Çfarë ndodh nëse një dron godet krahun e një aeroplani?
Shkencë dhe teknologji

Çfarë ndodh nëse një dron godet krahun e një aeroplani?

10.Oct.2018 08:09
0

Hulumtuesit krijuan kushtet e një përplasjeje në ajër kur një dron përplaset nga një avion me shpejtësi 380km/h.

Dronët janë shndërruar në hit për konsumatorët dhe po shiten sikur të ishin ëmbëlsira.

Ndërsa shumica e pronarëve të tyre i fluturojnë dronët në mënyrë të sigurtë dhe me përgjegjësi, ka prej atyre që pëlqejnë ti injorojnë rregullat.

Është përfolur shumë për impaktin që mund të ketë goditja e një aeroplani pasagjerësh nga dronët, disa hulumtues në Shtetet e Bashkuara kanë vendosur ta provojnë diçka të tillë në kushte laboratorike

 

Hulumtuesit krijuan kushtet e një përplasjeje në ajër kur një dron përplaset nga një avion me shpejtësi 380km/h.

Ekipi lëshoi një dron DJI Phantom 2 Quadcopter në krahun e një aeroplani Mooney M20.

Të gjithë mund të mendojnë se droni do të thërrmohej nga përplasja por nuk ndodhi ashtu.

Dronit çau krahun e aeroplanit dhe hyri në brendësi të tij. /PCWorld Albanian

Vjeshta e angjinareve. Si t’i kultivojmë dhe si t’i përdorim
Ç’është dashuria?
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration