Gjashtë detyrat e BE-së për Serbinë, e para Kosova
Rajoni dhe Politika

Gjashtë detyrat e BE-së për Serbinë, e para Kosova

16.Jun.2019 14:33
0

Marrëveshja gjithëpërfshirëse ligjërisht e detyrueshme ndërmjet dy vendeve të përfundojë pa zvarritje. Kjo është e domosdoshme në mënyrë që Serbia e Kosova të përparojnë në rrugën drejt Bashkimit Evropian.

 

Marrëveshja duhet t’i zgjidhë të gjitha çështjet e hapura në përputhje me të drejtën ndërkombëtare, standardet e BE-së dhe duhet t’i kontribuojë stabilitetit rajonal.

Sipas gazetës së Beogradit “Blic”, kështu theksohet në Projekt konkluzionin që do të jetë temë shqyrtimi në takimin e ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve të Bashkimit Evropian që mbahet më 18 qershor, transmeton Koha.net.

Siç thotë gazeta, ky është edhe një mesazh i qartë se dialogu dhe marrëveshja me Kosovën për diplomacinë evropiane janë vendimtare për përparimin e Serbisë drejt BE-së.

Shefat e diplomacive evropiane do të flasin edhe për rrethanat në Ballkanin Perëndimor dhe ata do të duhej të miratonin konkluzionet për përparimin dhe detyrimet e vendeve në procesin e zgjerimit.

Pos Serbisë dhe Kosovës, raporti shqyrton edhe gjendjen në të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor. Konstatimet e ministrave do të verifikojnë shefet e shteteve dhe të qeverive të BE-së më 20 e 21 qershor në Bruksel

Këto janë gjashtë detyrat e BE-së për Serbinë:

Marrëveshja gjithëpërfshirëse ligjërisht e detyrueshme me Kosovën,

Fokusimi në reforma bazike,

Përparim në fushën e sundimit të ligjit,

Gjyqësor dhe medie të pavarura,

Luftë kundër krimit e korrupsionit,

Koordinim të Politikës së Jashtme.

copy(/home/titulli/public_html/images/image/erbia.jpg): failed to open stream: No such file or directory
Në protestat antislamike në Norvegji hidhet Kurani në tokë, shqiptari reagon fuqishëm (video)
Aksident i maturantëve në Bujanoc, dy me lëndime të rënda dërgohen në Nish
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration