Escobar: Vuçiqi e ka përkrahjen e SHBA-së, për aq sa e ndjek rrugën evropiane
Rajoni dhe Politika

Escobar: Vuçiqi e ka përkrahjen e SHBA-së, për aq sa e ndjek rrugën evropiane

25.Oct.2021 21:43
0

Gabriel Escobar, zëvendësndihmës sekretar i SHBA-së për çështjet në Evropë dhe Euroazi, ka thënë se marrëdhëniet e Amerikës me Serbinë nuk janë sa të mira as të këqija.

“Marrëdhëniet tona janë të komplikuara”, është shprehur ai për AlJazeera.

“Shpresoj që ky ‘partneritet në zhvillim’ që e kemi do të jetë në gjendje që ta ndikojë stabilitetin në rajon”.

Përndryshe, Escobar është shprehur se “SHBA mbështet Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiqq, për aq sa ai ndjek rrugën evropiane”.

Në këtë intervistë, ai ka folur edhe për situatën në Bosnjë e Hercegovinë, ku ka thënë se atje nuk do të ketë luftë të re. 

“S’e di pse njerëzit po flasin për luftë, duhet të flitet për zhvillim ekonomik”.

A është varësia nga interneti problem në rritje?
Në Serbi 19.5% më shumë vdekje se lindje brenda vitit 2021
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration