Kthehu ...

Lajme

Ekskluzive: Shefi i OSBE-së në takim me liderët e Luginës (foto)

👤Redaksia 🕔18:53 24.06.2014

Shefi i misionit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian (OSBE) në Serbi Peter Burkhard sot ka zhvilluar një takim me liderët e shqiptarëve të Luginës.

Lexo Artikullin e plotë

Mot i ligë në Nish: Me raketa kundër breshrit (video)

👤Redaksia 🕔16:44 24.06.2014

Për shkak të stuhisë që ka përfshirë qytetin e Nishit, nga stacioni kundër breshrit që gjendet në rrethinën e qytetit të tretë më të madh në Serbi, për dy orë janë lëshuar raketa për shpërndarjen e reve, njoftojnë nga MPB, sektori për situata emergjente.

Lexo Artikullin e plotë

Medvegja “flenë” mbi 547 milionë tonë minerale të arit dhe bakrit

👤Redaksia 🕔16:04 24.06.2014

Kompania “Dunav Minerali”, e cila në vendin Tular në komunë të Medvegjës kërkon bakër dhe ari, ka njoftuar të martën se në depozitat Kiseljak dhe Jelou Krik ( Yellow Creek) ka 547 tonë minerale të çmuara.

Lexo Artikullin e plotë

Pse Shqipëria rekomandohet për turistët? (video)

👤Redaksia 🕔21:30 23.06.2014

Bregdeti, natyra në tërësi dhe trashëgimia kulturore vendase vazhdojnë të tërheqin vëmendjen e mediave dhe operatorëve të huaj, të cilët u sugjerojnë shtetasve të tyre Shqipërinë si një destinacion turistik. 

Lexo Artikullin e plotë

Mbi 500 vende për studentë nga Lugina

👤Redaksia 🕔19:49 23.06.2014

Senati i Universitetit “Kadri Zeka” në Gjilan, në mbledhjen që ka mbajtur të hënën, nën drejtimin e ushtruesit të detyrës së rektorit, prof. dr. Arben Dërmaku, ka diskutuar përgatitjet për pranimin e studentëve të rinj për vitin akademik 2014/2015.

Lexo Artikullin e plotë

Serbët në Graçanicë do të vendosin përmendoren e Millosh Obiliqit

👤Redaksia 🕔18:07 23.06.2014

Kuvendi Komunal i Graçanicës ka marrë vendim, me kërkesë të kryetarit Branimir Stojanoviq, që të ngris përmendoren e Millosh Obiliqit (Kopiliqit) në rrethrrotullimin në Graçanicë.

Lexo Artikullin e plotë

Tërnoc: Pacientët nuk durojnë më, ka mungesë të mjekëve dhe shkurtim të shërbimeve

👤Redaksia 🕔15:43 23.06.2014

Ambulanca në fshatin më të madh të komunës së Bujanocit, në Tërnoc, po vuan nga mungesa e mjekëve, derisa pacientët që sot herët vizituan këtë shërbim mjekësor kanë mbet të pakënaqur.

Lexo Artikullin e plotë

Zvicër: Shfaqet premiera “Wer bist du – Cili je ti” me regjisorë dhe aktorë nga Lugina (foto)

👤Redaksia 🕔13:12 23.06.2014

Në pranin e shumë shikuesve shqiptar dhe zviceran të dielën u shfaq premiera e filmit dokumentar “Wer bist du – Cili je ti” në regji dhe skenar të regjisorit Valton Jakupi nga Tërnoci i komunës së Bujanocit .

Lexo Artikullin e plotë

Rexhepi: Barrikadën nëse nuk e heqin ndërkombëtarët e largojmë vetë

👤Redaksia 🕔08:41 23.06.2014

Ministri në largim i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, ka thënë se Qeveria e Kosovës u ka bërë dhe u bën thirrje bashkësisë ndërkombëtare që të bëjë presion tek Beogradi për largimin e barrikadës në Mitrovicë.

Lexo Artikullin e plotë

Po digjet kandidatura e Thaçit

👤Redaksia 🕔08:36 23.06.2014

Hashim Thaçi, i mandatari i PDK-së për kreun e qeverisë, mund të djegë kandidaturën e tij për kryeministër, nëse do të jetë i pari që do të provojë formimin e qeverisë së re të Kosovës. Sipas interpretimeve kushtetuese në PDK, Hashim Thaçit do t'i jepet së pari mundësia e formimit të qeverisë në bazë të rezultatit të zgjedhjeve, ku PDK ka dalë si fituese.

Lexo Artikullin e plotë

Këshilli Nacional i Shqiptarëve të Serbisë-çka më tutje?

👤Redaksia 🕔21:28 22.06.2014

Shqiptarët që jetojnë në kuadër të shtetit të Serbisë në tri komunat e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, kanë një mori mekanizmash institucional që të realizojnë të drejtat e tyre individuale dhe kolektive të garantuara me kushtetutën e shtetit serb, por edhe me konventat ndërkombëtare.

Lexo Artikullin e plotë

Lazarati në normalitet bie “Republika e marijuanës” (Video)

👤Redaksia 🕔21:16 22.06.2014

“Republika e marijuanës”, “fshati rebel”, “fshati i trafikantëve”, “kështjella e pamposhtur” janë disa nga emrat që i janë “veshur” Lazaratit ndër vite e deri para dy ditësh, por tashmë këtyre iu duhet shtuar para një “Ish”.

Lexo Artikullin e plotë

Bilanci i protestës: 13 policë të lënduar, 2 gazetarë e 10 qytetarë (foto)

👤Redaksia 🕔17:03 22.06.2014

Njësia Speciale me armë të gjata, është duke gjuajtur gaz lotësjellës në drejtim të protestuesve. 

Lexo Artikullin e plotë

MPB paralajmëron masa për luftëtarët e Maqedonisë në Siri

👤Redaksia 🕔16:59 22.06.2014

Ministria e Brendshme e ndjek me kujdes përfshirjen e shtetasve të Maqedonisë në konfliktet në Lindjen e Mesme. 

Lexo Artikullin e plotë

Gjuriq kërkon zbatimin e tri neneve të Marrëveshjes së Brukselit

👤Redaksia 🕔12:31 22.06.2014

Drejtori i Zyres për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka deklaruar se ka ardhur koha për formimin Asociacionit serb të komunave. "Tani vijnë në rend dite ato që për ne janë thellësisht të rëndësishme e ato janë nenet katër, pesë e gjashtë të Marrëveshjes së Brukselit, përkatësisht formimi i Asociacionit serb të komunave dhe realizimi i shumë kompetencave qenësore dhe ne në periudhën e ardhme do të punojmë për këtë", ka thënë për RTS drejtori i Zyrës për Kosovën Marko Gjuriq.

Lexo Artikullin e plotë

Forca të mëdha të KFOR-it në Mitrovicë

👤Redaksia 🕔12:27 22.06.2014

Numër i madh i automjeteve të artilerisë së rëndë të KFOR-it, bashkë më ushtarë po qarkullojnë në qytetin e Mitrovicës, duke paralizuar për disa minuta komunikacionin në tërësi.

Lexo Artikullin e plotë