Kthehu ...

Lajme

Dy milionë myslimanë pritet të nisin Haxhin javën e ardhshme

👤Redaksia 🕔15:39 18.08.2018

Është vlerësuar se rreth 2 milionë myslimanë do të bashkohen javën e ardhshme për Haxh në Arabinë Saudite.

Lexo Artikullin e plotë

Gazetari Haxhiu: Ka pajtim marrjes së Preshevës dhe dhënies së një pjese minore të Veriut

👤Redaksia 🕔15:27 18.08.2018

Duke filluar nga faza finale e dialogut Kosovë-Serbi. Nisma e presidentit Thaçi për ‘korrigjimin e kufijve’. Shumë debate dhe shumë lëvizje diplomatike krejt të reja për Ballkanin e veçanërisht për çështjen shqiptare. A po përvijohet një politike e re amerikane për Ballkanin? Flet gazetari Baton Haxhiu.

Lexo Artikullin e plotë

Shqiptaro-amerikani “Benjamin Steakhouse” hap restorant në Tokio

👤Redaksia 🕔09:46 18.08.2018

Shqiptaro-amerikani që shkëlqeu me dy restorante në Nju Jork dhe ka të punësuar mbi 500 shqiptarë, hapi sot restorantin tjetër në Tokio të Japonisë.

Lexo Artikullin e plotë

Ish-ambasadori malazez në NATO: Një shkëmbim territoresh Kosovë-Serbi mund të shkaktojë konflikte të reja në Ballkan

👤Redaksia 🕔09:33 18.08.2018

Vesko Garceviç, një ish-ambasador malazez në NATO, OSBE dhe organizata të tjera ndërkombëtare, aktualisht një profesor në Shkollën Frederick S. Pardee për Studime Globale, në Universitetin e Bostonit, konsideron se një shkëmbim territoresh midis Kosovës dhe Serbisë mund të shkaktojë një reagim zinxhir dhe destabilitet në të gjithë Ballkanin dhe Perëndimi duhet të hapë sytë për pasojat shkatërruese që mund të sjellë kjo.

Lexo Artikullin e plotë

Dita e Armatës së Maqedonisë, ushtarët shqiptarë të diskriminuar

👤Redaksia 🕔09:25 18.08.2018

Në listën e njësitit ushtarak elitar “Ujqit” nuk gjendet asnjë emër shqiptar, edhe përkundër premtimeve të njëpasnjëshme të funksionarëve shqiptarë për përfaqësim të denjë në mbrojtjen e shtetit.

Lexo Artikullin e plotë

Delawie: Ka kufizime se çka do të pranojmë si marrëveshje Kosovë-Serbi

👤Redaksia 🕔09:12 18.08.2018

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie, ka thënë se vendi i tij ka disa kufizime se çka do të pranohet si marrëveshje ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

Lexo Artikullin e plotë

Ministri Ruzhiq shpall zgjedhjet për këshillat nacionale në Serbi për 4 nëntor

👤Redaksia 🕔14:04 17.08.2018

Ministri i Administratës Publike dhe Vetëqeverisjes lokale, Branko Ruzhiq ka shpallur zgjedhjet për 4 nëntor për këshillat nacionale të pakicave kombëtare në Serbi.

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiq thotë se nëse arrihet marrëveshja me Kosovën, serbët do të kenë më shumë!

👤Redaksia 🕔09:21 17.08.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka paralajmëruar se më 9 shtator do të arrijë për vizitë në Kosovë.

Lexo Artikullin e plotë

Përmbytje të mëdha në Beograd, uji rrëmben njerëz e kontejnerë (Video)

👤Redaksia 🕔09:15 17.08.2018

Mbrëmja e së mërkurës ishte kritike për shumë qytete në Ballkan dhe reshjet e rrëmbyeshme që kanë rënë në këto qytete kanë shkaktuar dëme të mëdha materiale. 

Lexo Artikullin e plotë

SHISH dhe shërbimet partnere zbulojnë: Këshilltari i Presidentit Meta spiun i rusëve

👤Redaksia 🕔09:08 17.08.2018

Shërbimet inteligjente partnere japin alarmin, se një pushtetar i lartë shqiptar mban lidhje të forta me rusët, përgjimet e këshilltarit të tij zbulojnë se si Ilir Meta ka forcuar pozitat financiare dhe politike me ndihmën e rusëve. Këshilltari Cico është trajnuar në Ministrinë e Jashtme ruse

Lexo Artikullin e plotë

Këpucët “Made in Kosova” alarmojnë Serbinë

👤Redaksia 🕔08:56 17.08.2018

Këpucë me mbishkrimin Republika e Kosovës, janë paraqitur në Beograd, shkruan në numrin e nesërm gazeta Danas.

Lexo Artikullin e plotë

KDI: Kosova rrezikon t’i humb komunat veriore dhe mos të marrë as Luginën e Preshevës

👤Redaksia 🕔13:24 16.08.2018

Hulumtuesja e KDI-së, Violeta Haxholli, e sheh raportin e serbëve të hartuar në Beograd si opsion të rrezikshëm për Kosovën, në të cilin Kosova rrezikon të humbë pjesën veriore të Mitrovicës pa marrë asgjë në shkëmbim, shkruan Gazeta "Zëri".

Lexo Artikullin e plotë

Medvegjë: Aty kultura shqiptare nuk depërton në festivale

👤Redaksia 🕔11:43 16.08.2018

Sërish dhembje, sërish padrejtësi, sërish heshtje ndaj kulurës dhe aktiviteteve tona kulturo – artistike, ndaj kontributit medvegjas.

Lexo Artikullin e plotë

Nga shkëmbimi Serbia fiton 1 mijë kilometër katror, Bujanoci dhe Medvegja mbeten

👤Redaksia 🕔10:43 16.08.2018

Në raportin e përgatitur nga Fondacioni Soros, ajo që është më shqetësuese, është çështja e Luginës së Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit.

Lexo Artikullin e plotë

Serbia fiton nga marrëveshja me Kosovën 2.7 miliardë euro dhe 1 mijë km2

👤Redaksia 🕔10:28 16.08.2018

Studimi i hartuar në Beograd përllogarit skenarët e marrëveshjes me Kosovën dhe përfitimet ekonomike. Kosovës i leverdis të qëndrojë tek marrëveshja e Brukselit e vitit 2013, për ndryshe do të ketë humbje të mëdha.

Lexo Artikullin e plotë

Tinejxherë serbë ushtrojnë për luftë me mësime ruse

👤Redaksia 🕔08:39 16.08.2018

Aftësi ushtarake, ndihma e parë, qitja me armë, përdorimi i thikave, të gjitha këto teknika të luftimit po mësohen këto ditë në kampin ushtarake të “rinisë patriotike” në Zllatibor të Serbisë.

Lexo Artikullin e plotë