Facebook pranon se kishte publikuar miliona fjalëkalime në një tekst të lexueshëm
Shkencë dhe teknologji

Facebook pranon se kishte publikuar miliona fjalëkalime në një tekst të lexueshëm

22.Mar.2019 10:09
0

Incidenti i Facebookut lidhur me sigurinë e llogarive është kthyer përsëri,

Të enjten gjiganti i rrjeteve sociale, të nxitur nga një raportim i gazetarit të kibernetikës Brian Krebs, që ruante “qindra miliona” fjalëkalime llogarie në mënyrë të qartë për vite me rradhë.

Ky zbulimi u bë në janar, nga zyrtarët e Facebook, si pjesë e një rishikimi rutinë të sigurisë. Asnjë nga fjalëkalimet ishin ofruar për publikun.

Facebook pranoi pagesën e sigurisë muaj më vonë, pasi Krebs tha se shkrimet ishin të arritshme për rreth 2 mijë inxhinierë dhe zhvillues.

Krebs tha se ky problem ishte në vitin 2012.

“Kjo kapi vëmendjen tonë sepse sistemet tona të identifikimit janë të dizajnuara për të maskuar fjalëkalimet duke përdorur teknika që i bëjnë ato të paqartë,” tha Canahuati. “Ne nuk kemi gjetur prova deri më tani se dikush abuzuar brenda ose pa qasje në to,” por nuk tha se si kompania e bëri atë përfundim.

Gjigandi i rrjeteve bëri me dije do të njoftojë “qindra miliona përdorues të Facebook Lite”, një version më i lehtë i Facebook për përdoruesit ku shpejtësia e internetit është e ngadaltë dhe bandwidth është e shtrenjtë dhe “dhjetëra milionë përdorues të tjerë të Facebook”.

Zyrtarët e facebook gjithashtu thanë se “dhjetëra mijëra përdorues të Instagram “do të njoftohen për ekspozimin.
Reporteri i Kibertetikës tha se deri në 600 milionë përdorues mund të preken – rreth një e pesta e tyre që janë 2.7 miliardë përdoruesve të kompanisë, por që nuk e ka konfirmuar këtë shifër.

Nuk u bë me dije se sa është shifra e saktë. Ruajtja e fjalëkalimeve në një tekst të lexueshëm, është një mënyrë e pasigurt për ruajtjen e fjalëkalimeve. Kompanitë, si Facebook, hashtagët dhe fjalëkalimet – dy mënyra për të ngritur fjalëkalime të tjera – për të ruajtur fjalëkalimet në mënyrë të sigurt. Kjo lejon kompanitë të verifikojnë një fjalëkalim të përdoruesit pa e ditur se çfarë është.

Goditjet më të mëdha morën GIFTHUB dhe TWITTER.

Është e fundit në një varg çështjesh të turpshme të sigurisë në kompani, duke bërë kërkime në kongres dhe hetime qeveritare. Është raportuar javën e kaluar se marrëveshjet e Facebook që lejonin kompanitë e tjera të teknologjisë për të hyrë në të dhënat e llogarisë pa pëlqimin ishin nën hetime penale.

Nuk dihet pse Facebook-ut iu deshë muaj për të konfirmuar incidentin, ose nëse kompania njoftoi rregullatorët shtetërorë ose ndërkombëtarë për njoftimin e shkeljeve të SHBA-së dhe ligjet evropiane për mbrojtjen e të dhënave.

Pesë misteret që shoqëruan jetën e Ahmet Zogut
Maqedoni: Dënohen pjesëmarrësit në luftën e ISIS
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration