Flitet ende për Neymar, FIFA i cakton çmimin në 2020-n
Sport

Flitet ende për Neymar, FIFA i cakton çmimin në 2020-n

04.Sep.2019 08:10
0

Merkatoja e transferimeve të kësaj vere u mbyll dhe Neymar që qëndroi te Paris Saint Germaini kundër vullnetit të tij, por me idenë për të tentuar kthimin e tij në Camp Nou në verën e vitit 2020.

Braziliani do të vazhdojë që të ketë një kontratë pa klauzolë të zgjidhjes së saj, por sipas Rregullores për Statutin dhe Transferimin e Futbollistëve, do të jetë FIFA ajo që do të vendosë një çmim për lirinë e futbollistit

Verën e ardhshme, Neymar do të përmbushë atë që FIFA e përkufizon si periudha e mbrojtjes që janë 3 sezone të plota, apo 3 vjet, në varësi të asaj se cila do të plotësohet më  shpejt. Kur të kalojë kjo periudhë, nëse futbollisti ka ende të njëjtën kontratë që nënshkroi në momentin kur u ble nga një klub pa e rinovuar atë, FIFA i njeh të drejtën për të braktisur atë duke paguar një dëmshpërblim

Ky dëmshpërblim përllogaritet nëpërmjet një formule të vetë FIFA që mban parasysh koston e futbollistit në momentin e transferimit dhe amortizimin e blerjes pa harruar këtu edhe faktorë të tjerë. Agjentët e Neymar janë këshilluar tashmë me FIFA dhe e dinë që Neymar vitin tjetër mund të largohet nga Paris Saint Germaini për vlerën e 170 milionë eurove.

Kur të vijë ky moment dhe nëse neymar bën kërkesën e tij për t’u transferuar, do të jetë FIFA ajo që do te vendosë çmimin e kartonit të brazilianit në 2020 që do të jetë pikërisht ai prej 170 milionë

“Jemi vëllezër”, Daçiç sërish në rolin e “engjëllit”: Po mbështesim heqjen e vizave për Kosovën
Vuçiq nga Medvegja: Kjo ishte dhe do të mbetet serbe, Baja e Sijarinës?
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration