Kthehu ...

Lajme

Shtrohet sofra vëllazërore e iftarit në Bujanoc (foto)

👤Redaksia 🕔01:45 30.06.2014

Në Bujanoc të dielën është shtruar sofra vëllazërore e iftarit e mbështetur nga Shoqata Ndërkombëtare Humanitare “YARDIMELI” nga Turqia dhe gjithashtu janë shpërndarë paketa ushqimore për disa familje në nevojë.

Lexo Artikullin e plotë

Promovohen libra dhe prezantohet revista “Adoleshenti”

👤Redaksia 🕔23:18 29.06.2014

Salla e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc, ishte e mbushur përplot adhurues të fjalës së shkruar artistike, përfaqësues të institucioneve komunale dhe drejtues të shoqërisë civile dhe mediale.

Lexo Artikullin e plotë

Serbia uron Shqipërinë për marrjen e statusit

👤Redaksia 🕔19:44 29.06.2014

Shqipëria ka marrë mesazh urimi edhe nga Serbia për marrjen e statusit të vendit kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Lexo Artikullin e plotë

Problemet e zhvillimit ekonomik të Bujanocit

👤Redaksia 🕔18:16 29.06.2014

Zhvillimi ekonomikë është proces i ndërlikuar shoqëror përmes së cilit një vend gradualisht lirohet nga pazhvillimi ekonomik dhe varfëria duke arritur nivele më të larta zhvillimore dhe standard më të lartë jetësor.

Lexo Artikullin e plotë

LPD ngushëllon familjen e futbollistit Triumf Shabani

👤Redaksia 🕔18:09 29.06.2014

Lëvizja e Progresit Demokratik (LPD) dhe udhëheqësi i saj Jonuz Musliu, i cili është njëherit edhe kryetar i Kuvendit Komunal të Bujanocit, me pikëllim të madh kanë marrë lajmin e hidhur për vdekjen e papritur të futbollistit të “Ferronikelit” të Kosovës, Triumf Shabani, i cili me origjinë ishte nga Verbani, Komuna e Bujanocit.

Lexo Artikullin e plotë

Shokët rrëfejnë momentin e vdekjes së futbollistit nga Bujanoci (video)

👤Redaksia 🕔14:52 29.06.2014

Shokët e futbollistit 20 vjeçar, Triumf Shabani, me lot në sy kanë rrëfyer momentin e vdekjes së shokut të tyre.

Lexo Artikullin e plotë

Ali Pashë Tepelena, shqiptari që frymëzon letërsi

👤Redaksia 🕔14:43 29.06.2014

Ajo quhej Karla. Kontesha që ndante jetën e vetme në Pallatin d’Aspi, prej vitesh fshihte përtej perdeve të atllasta të dhomës së gjumit një pikturë. Burrat që flinin në shtratin e saj, nuk mund ta mendonin shqetësimin që ajo ndiente, sa herë vështrimi i tyre prekte perdet. Teksa qirinjtë ndriçonin dhomën e errët, kur ajo ishte vetëm Karla mendonte.

Lexo Artikullin e plotë

Baroso për vizitë në Serbi

👤Redaksia 🕔14:25 29.06.2014

Presidenti i Komisionit Evropian Zhoze Manuel Baroso sot do të qëndrojë për vizitë në Beograd, ku me zyrtarët e lartë serbë do të diskutoj për procesin e integrimit evropian të Serbisë.

Lexo Artikullin e plotë

Në 103 shtete me pasaportën e Maqedonisë

👤Redaksia 🕔14:06 29.06.2014

Liberalizimi i regjimit të vizave ka bërë të mundur që shtetasit e Maqedonisë sot të udhëtojnë pa viza dhe vetëm me pasaportën biometrike në 103 vende të botës. 

Lexo Artikullin e plotë

Greqia goditet nga i nxehti afrikan

👤Redaksia 🕔13:41 29.06.2014

Greqia është goditur nga temperatura që kanë kaluar më shumë se 40 gradë Celsius si rezultat i një mase të nxehtë ajrore nga kontinenti afrikan që ka vështirësuar jetën e përditëshme për qytetarët dhe për turistët e huaj.

Lexo Artikullin e plotë

Bujanoc: Pas ndërtimit të objektit për refugjatë, konkurs i ri për shtëpi montuese

👤Redaksia 🕔02:29 29.06.2014

Në Bujanoc po qëndron i hapur konkursi për refugjatët nga Kosova të cilët tashmë janë duke jetuar në tre qendra kolektive të kësaj komune.

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiç: Projekt për “Beogradin nën ujë" (foto)

👤Redaksia 🕔23:24 28.06.2014

Emiratet e Bashkuara Arabe do të realizojnë në kryeqytetin serb projektin prej disa miliarda dollarësh,  të ashtuquajtur “Beogradi nën ujë”. Kryeministri  i Serbisë Aleksandar Vuçiç konfirmoi lajmin duke thënë se projekti i “Beogradit nën ujë”, do të përfundojë para fundit të vitit 2016.

Lexo Artikullin e plotë

Gjendet i varur një person i gjinisë mashkullore në Gërmi

👤Redaksia 🕔23:11 28.06.2014

Është gjetur i varur me litar një person në parkun e Gërmisë në Prishtinë. Rastin e ka konfirmuar për Kosovapress Policia e Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Serbia rrezikohet nga 'Tornado-t'

👤Redaksia 🕔21:07 28.06.2014

Nga e hëna, Serbia do të jetë nën kërcënimin e tornadove. Katastrofa alarmohet nga Drejtoria hidrometeorologjike e Serbisë. Në faqen zyrtare të kësaj drejtorie shkruhet se të hënën, më 30 qershor pritet moti i keq me rrebeshe shiu, breshër dhe erë të fuqishme. 

Lexo Artikullin e plotë

Arrestohen 200 shqiptarë në rrugëtimin Francë-Britani

👤Redaksia 🕔20:10 28.06.2014

Policia franceze këtyre ditëve i ka arrestuar rreth 200 shqiptarë pa dokumente, të cilët po përpqeshin nga territori i Francës të kalojnë në Britaninë e Madhe. Së bashku me ata janë arrestuar edhe 12 persona tjetrë, më akuzë për "tregti të palejuar me njerëz", ka njoftuar korrespondenti i MIA-s nga Tirana, transmeton Lajm.

Lexo Artikullin e plotë

Deputetët e Luginës ftohen nga kryeministri Rama me rastin e marrjes së statusit kandidatë

👤Redaksia 🕔13:37 28.06.2014

Kryeministri i Shqipërisë përmes Ministrisë së Jashtme ka ftuar në shënimin e statusit kandidatë, Riza Halimin dhe Shaip Kamberin, dy deputetët shqiptarë të Luginës së Preshevës në Parlamentin e Serbisë.

Lexo Artikullin e plotë