Hoti tregoi se si do t’i qasen dialogut, thotë se Kurti i është frikësuar atij procesi
Rajoni dhe Politika

Hoti tregoi se si do t’i qasen dialogut, thotë se Kurti i është frikësuar atij procesi

22.May.2020 09:07
0
 
 Kandidati për kryeministër nga LDK, Avdullah Hoti, tregoi se si do t’i qasen dialogut me Serbinë.

“Ne si Qeveri e kemi të qartë si do t’i qasemi dialogut me Serbinë, duke vendosur pika të qarta se çka dialogohet dhe çka nuk dialogohet, nisur nga fakti që nuk dialogohet për kufijtë e as për territorin e vendit, as për aspekte të sovranitetit shtetëror të Kosovës.

Nuk dialogohet për rendin kushtetues që ka Kosova, kjo i përjashton krijimin e pushteteve të ndërmjetëme apo shkëmbimin e territoreve.

Për çështje të tjera, ne duhet të jemi të gatshëm dhe do të jemi të gatshëm të ulemi në tavolinën e dialogut dhe të negociojmë me Serbinë, të ndërmjetësuar nga BE dhe SHBA”, deklaroi Hoti në “Click”.

Hoti ka akuzuar Kurtin se ishte i frikësuar të marrë përgjegjësi për të vazhduar dialogun me Serbinë.

7 Vota “pro” Thaçit, Kushtetuesja i hap rrugën Abdulla Hotit për kryeministër?!
Bernardo Silva: City nuk mund ta shoh si punë të kryer Real Madridin
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration