Bien çmimet e veturave diesel në Gjermani, kushtojnë deri në 1000 euro
Shkencë dhe teknologji

Bien çmimet e veturave diesel në Gjermani, kushtojnë deri në 1000 euro

26.Jun.2020 09:57
0

Në Gjermani ka rënë dukshëm çmimi i veturave diesel, kjo pasi shteti ka vendosur që nga vjeshta që të mos lejojë këto vetura për shkak të emetimit të madh të gazrave gjë që ndikon në ndotjen e ambientit.

Një veturë Golf plus, tani atje kushton hiç më shumë se 2 mijë euro, ndërsa një Golf 4 vetëm 999 euro.

Nga vjeshta nuk do të mund të hyjnë në qendrat e disa qyteteve gjermane. Tre milionë automjete të tipit diesel janë të parkuara në Gjermani dhe janë në pritje të blerësve, gjë e cila në kohë pandemie ka bërë që të ketë shumë pak të ineteresuar.

Blerësit më të mëdhenj janë serbët e kroatët, por që muajt e fundit është rritur edhe numri i blerjeve nga Kosova. Gjermania është duke eksportuar shumë makina në tregjet e Evropës Lindore dhe Juglindore.
 
Hapen kufijtë e Maqedonisë së Veriut, pa test dhe karantinë
Cakaj takohet me Grenell: S’ka marrëveshje të fshehtë, as plane për ndarje të Kosovës
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration