Gjumi ndihmon kundër infeksionit
Trupi dhe shëndeti

Gjumi ndihmon kundër infeksionit

16.Feb.2019 16:21
0

Gjumi mund të rrisë aftësinë e qelizave imune brenda trupit të njeriut për të ndihmuar në luftimin e infeksionit, tregon një studim i kohëve të fundit.

“Ky zbulim tregon se gjumi ka potencial për të rritur efikasitetin e përgjigjeve të qelizave T”, thuhet në raport.

Studiuesit thanë se krahasuar me gjendjen e zgjimit, gjumi në mënyrë të ndjeshme rriti intensitetin mesatar të fluoreshencës së qelizave T, një lloj qelize të bardhë që lufton infeksionin brenda trupit të njeriut, transmeton KosovaPress.

Gjetjet mund të ndihmojnë në zhvillimin e strategjive të reja terapeutike me qëllim të përmirësimit të aftësisë së synuar të qelizave T, veçanërisht kur ato vrasin qelizat tumorale, thuhet në studimin e botuar në revistën Experimental Medicine.

 
Aloe Vera është ilaç për shumë gjëra
Zaev: Mbështesim edhe ndryshimin e kufijve Kosovë-Serbi si zgjidhje
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration