Kthehu ...

Lajme

Haradinaj: Shqiptarët e Luginës duhet ta kenë shtetësinë

👤Redaksia 🕔22:45 22.05.2017

I nominuari për kryeministër të Kosovës, Ramush Haradinaj, sot ka zhvilluar takim bashkëbisedues me qytetarë, në kryeqendrën e rajonit të Anamoravës, Gjilan.

Lexo Artikullin e plotë

Në Bujanoc mbahet trajnim për mësimdhënës

👤Redaksia 🕔22:22 22.05.2017

Këshilli Kombëtar Shqiptar (KKSH), në bashkëpunim me Universitetin publik të Gjilanit “Kadri Zeka” si dhe në bashkëpunim me shkollat në gjuhën shqipe në Bujanoc ka mbajtur trajnimin një ditorë me mësimdhënësit klasor dhe lëndor.

Lexo Artikullin e plotë

Arsiq : Mundë të eskaloj situata me interesat e refugjatëve

👤Redaksia 🕔08:55 22.05.2017

Lideri i grupës qytetare në Bujanoc, Stojanqa Arsiq ka thënë se situata është e qetë dhe e sigurt në jug të Serbisë.

Lexo Artikullin e plotë

Orientimi i ri i politikës së zhvillimit të Bashkimit Europian

👤Redaksia 🕔08:40 22.05.2017

Më shumë kontuinitet, më shumë partneritet: Këto nuk janë synime të reja për politikën europiane të zhvillimit, por Këshilli i BE-së i përcaktoi ato si udhërrëfyese të politikës së zhvillimit në të ardhmen.

Lexo Artikullin e plotë

Bujar Nishani priti delagcionin nga Lugina e Preshevës

👤Redaksia 🕔08:37 22.05.2017

Presidenti i Shqipërisë , Bujar Nishani ka pritur në takim përfaqësues të jetës institucionale, politike, fetare dhe shoqërisë civile nga Lugina e Preshevës.

Lexo Artikullin e plotë

Kalaja e fshehtë e Skënderbeut (Video)

👤Redaksia 🕔23:09 20.05.2017

Gazetari Marin Mema sjell një dokumentar tjetër për jetën e heroit kombëtar shqiptar, Gjergj Kastriotit – Skënderbeut.

Lexo Artikullin e plotë

Shqipëria bëhet gati për zbatimin e TVSH-së në turizëm

👤Redaksia 🕔23:06 20.05.2017

Qeveria e Shqipërisë po përgatit udhëzimin për zbatimin e Tatimit mbi Vlerën e Shtuar 6% në sektorin e turizmit, i cili u miratua pak kohë më parë.

Lexo Artikullin e plotë

Bujanoci i ndarë, shqiptarët dhe serbët nuk pinë as kafe bashkë

👤Redaksia 🕔23:02 20.05.2017

Jeta sociale e të rinjëve në Bujanoc ndahet në 6 kafe-baret , në ato shqiptare nuk dëgjohet ndonjë zë serbisht ndërsa në lokalet serbe dëgjohet muhabeti shqip me raste.

Lexo Artikullin e plotë

Mogherini fton për takim liderët e Ballkanit Perëndimor

👤Redaksia 🕔09:40 20.05.2017

Liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor do të takohen në Bruksel më 24 maj. Në takim do të jenë edhe diplomatë të lartë të BE.

Lexo Artikullin e plotë

Tiranë, kongres shkencor për gjuhën turke në Ballkan

👤Redaksia 🕔09:38 20.05.2017

Kongresi shkencor me temë “E shkuara, e tashmja dhe e ardhmja e mësimit të turqishtes në Ballkan”, ka mbledhur së bashkë në Tiranë, studiues, profesorë të turqishtes, përfaqësues të universiteteve nga Shqipëria, Turqia dhe më gjerë, dhe studentë të interesuar për turqishten, raporton AA.

Lexo Artikullin e plotë

Përfundojnë garat e recituesve “Presheva 2017” (video)

👤Redaksia 🕔09:34 20.05.2017

Kanë përfunduar garat komunale të recituesve në Preshevë “Presheva 2017” të organizuar nga shtëpia e kulturës.

Lexo Artikullin e plotë

Komuna e Bujanocit përfiton 3 milion dinarë projektin për krijimin e zonës për këmbësorë

👤Redaksia 🕔09:18 20.05.2017

Zyrës për zhvillim ekonomik lokal në Bujanoc iu është aprovuar projekti në vlerë prej 3 milion dinarëve për rekonstruimin e pjesës në të cilën ndodhen embëltoret e vjetra të qytetit dhe shndrrimit të njejtës në zonë për këmbësorë.

Lexo Artikullin e plotë

Padia e KKSH-së ndaj Serbisë, temë mes Musliut dhe përfaqësuesit të OSBE-së Bosisio

👤Redaksia 🕔09:11 20.05.2017

Në selinë e Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH), kryetari Jonuz Musliu, u takua me shefin e misionit të OSBE-së zyra në Bujanoc, Giacomo Bosisio.

Lexo Artikullin e plotë

Shqiptarja e fuqishme e Merkelit

👤RedaksiaR 🕔14:03 19.05.2017

Inkuadrimi i shqiptarëve në politikë në Gjermani dalngadalë por sigurtë ka filluar me i dhënë frytët e saj. CDU është ajo parti në Gjermani që iu ka hapur portat të gjithë shqiptarëve që kanë prirje për politike dhe janë aktivë për të bërë ndryshime. Në mesin e atyre të rinjëve dhe të rejave që po bëjnë emër në politikën Gjermane është edhe e reja Floriana Igrishta e cila i takon gjeneratës së dytë të mërgimtarve shqiptarë e lindur, rritur dhe e shkolluar në Kiel të Gjermanisë.

Lexo Artikullin e plotë

Gjermani: 1 milionë vende të lira pune

👤RedaksiaR 🕔13:43 19.05.2017

Në Gjermani ka sot mbi 1 milionë vende të lira pune dhe rreth 3 milionë vetë që kërkojnë punë. Si është e mundur kjo disbalancë?

Lexo Artikullin e plotë

Në fshatra apo në qytete, ku banojnë të pasurit në Zvicër?

👤RedaksiaR 🕔12:37 19.05.2017

Jeta nëpër qytete është bërë e shtrenjtë. Njerëzit me të ardhura të ulëta janë gjithnjë e më të margjinalizuar dhe detyrohen të lëvizin në fshat ose në periferi. Një studim i Zyrës Federale Zvicerane të Banimit (BWO) tregon megjithatë që kjo nuk është e vërtetë. Përkundrazi, është e kundërta, përcjell albinfo.ch. Njerëzit me pak të hyra, megjithatë, kanë tendencë të qëndrojnë në qytet. Përveç kësaj, kjo kryesisht tërheq këta njerëz në qytetet kryesore zviecaren. Berna bën një përjashtim.

Lexo Artikullin e plotë