Hakerat sulmojnë WhatsApp-in, thirrja e kompanisë
Shkencë dhe teknologji

Hakerat sulmojnë WhatsApp-in, thirrja e kompanisë

14.May.2019 09:21
0

Disa hakera kanë instaluar në distancë një softuer mbikqyrjeje në telefona dhe pajisje të tjera duke e bërë kështu WhatsApp shumë të cënueshëm.

WhatsApp, që është në pronësi të Facebook, tha se sulmi kishte në shënjestër një “numër të zgjedhur” të përdoruesve dhe ishte orkestruar nga “një aktor i avancuar kibernetik”.

Sulmi u zhvillua nga firma izraelite e sigurisë NSO Group, sipas një raporti në Financial Times.

Të hënën WhatsApp u bëri thirrje të gjithë përdoruesve të saj 1.5 miliardë që të përditësojnë aplikacionet e tyre si një masë paraprake shtesë.

Sulmi u zbulua së pari në fillim të këtij muaji.

Vlora Çitaku në iftarin e Donald Trumpit: I fola atij për shtetin tonë
Vuçiç takim me peshkopët serb të Kosovës: Nuk dihet cila do të jetë zgjidhja
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration