Kthehu ...

Lajme

Rusia po bëhet gati për trazira në Ballkan

👤Redaksia 🕔09:53 16.07.2018

Rusia është e gatshme të bëjë gjithçka që mundet për të destabilizuar Ballkanin, ky është mesazhi kryesor i takimit të Komitetit Britanik të Punëve të Jashtme, shkruan gazeta serbe ‘Blic’.

Lexo Artikullin e plotë

Përkujtohet grushteti i Turqisë në Tiranë, pjesëmarrës edhe nga Lugina e Preshevës

👤Redaksia 🕔09:34 16.07.2018

Ambasada e Turqisë në Tiranë, Ministria e Rinisë dhe e Sportit e Republikës së Turqisë dhe Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) kanë organizuar një ceremoni përkujtimore me rastin e përvjetorit të dytë të tentativës për grusht shteti të organizatës terroriste FETO, raporton Anadolu Agency (AA).

Lexo Artikullin e plotë

Thaçi nuk dëshiron “kufizime” në negociata

👤Redaksia.B 🕔09:27 16.07.2018

Lexo Artikullin e plotë

Opozita kundërshton platformën e Veselit për dialog

👤Redaksia.B 🕔09:07 16.07.2018

Lexo Artikullin e plotë

Flamuri i Kosovës i vetmi i ndaluar në Rusi

👤Redaksia.B 🕔08:57 16.07.2018

Lexo Artikullin e plotë

Haradinaj pret në takim Sekretarin Amerikan, Pete Marocco

👤Redaksia.B 🕔08:50 16.07.2018

Kryeministri i Kosovës do të realizojë sot një takim me Zëvendës-Ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit për çështjen e Parandalimit të Konflikteve, Pete Marocco.

Lexo Artikullin e plotë

Java vendimtare për liberalizimin e vizave për Kosovën

👤Redaksia.B 🕔08:38 16.07.2018

Lexo Artikullin e plotë

Periudha kur italianët në Zvicër trajtoheshin sikurse shqiptarët

👤Redaksia 🕔20:53 15.07.2018

Italianët dikur erdhën në numër dhe si punëtorë të mirëpritur në Zvicër. Në të njëjtën kohë, në fytyrat e tyre kundërmoi një erë e ashpër. Ata u quajtën "Tschinggen" dhe u perceptuan si "rrezik i tjetërsimit nga të huajt".

Lexo Artikullin e plotë

Erdoğan: Nuk do ta harrojmë, e as nuk do të lejojmë të harrohet 15 Korriku

👤Redaksia 🕔20:47 15.07.2018

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan deklaroi se organizata terroriste FETO, ashtu si PKK dhe DEASH, si dhe organizata të tjera të ngjashme duan të rrezikojnë unitetin dhe të ardhmen e Turqisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiq: Me presidentin francez do të bisedojmë në katër sy për Kosovën

👤Redaksia 🕔20:42 15.07.2018

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, të martën (më 17 korrik) do të qëndrojë në Paris ku do të takohet me presidentin francez Emmanuel Macron, i cili sipas gazetës beogradase “Blic” do t’ia përcjell Vuçiqit të paktën tri mesazhe, nga të cilat, njëri do të jetë i dhembshëm.

Lexo Artikullin e plotë

Shkencëtarët zviceranë krijuan zemrën e parë të butë artificiale në botë

👤Redaksia 🕔11:53 15.07.2018

Një zemër nga silikoni është zbuluar nga shkenctarët zviceran.

Lexo Artikullin e plotë

Zotohet Gjuriq: Nuk do ta lejojmë formimin e Ushtrisë së Kosovës

👤Redaksia 🕔11:50 15.07.2018

Drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Serbi, Marko Gjuriq ka akuzuar Prishtinë zyrtare se duke bërë presion te pjesëtarët serbë të FSK-së, po i detyron ata ta pranojnë formimin e Ushtrisë.

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiq: Nuk brengosem për deklaratat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës

👤Redaksia 🕔11:40 15.07.2018

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha se ai nuk brengoset shumë për deklaratat e shqiptarëve nga Lugina e Preshevës, por thotë se është i shqetësuar me obsesionin e Prishtinës për veriun e Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Jankoviq: E vetmja e pranueshme, Kosova në Serbi

👤Redaksia 🕔11:38 15.07.2018

Asnjë shtet nuk do të hiqte dorë nga identiteti i vet dhe, simbolikisht, nga pjesa e vet më e rëndësishme, ka thënë për agjencinë FoNet bashkëpunëtori shkencor në Institutin e Beogradit për Politikën ndërkombëtare dhe ekonominë, Slobodan Jankoviq.

Lexo Artikullin e plotë

Shtatë vjet të dialogut politik e teknik me Serbinë

👤Redaksia 🕔11:36 15.07.2018

Që nga viti 2011 delegacioni i Kosovës dhe ai i Serbisë në Bruksel kanë nënshkruar një varg marrëveshjes, por shumica prej tyre nuk janë zbatuar, ose janë zbatuar pjesërisht.

Lexo Artikullin e plotë

Kamberi: Lugina e Preshevës, burim që gjeneron kriza (video)

👤Redaksia 🕔07:48 15.07.2018

Shqiptarët e Luginës së Preshevës të gjithë bashkë, po kërkojnë që në raundin final të bisedimeve Kosovë – Serbi, të flitet edhe për ta.

Lexo Artikullin e plotë