Kthehu ...

Lajme

E vetmja zgjidhje afatgjate për Luginën e Preshevës, parimi i reciprocitetit

👤Redaksia 🕔15:32 18.07.2018

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, me bashkëpunëtorë, priti në një takim pune udhëheqësit e fushatës “Lugina do Zgjidhje”.

Lexo Artikullin e plotë

Thaçi e Vuçiq thonë se zhvilluan një takim shumë të vështirë

👤Redaksia 🕔13:47 18.07.2018

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka pritur në takim të përbashkët presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq në kuadër të dialogut politik ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit të lehtësuar nga Bashkimi Evropian.

Lexo Artikullin e plotë

Dialogu me Serbinë, krerët kosovarë takojnë Mogherinin

👤Redaksia 🕔10:52 18.07.2018

Prishtina dhe Beogradi pritet të vazhdojnë sot dialogun në nivel të presidentëve në Bruksel. Takimi lehtësohet sërish nga Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini.

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiq i përgjigjet Haradinajt për “luftën” në rast të prekjes së kufijve

👤Redaksia 🕔10:49 18.07.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka paralajmëruar luftë të re nëse synohet ndarja e Kosovës, ndonëse i ka quajtur 'hajgare' pretendimet e tilla.

Lexo Artikullin e plotë

FSK-ja me 51 automjete ushtarake amerikane

👤Redaksia 🕔08:25 18.07.2018

Forca e Sigurisë së Kosovës këtë vit bëhet me 51 automjete të blinduara Humvee. 24 do të blihen me paratë e FSK-së, derisa thuhet se 27 të tjera janë donacion nga Ushtria Amerikane.

Lexo Artikullin e plotë

Macron: S’ka anëtarësim “automatik” të Serbisë në BE nëse nuk përmbush kushtet

👤Redaksia 🕔08:22 18.07.2018

Presidenti francez, Emmanuel Macron njoftoi sot se Serbia nuk do të hyjë “automatikisht” në Bashkimin Europian në vitin 2025, datë e përcaktuar për anëtarësimin e saj dhe se ajo duhet të përmbushë paraprakisht një sërë angazhimesh.

Lexo Artikullin e plotë

Arifi: Lugina e Preshevës pjesë shumë të rëndësishme e marrëdhënieve Kosovë-Serbi

👤Redaksia 🕔08:18 18.07.2018

Në fazën finale të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë mund të jenë të përfshirë edhe shqiptarët nga Lugina e Preshevës.

Lexo Artikullin e plotë

Rashiti: Autonomia për Veriun e Kosovës skenar i mundshëm, i njëjti status t’i jepet Luginës së Preshevës

👤Redaksia 🕔08:12 18.07.2018

“Unë e shoh këtë si proces shumë të vështirë dhe një nga mundësitë është që të ketë autonomi për veriun e vendit në këmbim për një ulëse në Kombet e Bashkuara”, ka thënë Naim Rashiti, nga Grupi Ballkanik për Politika, duke folur për fazën finale të bisedimeve me Serbinë.

Lexo Artikullin e plotë

Pyetje të deputetëve të Serbisë për Kosovën

👤Redaksia 🕔08:04 18.07.2018

Deputetë e Serbisë në Kuvendin e tyre, Qeverisë i shtrojnë më së shumti pyetje rreth Kosovës, transmeton Titulli.com.

Lexo Artikullin e plotë

200 mijë turistë pushojnë çdo ditë në plazhet shqiptare, të gjithë ankohen për një gjë!

👤Redaksia 🕔08:01 18.07.2018

Policia e Shtetit thotë se nga monitorimi gjatë fundjavës i gjithë vijës bregdetare nga Velipoja në Sarandë, niveli i parametrave të sigurisë paraqitet në nivele të kënaqshme.

Lexo Artikullin e plotë

Komuna e Bujanoci fushatë sensibilizuese për fëmijët me aftësi të veçanta

👤Redaksia 🕔08:00 18.07.2018

Nën moton Jam mes jush, i ngjajshëm, i ndryshëm, i barabartë..., Departamenti për arsim ka filluar fushatë sensibilizuese që ka për mision ruajtjen e gjendjes psikologjike të fëmijëve me nevoja të veçanta përmes animimit të shoqërisë dhe rritjes së ndjeshmërisë karshi këtij komuniteti në shoqëri.

Lexo Artikullin e plotë

Kryetari Ymeri takon drejtuesin e Universiteti të Mjekësisë në Tiranë

👤Redaksia 🕔14:51 17.07.2018

Kryetari i Këshilli Kombëtar Shqiptar, ShukriYmeri ka realizuar një takim pune me Rektorin e Universitetit të Mjekësisë, Prof. Dr. Arben Gjata në Tiranë.

Lexo Artikullin e plotë

Presindeca e Kosovës: Serbia të bëjë më shumë për shqiptarët në Luginën e Preshevës

👤Redaksia 🕔14:23 17.07.2018

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve të tri komunave në jug të Serbisë, Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, po kërkojnë që në procesin e dialogut dhe marrëveshjes politike që pritet të arrihet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të futet si çështje edhe zgjidhja për këto tri komuna.

Lexo Artikullin e plotë

Koncert “live” sonte në qendër të Bujanocit

👤Redaksia 🕔14:00 17.07.2018

Në ambient të hapur para shtëpisë së kulturës në Bujanoc do të mbahet koncert me solistin vendor Leotrim Kastrati.

Lexo Artikullin e plotë

Kosova gjatë vitit 2017 eksportoi mallra me vlerë 378 milionë euro

👤Redaksia 🕔08:49 17.07.2018

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK), ka njoftuar eksporti i mallrave shënoi rritje të konsiderueshme. Vlera e eksportit të mallrave në vitin 2017 arriti në 378.0 milionë euro, që përkon me një rritje vjetore prej 22.1 për qind (rënie prej 4.8 për qind në vitin 2016)

Lexo Artikullin e plotë

“Washington Post” publikon paralajmërim mbi kërcënimin terrorist të FETO-s

👤Redaksia 🕔08:39 17.07.2018

Gazeta amerikane me tirazh të lartë “Washington Post”, në numrin e sotëm publikoi një shkrim të gjerë në të cilin paralajmëron për kërcënimin e organizatës terroriste FETO dhe bën thirrje për ekstradimin e drejtuesit të kësaj organizate Fetullah Gülen nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Turqi, transmeton Anadolu Agency (AA).

Lexo Artikullin e plotë