Çmimet nobel për letërsi i fitojnë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke
Kulturë

Çmimet nobel për letërsi i fitojnë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke

10.Oct.2019 14:31
0

Shkrimtarja polake Olga Tokarczu është fituese i çmimin “Nobel për Letërsi” për vitin 2018. Kjo u bë e ditur pak minuta më parë nga Akademia suedeze “Nobel”. Kurse shkrimtari austriak Peter Handke është fitues i çmimin “Nobel për Letërsi” për vitin 2019.

Edhe këtë vit në garë për “Nobelin për letërsi” ishte shkrimtari i mirënjohur shqiptar, Ismail Kadare. Rikujtojmë se sivjet u dhanë dy çmime “Nobel për Letërsi”, për vitin 2018 dhe 2019. Ky vendim u mor pasi që vitin e kaluar, për shkak të disa skandaleve brenda akademisë suedeze, ky çmim nuk u nda fare.

Edhe këtë vit në garë për “Nobelin për letërsi” ishte shkrimtari i mirënjohur shqiptar, Ismail Kadare.

“Nobeli për Letërsi” ndahet çdo tetor, siç kërkohet në testamentin e shkencëtarit Alfred Nobel, “Për njeriun që ka krijuar në fushën e letërsisë veprën më të vlefshme me një drejtim ideal”. Prej vitit 1901 këtë çmim e kanë fituar 113 njerëz, prej të cilëve vetëm 14 kanë qenë gra.

Një aspirinë në ditë mbron mushkëritë nga ndotja e ajrit
Arifi: PVD nuk do të ketë mundësi të bëjë thirrje për koalicione në Bujanoc
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration