Kthehu ...

Lajme

Molliqaj: Kurti ka më shumë kredibilitet se Mustafa e Haradinaj, por ne nuk luftojmë për poste

👤Redaksia 🕔19:42 14.11.2014

LDK dhe AAK, njëjtë si PDK-, po bëjnë garë për Kryeministrin, ka thënë në emisionin Info Magazine të Klan Kosovës, sekretari i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj.

Lexo Artikullin e plotë

Haradinaj: LDK-ja luajti rëndë, të shohin si do t’ia lidhin sonte kryet

👤Redaksia 🕔19:39 14.11.2014

Kërkesën e LDK-së për pozitën e Kryeministrit Ramush Haradinaj e quan lojë të rëndë.

Lexo Artikullin e plotë

Kush po e kundërshton politikën e Shqipërisë në Luginë? (Video)

👤Redaksia 🕔19:23 14.11.2014

Në emisonin e mbrëmshëm “ Top Story “, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka quajtur marrëzi idetë për shkëmbimin e territoreve mes Luginës dhe Veriut të Kosovës duke theksuar se ato nuk përkojnë me shekullin 21.

Lexo Artikullin e plotë

PVD: Edi Rama legjitimoi politikën tonë dhe partnerëve të saj

👤Redaksia 🕔10:56 14.11.2014

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, gjatë fjalimit të mbajtur në Shtëpinë e kulturës në Preshevë, legjitimoi politikën e PVD-së duke e konsideruar atë si politikën e vetme të drejt dhe të pranueshme për Republikën e Shqipërisë, thuhet në kumtesën e lëshuar nga Forumi Rinor i Partisë për Veprim Demokratik.

Lexo Artikullin e plotë

Gjermania bllokon Serbinë për në BE, shkak Kosova

👤Redaksia 🕔10:24 14.11.2014

E ngarkuara e qeverisë së Serbisë në Bruksel, Tanja Mishçeviç ka thënë se shteti serb i ka bërë të gjitha përgatitjet teknike për kapitullin 32, i cili ka të bëjë me kontrollin financiar, por se thotë se Gjermania ende nuk është duke e miratuar një gjë të tillë.

Lexo Artikullin e plotë

Zgjidhja, javën e ardhshme

👤Redaksia 🕔10:14 14.11.2014

Java e ardhshme pritet të jetë fundi i bllokadës më të gjatë në skenën politike të Kosovës që nga paslufta. Se ngërçi politik është drejt fundit të tij, e pohojnë të gjitha subjektet politike, të cilat tashmë kanë filluar të lodhen nga situata e krijuar në terren.

Lexo Artikullin e plotë

Isa Mustafa: Kushtetuesja e bën të pamundur marrëveshjen e Bllokut

👤Redaksia 🕔10:06 14.11.2014

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, konsideron se konstituimi i institucioneve pas zgjedhjeve është larg më e rëndësishme sesa thjeshtësimi i saj se kush do të jetë në krye të institucioneve.

Lexo Artikullin e plotë

Politikanë hapni sytë e veshët, Rama thotë: Shkëmbimi i territoreve është marrëzi

👤Redaksia 🕔23:10 13.11.2014

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama gjatë një interviste të realizuar të enjten në “Top Story” ka përsëritur qëndrimin e tij se nuk ka shkëmbim të territoreve mes Serbisë e Kosovës. Ditë më parë udhëheqësit e Luginës kërkuan bashkim me Kosovën.

Lexo Artikullin e plotë

Edi Rama: Shkëmbimi i territoreve është marrëzi

👤Redaksia 🕔22:59 13.11.2014

Kanë kaluar dy ditë, por vizita e Kryeministrit Rama në Beograd dhe në Preshevë vazhdon të dominojë me komente dhe analiza, por edhe me mendime të njerëzve të thjeshtë nëpër rrjetet sociale, jo thjesht për shkak se ajo ishte një vizitë historike ende pa nisur, për shkak se një Kryeministër i Shqipërisë shkelte Beogradin pas 68 vjetësh, por edhe për atë që ndodhi më pas në konferencën për shtyp me Kryeministrin Vuçiç, ku Rama i kërkoi Serbisë që të pranonte realitetin e Kosovës dhe se do të ishte më mirë që ta njihte atë sa më shpejt. 

Lexo Artikullin e plotë

Drejtuesit e Shtëpisë së Kulturës “Abdulla Krashnica“ anshkalojnë nismëtarët e festivalit të komedisë

👤Redaksia 🕔21:18 13.11.2014

Festivale dhe aktivitete në Shtëpinë e kulturës „Abdulla Krashnica“ apo më herët në Universitetin e Punëtorëve në Preshevë ka patur edhe më herët, por ato kronologjikisht janë shkruar në librin tim : Kultura shqiptare në komunën e Preshevës 1945-1995, botim i Shtëpisë së Kulturës :Abdulla Krashnica“ 1999. Por desha që nëpërmjet shkrimit tim t’i përkujtojë drejtuesit e Shtëpisë së Kulturës, se në këtë 20-vjetor të themelimit të Festivalit të Komedisë është dashur të ftohen edhe nismëtarët dhe themeluesit e Festivalit të Komedisë.

Lexo Artikullin e plotë

"Eva dhe Endri janë rrugëve të Sirisë. Më bashkoni me fëmijët e mi"

👤Redaksia 🕔21:12 13.11.2014

Unë që po iu shkruaj jam një nga nënat më fatkeqe të këtij vendi, pasi prej gati një viti jetoj në makthin e zhdukjes së dy fëmijëve të mi, Evës dhe Endrit. Në fund të muajit Janar 2014, me ish bashkëshortin Shkelzen Dumani planifikuam të shisnim apartamentin për të blerë një apartament tjetër.

Lexo Artikullin e plotë

Uraniumi nga bombardimet e NATO-së, shkaktar i sëmundjeve në Luginë?

👤Redaksia 🕔21:09 13.11.2014

Municioni me uranium të varfëruar para 15 viteve është përdorur në pesë lokacionet në Bujanoc, Preshevë dhe Vranjë. I gjithë ky territor është dekontaminuar dhe nga to janë hequr mbetjet me uranium të varfëruar. Sipas raportit të Agjensionit për Mbrojtje të Rrezatimit Jonizues dhe Sigurisë Nukleare të Serbisë, uji, toka dhe bota bimore në këto hapësira është në gjendje të rregullt.

Lexo Artikullin e plotë

Portreti i Ramës në mediat kroate: Artist dhe armiku numër 1 i Serbisë

👤Redaksia 🕔21:06 13.11.2014

Rruga politike e Edi Ramës ka filluar nga Parisi, prej nga ka shkruar për gazetat e Tiranës. -

Lexo Artikullin e plotë

​Vatra: Malësia e Bujanocit pa rrymë elektrike, arsye për të ikur nga vendlindja?

👤Redaksia 🕔20:58 13.11.2014

Fshatrat e Malësisë së Bujanocit, po kalojnë në vështirësi shumë të madhe për jetën. Banorët e saj dita e ditës po detyrohen të lëshojnë vendlindjet e tyre, nga presioni dhe dëbimi që po u bëjnë serbët.

Lexo Artikullin e plotë

Sheshel, Vuçiqit: Kot po ulërin, edhe BE-ja mendon si Edi Rama

👤Redaksia 🕔14:03 13.11.2014

Vojisllav Sheshel, ka kritikuar qëndrimin e kryeministrit serb, Aleksandar Vuçiq, në lidhje me vizitën e homologut të tij shqiptar, Edi Rama në Beograd.

Lexo Artikullin e plotë

Ramës ia kisha dhënë Çelësin e Beogradit

👤Redaksia 🕔13:57 13.11.2014

Edi, me zgjuarsinë e tij të hollë na e mblodhi! Sot, po të kisha mundësi që të zgjidhja se kujt do t’ia jepja çelësat e banesës sime, ato padyshim do t’ia jepja Satkut, Vehapit dhe Seadit. Mirëpo, kanë kohë që nuk jetojnë më. Ndaj, unë do të doja t’ia dorëzoja z. Rama çelësat e shtëpisë sime dhe po të kisha mundësi, edhe ato të Beogradit. Shtëpia është e shenjtë dhe çelësat nuk u jepen gjithkujt.

Lexo Artikullin e plotë