Google konfirmoi se disa pajisje Android kanë pasur viruse të para-instaluara
Shkencë dhe teknologji

Google konfirmoi se disa pajisje Android kanë pasur viruse të para-instaluara

11.Jun.2019 13:50
0

Virusët në telefonat tanë nuk janë të ri, megjithëse për pjesën më të madhe, mund të shmangen lehtë duke mos shkarkuar nga faqet e dyshimta ose burimet jozyrtare.

Megjithatë, duket se të qenit i zgjuar në lidhje me shkarkimet e tua nuk është mjafueshëm, sepse Google ka konfirmuar kohët e fundit se ka disa pajisje Android që kanë ardhur me virus të para-instaluar.

Për ata që janë të panjohur me atë që po ndodh, në fillim të këtij viti, ka pasur një ‘trojan malware’ të quajtur Triada që u zbulua në një grup të telefonave mesatar Android.

Ky konfirmim nga Google në thelb pranon se disa pajisje Android janë komprometuar me të vërtetë nga ky virus si pjesë e një sulmi në zinxhirin e furnizimit.

Kjo do të thotë që nga fillimi, këto pajisje Android u kompromituan para se të arrinin në duart e klientëve të tyre, ku me çdo përdorim të mëvonshëm të telefonit dhe aplikacioneve të tij, ai mund t’i lejonte hakerëve qasje në përmbajtjen dhe të dhënat e telefonit dhe gjithashtu lejoi hakerët të ekzekutojnë kodin në distancë, nga pajisja.

Google ka konfirmuar se ata kanë punuar me OEM-të e këtyre pajisjeve dhe përmes përditësimeve OTA, kanë hequr infeksionet dhe kanë siguruar pajisjet.

Sidoqoftë, saktësisht se sa dëme mund të ishte bërë si rezultat i virusit, është e paqartë. 

E shkarkuan dy herë, Mourinho rikthehet në Premier League!
Huawei thotë se i duhet më shumë kohë për tu bërë prodhuesi më i madh në botë i smartfonëve
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration