Çfarë ndodh me trurin nëse nuk pihet ujë sa duhet?
Trupi dhe shëndeti

Çfarë ndodh me trurin nëse nuk pihet ujë sa duhet?

06.Feb.2019 16:33
0

Hulumtimi i trurit i botuar në revistën profesionale Medicine & Science in Sports & Exercise lidh dehidratim me zvogëlimin e aftësive njohëse.

Ndikimi më i theksuar negativ i dehidrimit është vërejtur në drejtim të zgjidhjes së problemeve që kërkojnë vëmendje, vendimmarrje, koordinim motorik dhe të ashtuquajturin funksion ekzekutiv.

Shkencëtarët amerikanë kanë përdorur të dhëna të grumbulluara nga 413 sportistë që humbën 2% të peshës trupore për shkak të dehidrimit. Pasojat e dehidrimit ishin më të theksuara në temperatura të larta.

Ky lëng mbron nga sëmundjet e rënda!
Përfaqësuesit e Luginës së Preshevës presin të jenë pjesë e dialogut
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration