Google shton edhe pesë gjuhë në sistemin e tij të përkthimit
Shkencë dhe teknologji

Google shton edhe pesë gjuhë në sistemin e tij të përkthimit

29.Feb.2020 08:09
0

Google tha se sistemi i tij i përkthimit online ka shtuar pesë gjuhë të reja: tatare, turkmene, ujgure, kinyarvanda dhe odia.

Gjiganti i internetit, me seli në SHBA, tha se me gjuhët e reja, sistemi i përkthimit të menjëhershëm në kompjuterë dhe pajisje mobile tani përfshin 108 gjuhë.

Google tha se këto pesë gjuhë kanë paraqitur në veçanti problem, për shkak të mungesës së përkthimeve online në ato gjuhë.

Ky ëstë shtimi i parë që bëhet pas katër vjetësh.

Gjuha ujgure është zyrtare në rajonin veriperëndimor të Kinës, Ksinjiang.

Gjuha turkmene është zyrtare në Turkmenistan – shtet në Azinë Qendrore, ndërsa ajo tatare në Republikën e Tatarstanit, që ndodhet brenda Federatës Ruse.

Odia flitet në shtetin indian Odisha, kurse kinyarvanda është gjuhë zyrtare e shtetit afrikan të Ruandës.

Çfarë ndodh në Preshevë dhe Bujanoc , arsyet për të vizituar vendbanimet e shqiptarëve
Vuçiq para takimit me Pompeo në SHBA: Nuk pres që amarikanët të ndryshojnë qëndrimin për Kosovën
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration