Borrell: Barrikadat të hiqen menjëherë, çështjet të adresohen përmes dialogut Kosovë-Serbi
Rajoni dhe Politika

Borrell: Barrikadat të hiqen menjëherë, çështjet të adresohen përmes dialogut Kosovë-Serbi

01.Aug.2022 07:44
0

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrel ka mirëpritur vendimin e Qeverisë për shtyrjen e reciprocitetit për targa dhe letërnjoftime të lëshuara nga Serbia deri më 1 shtator.

Borrell theksoi se pret që bllokadat e vendosura nga serbët në veri të largohen menjëherë, njofton Klankosova.tv.

“Mirëpresim vendimin e Kosovës për zhvendosjen e masave deri më 1 shtator. Pres që të gjitha bllokimet e rrugëve të hiqen menjëherë”, ka shkruar Borrell në Tëitter.

“Çështjet e hapura duhet të adresohen përmes dialogut të lehtësuar nga BE-ja dhe fokusimi në normalizimin gjithëpërfshirës të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, thelbësore për rrugët e tyre të integrimit në BE”.

"Vera Kulturore' 2022 filloi aktivitetet para shtëpisë së kulturës në Bujanoc (foto&video)
Rama: Vuçiq të mos ushqejë me justifikim grupet në veri të Kosovës
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration