Kthehu ...

Lajme

Bujanoc: 20 mijë dinarë dëmshpërblimi nga kafshimi i qenve endacak

👤Redaksia 🕔12:02 22.11.2017

Anëtarët e këshillit komunal kanë votuar për propozim aktvendimin dhe caktimin e mjekut specialist për zgjedhjen e kërkesave të qytetarëve për caktimin e lartësisë së demit nga kafshimi i qenve të braktisur në territorin e komunës së Bujanocit

Lexo Artikullin e plotë

Sinani: Fitorja e PVD-së e pakontestueshme, koalicioni me PDSH-në vetëm për shqiptarët?

👤Redaksia 🕔10:28 22.11.2017

Ish-kryetarja e Preshevës, Ardita Sinani, thotë se “Plani aksional për migrantë”, të cilin e ka nënshkruar Shqiprim Arifi, kryesues i Organit të Përkohshëm Komunal, parasheh ndërtimin e banesave dhe të shtëpive për refugjatët serbë nga Kroacia, Bosnja dhe Kosova, të cilët janë shpërngulur në Serbi si rrjedhojë e luftërave në Ish-Jugosllavi.

Lexo Artikullin e plotë

Daçiq: Serbia nuk do ta njohë Kosovën për t’u anëtarësuar në BE

👤Redaksia 🕔08:55 22.11.2017

Serbia e ka kusht ta njoh pavarësinë e Kosovës për t’u anëtarësuar në BE?! Një gjë të tillë tashmë jemi mësuar ta dëgjojmë shpesh, por sa mund të jetë e vërtetë një gjë e tillë askush deri më tani nuk e ka vërtetuar dhe kjo, nuk do të vërtetohet deri sa shteti fqinjë përfundimisht ta njeh pavarësinë e vendit.

Lexo Artikullin e plotë

Nga 1 janari do të regjistrohen të gjithë shqiptarët në diasporë

👤Redaksia 🕔08:52 22.11.2017

Nga 1 janari i vitit të ardhshëm ambasadat shqiptare do të bëjnë regjistrimin e të gjithë shqiptarëve që jetojnë jashtë kufijve, njoftojnë mediat shqiptare.

Lexo Artikullin e plotë

RTV "Presheva" reagim ndaj organit të përkohshëm: Tendencë e mbylljes së mediumit?

👤Redaksia 🕔08:34 22.11.2017

RTV "Presheva" ka lëshuar një reagim ndaj vendimeve të fundit të ndëmarra nga organi i përkohshëm lidhur me ndarjen e mjeteve për dy media lokale dhe anashkalimin e televizionit të tyre.

Lexo Artikullin e plotë

Presidenti i Zimbabve, Robert Mugabe ka dhënë dorëheqje

👤RedaksiaR 🕔08:32 22.11.2017

Presidenti i Zimbabve, Robert Mugabe ka dhënë dorëheqje, duke i dhënë fund 37 viteve të sundimit dhe duke shkaktuar festime të gëzueshme në rrugët e vendit.

Lexo Artikullin e plotë

A është ky fundi i Gjermanisë së Merkel?

👤Redaksia 🕔08:15 22.11.2017

Thuajse dy muaj pas zgjedjeve të përgjithshme në Gjermani, bisedimet ndërpartiake kishin për qëllim formimin e një koalicioni trepalësh, midis Kristian Demokratëve të Angela Merkelit, partisë Liberal Demokrate dhe partisë ekologjiste. Liberal Demokratët deklaruan se ishte e pamundur të arrihej një kompromis përsa i përket refugjatëve dhe çështjeve të mjedisit.

Lexo Artikullin e plotë

Supermarketi zviceran që shet ushqime insektesh

👤Redaksia 🕔08:12 22.11.2017

Zinxhiri zviceran i supermarketeve «Coop» thotë se do të ofrojë produkte ushqimore insektesh. Me këtë, Zvicra bëhet vendi i parë evropian që ofron këtë lloj ushqimi për njerëzit, shkruan albinfo.ch.

Lexo Artikullin e plotë

Haradinaj: BE-ja Serbinë do ta bëjë anëtare, neve s’na i heq as vizat

👤Redaksia 🕔08:09 22.11.2017

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se në takimin e fundit në Bruksel, ka dërguar ankesa pasi Serbia ka arritur të kalojë pragun për të qenë pjesë e Bashkimit Europian, ndërsa edhe Kosova ka ndjekur njëkohësisht të njëjtit hapa porse në këtë aspekt po anashkalohet.

Lexo Artikullin e plotë

Shqipëria së shpejti bëhet me linjë ajrore

👤Redaksia 🕔08:04 22.11.2017

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka njoftuar se Shqipëria së shpejti do të ketë një linjë të sajën ajrore.

Lexo Artikullin e plotë

Ymeri: Në Prishtinë, Prizren e Kamenicë ndërpremë qeverisjen e SHIK-ut

👤RedaksiaR 🕔14:41 21.11.2017

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visart Ymeri ka thënë se kjo lëvizje duke qeverisur në komunat Prishtinë, Prizren dhe Kamenicë do të menaxhojë me mbi 108 mijë euro buxhet të cilat nuk do të keqpërdoren.

Lexo Artikullin e plotë

Hahn: Nevojitet që të gjithë faktorët të ndihmojnë Maqedoninë

👤RedaksiaR 🕔14:25 21.11.2017

Komisari evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë Johannes Hahn sot në Shkup theksoi se një ndër qëllimet kryesore të vizitës së tij është që ta potencojë interesin e vazhdueshëm të Brukselit për ngjarjet në vend, por edhe të marrë bindje se edhe pushteti edhe opozita janë plotësisht të përkushtuar në procesin eurointegrues dhe në gjithçka që nevojitet të punohet në atë drejtim.

Lexo Artikullin e plotë

Premiera për fëmijë hap aktivitetin “Java e Nëntorit" në Bujanoc

👤Redaksia 🕔14:20 21.11.2017

Me shfaqjen e premierës për fëmijë “Vitaminat” nga teatri i kukullave “ Xixëllonjat e Lezhës”në sallën e madhe të Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc u hap organizimi “Java e Nëntorit”.

Lexo Artikullin e plotë

Zvicër : Shërbime stomatologjike në gjuhën shqipe te Dr. Gazmendi nga Presheva

👤Redaksia 🕔14:04 21.11.2017

Puna e dr. Gazmend Halitit me pacientët shqiptarë nuk përfundon me trajtimin e sëmundjeve të dhëmbëve. Me ta, ai i kushton rëndësi të madhe vetëdijësimit për ruajtjen e dhëmbëve.

Lexo Artikullin e plotë

Kamberi dhe Sinani vizitë në Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Kosovës

👤Redaksia 🕔13:43 21.11.2017

Kryetari i komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi dhe ish-kryetarja e komunës së Preshevës, Ardita Sinani, i bënë një vizitë Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Ky fshat në Zvicër ofron 70 mijë franga për të huajt që janë të gatshëm të jetojnë aty

👤RedaksiaR 🕔12:14 21.11.2017

Banorët e Albinen, një fshat i vogël zviceran pranë Leukerbad në kantonin e Valais, do të votojnë më 30 nëntor mbi një politikë të re që do t’u ofronte para të huajve që janë të gatshëm të vijnë dhe të jetojnë në fshat, për të paktën një dekadë.

Lexo Artikullin e plotë