Formohet Qeveria e re malazeze: Abazoviç merrë në dorë sigurinë e Malit të Zi
Rajoni dhe Politika

Formohet Qeveria e re malazeze: Abazoviç merrë në dorë sigurinë e Malit të Zi

14.Oct.2020 07:08
0

Qeveria e re në Malin e Zi po merr formë, ndërsa shqiptari Dritan Abazoviç, që drejton partinë URA do të drejtojë dikasteret e Sigurisë; Ministrinë e Brendshme, të Mbrojtjes dhe agjencitë e shërbimit sekret.

Kështu raportojnë mediat malazeze. Edhe partitë pro-serbe kanë qenë kundër, ka qenë NATO dhe vendet e Perëndimit që kanë qenë kundër emërimit të ndonjë politikani të lidhur me Moskën në krye të agjencive të sigurisë duke i hapur rrugën kështu partisë së shqiptarit.

Nuk dihet nëse Abazoviç do të pranojë që të marrë vetë përgjegjësi apo do ta delegojë te njerëzit e tjerë të partisë. Marrëveshja përfundimtare do të firmohet në 30 tetor.

Pse Vuçiqit iu deshën më shumë se tre muaj për të zgjedhur një kryeministër të ri/të vjetër
Zhvendosen refugjatë nga Sombori në Bujanoc, në Preshevë ishin sjellur 300
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration