Gjiganti i teknologjisë dhuron 30 superkompjuterë për të luftuar koronavirusin
Shkencë dhe teknologji

Gjiganti i teknologjisë dhuron 30 superkompjuterë për të luftuar koronavirusin

07.Apr.2020 09:26
0

Shumë kompani kanë ofruar resurset e tyre për të rritur kërkimet dhe luftuar COVID-19, sëmundjen e shkaktuar nga koronavirusi dhe këtyre kompanive u është bashkuar së fundi NVIDIA.

Prodhuesi i njohur i kartave grafike ju bashkua Konsorciumit të Kompjuterikës së Performancë të Lartë themeluar për të luftuar COVID-19.

Duke ju bashkuar këtij grupi NVIDIA do të ofrojë 30 superkompjuterë me performancë të kombinuar prej 400 petaflops. Gjithashtu do të ofrojë ekspertizë në inteligjencë artificiale.

NVIDIA ka kontribute të shumta në kërkimet për koronavirusin përfshirë superkompjuterin Summit me 27,000 karta grafike.

Kontributet e kompanive të teknologjisë, veçanërisht ato të kompjuterikes mund të provojnë jetike për zhvillimin e një vaksine për COVID-19 apo izolimin e sëmundjes.

Me 5 prill 1939 lindi mbreti Leka Zogu I
Videoja virtuale tregon saktësisht se si e sulmon koronavirusi trupin
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration