Brnabic: Nëse formohet ushtria e Kosovës, mund të ketë ndërhyrje të armatosur
Rajoni dhe Politika

Brnabic: Nëse formohet ushtria e Kosovës, mund të ketë ndërhyrje të armatosur

05.Dec.2018 19:14
0

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabic, ka thënë se mërkurën se formimi i ushtrisë më 14 dhjetor mund të nxisë Serbinë, të bëjë ndërhyrje të armatosur në Kosovë.

Sipas washingtonpost, e para e ekzekutivit në Serbi ka deklaruar se” Serbia nuk do ta përdorte ushtrinë e saj, por fatkeqësisht po detyrohet ta bëjë këtë”, shkruan Klan Kosova.

Brnabic u ka kërkuar liderëve shqiptar ti “thërrasin mendjes”.

Ajo thotë se “Nuk mund të qëndrojmë mënjanë dhe të shikojmë në heshtje derisa dikush po kryen spastrim të ri etnik” të serbëve në Ballkan.

Parlamenti i Kosovës pritet që më 14 dhjetor të votojë për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, në Forca të Armatosura.

Organizohet festivali "Java e filmit të Kosovës në Bujanoc"
Savicevic: Në ndeshje me Kosovën kemi punë me tri palë: serbë, malazezë e shqiptarë!
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration