Kthehu ...

Lajme

Selami i BE-së për Beogradin: Së pari zbatimi i marrëveshjes së Brukselit

👤Redaksia 🕔21:50 15.12.2014

Komisari evropian për politikën e fqinjësisë dhe zgjerimit, Johanes Hahn deklaroi se Serbia do të mund t’i hapë negociatat për anëtarësim në BE-në vetëm pasi të zbatojë gjithë ato që janë paraparë me marrëveshjen e Brukselit lidhur me Kosovën

Lexo Artikullin e plotë

Propozohen ndryshimet e emrave, por jo edhe “Vuk Karaxhiq” (Dokument)

👤Redaksia 🕔21:44 15.12.2014

Seanca e sotme e Kuvendit Komunal të Bujanocit në rend dite pati edhe propozim vendimin mbi ndryshimin e emërtimit të rrugëve dhe shesheve, por jo edhe të sheshit e shtëpisë së kulturës “Vuk Karaxhiq”, që pozita e sotme, dikur në opozitë, kërkonte të mbajë emrin e Fan Stilian Nolit.

Lexo Artikullin e plotë

Mbi 1 mijë shqiptarë jetojnë në Beograd, thonë se po shkojnë drejt asimilimit (video)

👤Redaksia 🕔21:38 15.12.2014

“Nuk e mbaj mend një rast të vetëm që kur jam deklaruar si shqiptare në Beograd", thotë një shqiptare e lindur dhe rritur në kryeqytetin e Serbisë.

Lexo Artikullin e plotë

Lugina e zhgënjyer me qeverinë e re të Kosovës, ja vlerësimet

👤Redaksia 🕔16:07 15.12.2014

Disa figura politike e civile në Luginë shprehen pesimist lidhur me angazhimin e qeverisë së re të Kosovës ndaj çështjes së shqiptarëve në komunat Bujanoc, Preshevë, Medvegjë.

Lexo Artikullin e plotë

Aksident zinxhirë, përplasen dhjetëra vetura në Shkup (Foto)

👤Redaksia 🕔15:49 15.12.2014

Një karambol ku janë përfshirë 19 makina ka ndodhur sot në rrugën qarkore të Shkupit, te fshati Vollkovë.

Lexo Artikullin e plotë

Rast tragjik në Gjilan, bie nga kati i pestë

👤Redaksia 🕔14:05 15.12.2014

Sot rreth orës 10.55 minuta, në Emergjencën e Gjilanit është sjellë një person pa shenja jete. Personi me inicialet V.H 1983 Gjilan. Pas ekzaminimt të mjekëve të Emergjencës konstatohen lëndime vdekjeprurëse (Fraktura të eshtrave të kafkës dhe gjymtyrëve, ka bërë të ditur Selami Kurteshi nga Zyra për informim e Spitalit të Përgjithshëm të Gjilanit.

Lexo Artikullin e plotë

Aksident i rëndë trafiku mes veturës me targa të Bujanocit dhe Shkupit (Foto)

👤Redaksia 🕔12:04 15.12.2014

Në orët e paraditës, në magjistralen Prishtinë-Shkup, më konkretisht tek vendi i quajtur "Gurishpum" në Kaçanik ka ndodhur një aksident i rëndë trafiku ku janë përfshirë dy vetura, njëra me tabela të Shkupit ndërsa tjetra të Bujanocit.

Lexo Artikullin e plotë

Rama : Progresi i Serbisë në OSBE do të vëzhgohet përmes Luginës

👤Redaksia 🕔11:43 15.12.2014

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama gjatë një fjalimi para ambasadorëve në Beograd ka folur sërish për bashkëpunimin me Serbinë, rrugën e përbashkët evropiane dhe të drejtat e shqiptarëve në Luginë të Preshevës, transmeton Titulli.

Lexo Artikullin e plotë

Edi Rama për herë të dytë në Beograd

👤Redaksia 🕔10:52 15.12.2014

Kryeministri shqiptar Edi Rama do të jetë në Beograd në samitin që mbahet në kryeqytetin serb mes vendeve të Evropws Juglindore dhe të Kines.

Lexo Artikullin e plotë

Në Preshevë përfundon punimet Konferenca Shkencore (Foto)

👤Redaksia 🕔22:50 14.12.2014

Në sallën e Kuvendit Komunal të Preshevës për dy ditë radhazi u mbajt Konferenca Shkencore “Shqiptarët e Luginës së Preshevës dhe të trojeve etnike në ish Jugosllavi, në mbarim të Luftës së Dytë Botërore”.

Lexo Artikullin e plotë

Krasniqi kërkon që qeveria e re të mos ketë zëvendësministra

👤Redaksia 🕔21:12 14.12.2014

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka propozuar që në qeverinë e re mos të ketë fare zëvendësministra.

Lexo Artikullin e plotë

Lugina me zëvendësministër në Qeverinë e Kosovës?

👤Redaksia 🕔18:08 14.12.2014

Shqiptarët e Luginës do të kenë përfaqësuesin e tyre në Qeverinë e re të Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Anamorava po zbrazet

👤Redaksia 🕔16:27 14.12.2014

Një nënë po u blinte katër fëmijëve të saj çizme e rrobe të ngrohta dhe po i këshillonte ata që t’i marrin më të përshtatshmet, ngase, siç u thotë ajo, rruga që do të marrin do jetë e gjatë dhe me plot vështirësi.

Lexo Artikullin e plotë

Preshevari nokauton serbin në raundin e parë, ia theu hundën (Foto & Video)

👤Redaksia 🕔13:11 14.12.2014

Boksieri preshevar shënoi fitore me nokaut në raundin e parë ndaj serbit, Vanja Kostel, në duelin e zhvilluar në Zvicër.

Lexo Artikullin e plotë

Lugina kërkon ta ketë përfaqësuesin e saj në Qeverinë e Kosovës

👤Redaksia 🕔13:08 14.12.2014

Formimi i institucioneve të Kosovës i ka gëzuar edhe udhëheqësit e Luginës së Preshevës, të cilët shpresojnë se kjo qeveri do të jetë më e fokusuar për të kërkuar të drejtat e shqiptarëve që jetojnë atje. Madje, sipas tyre, qeveria e krijuar nga dy partitë më të mëdha në Kosovë, do duhej ta kishte një përfaqësues të Luginës së Preshevës, me qëllim të informimit të drejtpërdrejtë me atë se çka ndodh në pjesën lindore të Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Bujanoci, burim i trashëgimisë sonë kulturore dhe natyrore

👤Redaksia 🕔12:25 14.12.2014

Botohet libri “Bujanoci, burim i trashëgimisë sonë kulturore dhe natyrore” me autorin nga Presheva, Xhemaledin Salihun.

Lexo Artikullin e plotë