Gjërat që duhet të dini për vitaminat
Trupi dhe shëndeti

Gjërat që duhet të dini për vitaminat

16.Apr.2019 18:18
0

Vitaminat janë substanca organike të cilat janë të përhapura te bimët, shtazët dhe mikroorganizmat ndërsa njeriu i merr nëpërmjet ushqimit dhe kanë rëndësi sepse ruajnë dhe mirëmbajnë metabolizmin e organizmit.

Vitaminat janë disa përbërës natyral prezent në pothuaj të gjitha ushqimet. Ndonëse në sasi të vogla ato janë thelbësore për të gjitha funksionet e organizmit përfshi rigjenerimin e indeve dhe në mirëmbajtjen e shëndetit të njeriut.

Secili e di që trupit të njeriut i duhen vitaminat për të qenë i shëndetshëm.

Këto janë gjërat që duhet të dini rreth vitaminave.

Vitamina A

Ndihmon: Lëkurë të re, flokë të bukur, thonj të shëndetshëm, shikim të mirë dhe eshtra të fortë.
Gjendet: karrotë, djathë të fortë, qumshtë, ve, peshk, spinaq dhe mushkri.
Dëmtohet: Temperatura e lartë

Vitamina B1

Ndihmon: tru efikas, tretje të mirë, muskuj të shëndosh, zemër të shëndosh dhe gjumë kualitativ.
Gjendet: Tërshërë, arra, lajthi, fëstëk, mish derri, fasule, bizele, grurë.
Dëmtohet: përgatitja e gjatë, shtimi i kripës gjatë gatimit dhe pirja e kafes gjatë ushqimit.

Vitamina B2

Ndihmon: regjenerimin e qelizave, pamje të kthjellët dhe muskuj të shëndetshëm.
Gjendet:Qumësht, vezë, këpurdha, mish, bajame, grurë, djathë dhe maje buke.
Dëmtohet: ekspozimi i gjatë në diell

Vitamina B5

Ndihmon: memorie të mirë, disponim pozitiv, shërim të shpejt pas sëmundjeve, enë të shëndosha të gjakut dhe zemër të shëndosh.
Gjendet: Në të gjitha lloje e mishit, pulë, në të verdhën e vesë, brokolli, produkte të qumështit, fasule, oriz, tërshërë.
Dëmtohet: Ngrirja e përsëritur.

Vitamina B6

Ndihmon: sistem të fortë nervor dhe qarkullim të mirë të gjakut.
Gjendet: Drithëra, sallatë të gjelbër, lakër, banane, mish, salmon, arra.
Dëmtohet: Nga ekspozimi i gjatë në dritë

Vitamina B12

Ndihmon: peshë normale, imunitet të mirë, kujtesë të mirë dhe traktin e tretjes.
Gjendet: spinaq, soja, peshk, qumësht, në të kuqen e vezës, në të gjitha lloje e mishit, djathi.

Vitamina C
Ndihmon: Lëkurë të butë, imunitet të lartë, disponim pozitiv, flokë dhe thonj të shëndosh.
Gjendet: kopër, limon, lulelakër, kivi, asparagu, fruta të kuqe, fasule, bizele, rrepë.
Dëmtohet: Gatimi apo zierja

Vitamina D
Ndihmon: Eshtra të shëndetshëm, koagulim i mirë i gjakut, imunitet ndaj ftohjeve, eliminim i toksikeve, disponim pozitiv, enë të shëndosha të gjakut dhe zemër të fortë.
Gjendet: Djathë, në të verdhën e vezës, peshk, fruta deti, patate, vajra të perimeve dhe fasule.
Dëmtohet: Në disa forma të gatimit.

Vitamina E
Ndihmon: Sistem të mirë riprodhues, disponim pozitiv, mbrojtje nga ambienti jo i mirë i jashtëm.
Gjendet: Mish, vaj të lulediellit, misër, fara të kungullit,vajë të ullirit, arra, produkte të qumështit etj.
Dëmtohet: nga ruajtja e gjatë dhe mos konsumimi me kohë.

Vitamina K
Ndihmon: Shërim të shpejt të plagëve, qarkullim normal të gjakut.
Gjendet: Spinaq, lulelakër, lakër, karrotë, domate, dredhëza, qaj të gjelbër, majdanozi dhe në gjethet e hithit.
Dëmtohet: Qëndrimi i gjatë në dritë dhe gatimi i tejzgjatur.

Simptomat e fshehura të anemisë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration