zgjatë deri më 4 dhjetor, është mbajt aktivitetit i radhës me tryezë të rrumbullakët me temën: “STOP Drogës – të gjithë së bashku kundër drogës”.

Lexo Artikullin e plotë

Pozita e shqiptarëve në rajon është përmirësuar dukshëm

👤Redaksia 🕔22:49 28.11.2014

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani në një intervistë për RTK-në ka uruar shqiptarët në të gjitha trojet ku jetojnë për festën e 28 Nëntorit.

Lexo Artikullin e plotë

Në Bujanoc u mbyll stërvitja ushtarake dymbëdhjetë ditore “Ujku Planit 15”

👤Redaksia 🕔19:31 28.11.2014

Në bazën “Jug”, në Bujanoc, të premten u mbajt stërvitja ushtarake në të cilën morën pjesë njësitë e armatosura të gjashtë shteteve.

Lexo Artikullin e plotë

Djali i Jonuz Musliut i ikën sërish Policisë së Serbisë

👤Redaksia 🕔18:29 28.11.2014

Fatlum Musliu (31) nga fshati Konçul i Komunës së Bujanocit, djali i Jonuz Musliut, kryetarit të ri të Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH), të cilin e kërkon policia e Serbisë, përsëri i ka shpëtuar kapjes.

Lexo Artikullin e plotë

Lugina feston me ngritje të flamujve në institucione (foto & video)

👤Redaksia 🕔15:04 28.11.2014

Në Luginë të Preshevës 28 Nëntori është shënuar me vendosjen e flamujve kombëtar në godinat e institucioneve në Bujanoc e Preshevë.

Lexo Artikullin e plotë

“National Geographic”: Kush janë shqiptarët?

👤Redaksia 🕔14:59 28.11.2014

(National Geographic, numri i Nëntorit 1912) Shqiptari është europian: për më shumë se dy mijë vjet ka jetuar atje ku jeton tani – në fortesat e Epirit dhe Ilirisë, përtej Adriatikut paralel me thembrën e Italisë. Në fillim të shekullit të nëntëmbëdhjetë, shqiptarët u përzienë me fqinjët e tyre jugorë, grekët dhe ishin shtylla kurrizore e luftës për pavarësinë e Greqisë. Bashkatdhetarët e Marko Boçarit emigruan të gjithë në Cefaloni, në brigjet e Greqisë, por afro 2 milionë shqiptarë më të pafatë jetojnë tashmë nën sundimin turk.

Lexo Artikullin e plotë

Studentët shqiptarë të Zvicrës, kuqezi për Festën e Flamurit

👤Redaksia 🕔14:55 28.11.2014

Të mbledhur nga e gjithë Zvicra, studentët shqiptarë kanë festuar Ditën e Flamurit dhe Pavarësinë e Shqipërisë në „Rinora 4“, diskotekë e njohur në Rümlang të Cyrihut

Lexo Artikullin e plotë

PVD në Bujanoc shënon ditën e pavarësisë së Shqipërisë

👤Redaksia 🕔14:36 28.11.2014

Ditën e Flamurit, festën më të madhe kombëtare, dega e PVD-së në Bujanoc e ka shënuar me një mbledhje të kryesisë të mbajtur enkas për këtë ditë festive mbarëkombëtare.

Lexo Artikullin e plotë