Holanda nuk ndryshon qëndrim për Shqipërinë: Jo hapjes së negociatave me BE
Rajoni dhe Politika

Holanda nuk ndryshon qëndrim për Shqipërinë: Jo hapjes së negociatave me BE

09.Oct.2019 10:30
0

Ka përfunduar dsikutimi në parlamentin holandez për hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me BE-në. Me sa duket nuk ka ndryshim të qëndrimit për hapjen e negociatave për Shqipërinë. Ndonëse nuk ka mocion të ri, holandezët i qëndrojnë atij të muajit qershor, kundër hapjes së negociatave.

Anëtarët e komisionit për çështjet europiane në parlamentin e Holandës kanë dëgjuar pasditen e sotme qëndrimin e qeverisë përmes ministrit për Punët e Jashtme, Stef Blok.

Ministri Blok ka parashtruar qëndrimin, tashmë të njohur se është e parakohshme çelja negociatave me Shqipërinë. Megjithatë më komisionin për Europën u tha se nuk do të ketë veto bllokuese nga Holanda nëse vendet e tjera bien dakord.

Richard Grenell e Matthew Palmer vizitojnë Kosovën dhe Serbinë
Kosovë: BE-ja vlerëson zgjedhjet – refuzohen kërkesat për rinumërim votash
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration